GRE General Test, lisansüstü kabuller için dünyanın en büyük değerlendirme programlarından biridir ve sınav, Educational Testing Service (ETS) tarafından yapılır.

Genel olarak GRE olarak anılan GRE’nin tam biçimi Lisansüstü Kayıt Sınavlarıdır. 160’tan fazla ülkeden yarım milyondan fazla kişi, ETS tarafından kurulan 1.000 test merkezinde her yıl GRE Genel Testine girmektedir.

Yüksek lisans ve doktora dereceleri için adayların GRE puanları dünya çapında binlerce lisansüstü programa kabul edilmektedir.

The Financial Times, US News & World Report ve Bloomberg Businessweek’e göre en üst sıradaki MBA programları da dahil olmak üzere dünya çapında 1.200’den fazla işletme okulu GRE puanlarını kabul ediyor ve bir avuç ABD hukuk okulu GRE puanlarını kabul ediyor.

GRE Sınavına Neden Girmelisiniz?

Üniversiteler tarafından lisansüstü programlara kabul için en çok kabul edilen sınavlardan biri olmasının yanı sıra, yüksek lisans, MBA veya Doktora programlarına devam etmek isteyen öğrenciler.

GRE Genel Testi için de görünmeleri gerekmektedir. Ayrıca, öğrenciler, yüksek lisans okulu için liyakate dayalı bir burs sağlamak için GRE sınavına girerler.

GRE Testi dünya çapında binlerce lisansüstü okul tarafından kabul edilmektedir. Bunun dışında, çeşitli İşletme ve Hukuk okulları ve bu okullardaki farklı bölümler GRE sınav puanlarını kabul etmektedir.

GRE Türleri Nelerdir?

İki tür GRE testi vardır: GRE Genel Testi ve GRE Konu Testidir.

GRE Genel Testi Nedir?

ABD ve diğer çeşitli ülkelerde farklı alanlarda MS kurslarına kabul edilmek isteyen öğrenciler GRE Genel Testi için görünür.

Bu test sayesinde aday, analitik yazma, niceliksel yetenek ve sözlü muhakeme becerileri açısından değerlendirilir. GRE Sınavı yıl boyunca yapılır ve adaylar, uygunluklarına göre GRE Genel Testi için görünebilirler.

Dünya çapındaki üniversitelerin çoğu GRE puanlarını kabul ettiği için çok sayıda öğrenci bu testi tercih  etmektedir.

GRE Konu Testi Nedir?

GRE Konu Testi, adayların belirli bir konudaki yeteneklerini değerlendirir. Konu testleri şu konularda yapılır: Matematik, Edebiyat (İngilizce), Fizik ve Psikoloji, Biyoloji, Kimya ve Biyokimya (Hücre ve Moleküler Biyoloji).

Genellikle, bu test uzmanlık kurslarına kabul edilmek için gereklidir. GRE Genel Testi, dünyanın birçok yerinde bilgisayar üzerinden yapılan bir test olarak yıl boyunca sunulmaktadır.

Kağıt üzerinden GRE Genel Testi, bilgisayar üzerinden test yapılamayan dünyanın çeşitli bölgelerinde yılda iki defaya kadar sunulur.

GRE Sınav Ücreti

GRE Genel Testi ücreti dünya çapında 213 $ ‘dır. GRE Konu Testi dünya çapında 150 dolara mal oluyor.
Ayrıca, başvuru sahiplerinin merkezi değiştirmek veya GRE sınavı yeniden planlamak istemeleri durumunda, aynı şekilde ekstra bir ücret ödemeleri gerekecektir.

GRE İptal Ücreti / GRE Yeniden Planlama Ücreti

GRE Genel Sınav kayıtlarını iptal etmesi veya yeniden planlaması gereken adayların, sınav tarihinden en geç 4 gün önce bunu yapmaları gerekir, aksi takdirde GRE sınav ücreti kaybedilir.

Adayların GRE sınavlarını yeniden planlamak için 50 $ ödemeleri gerekecektir. Bunun dışında, GRE Konu Testinde bir konuyu değiştirmek isteyen adaylardan 50 $ ücret alınır.

GRE’ye Nasıl Kaydolunur?

GRE’ye kaydolmanın birden fazla yolu vardır. Adayların GRE’ye kayıt olabilmelerinin popüler yolları çevrimiçi ve telefon üzerindedir.

Bunun dışında, adaylar posta veya faks yoluyla da kayıt yaptırabilirler. GRE sınavı adayları için bir yuva rezervasyonu yapmak için 213 ABD Doları tutarında bir kayıt ücreti ve geçerli bir pasaport ödemek için bir banka kartı veya kredi kartı gerekir.

GRE’ye Kaydolma Yolları

GRE Sınav Modeli

GRE sınav modeli şu şekildedir. Üç bölüm, yani Analitik Yazma, Sözlü Akıl Yürütme ve Niceliksel Akıl Yürütme.

Analitik Yazma bölümü her zaman ilk sırada yer alırken, Sözel Akıl Yürütme, Niceliksel Akıl Yürütme ve puanlanmamış bölümler herhangi bir sırada görünebilir.

Süre farkı ile birlikte kalıp, kağıt tabanlı ve çevrimiçi sınavlar için de farklılık gösterir.

 GRE Sınavının kağıt tabanlı formatı için görünmek isteyen adaylar, aynı şekilde resmi web sitesini ziyaret edebilir.

GRE Genel Testi üç bölümden oluşur
• Analitik Yazım
• Sözel akıl yürütme
Nicel Akıl Yürütme

GRE Puan Aralığı

GRE puan aralığı, bölüm bazlı bir dağıtım sistemiyle anlaşılabilir:

GRE Puanı Ne Kadar Süreyle Geçerlidir?

GRE sınavına giren adaylar, GRE puanlarının sınav gününden itibaren beş yıl süreyle geçerli olduğunu bilmelidir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir