Neden bu kadar çok öğrencinin kendi ülkesinde değil de yurtdışında yüksek lisansını yapmak için uluslararası üniversiteleri tercih ettiklerini düşündünüz mü?

Yurtdışında yüksek lisansı yapmanın oldukça faydası vardır. Ancak, yüksek lisans eğitiminizi yurtdışına almayı düşünmenize yardımcı olacak ilk altı nedenin bir listesini hazırladık.

1.Burslardan ve Mali Yardımlardan Faydalanırsınız

Birçok öğrenci ebeveynlerine bağımlı olmak istemezler. Mezun olduktan sonra ödemek zorunda kalacakları eğitim masrafları için daha fazla kredi almak istemezler.

Bu, birçok öğrencinin yurtiçinde veya yurtdışında lisansüstü eğitim görmemesinin en önemli nedenlerinden biridir.

Ancak, yüksek lisansını yurtdışında yapmaya karar verirseniz, özellikle uluslararası öğrenciler için mevcut burslar, bağışlar ve finansal yardımların bolluğundan yararlanabilirsiniz.

Ayrıca, yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilere ücretsiz ya da düşük ücretlerle öğrenim görmelerine izin veren birçok ülke vardır. Örneğin, ücretsiz öğrenim sağlayan ülkelerden biri olan Norveç’i alın ve yurtdışındaki en popüler çalışma yerlerinden biri haline getirin.

2.CV’nize Değer Katarsınız

Yurtdışında yüksek lisans yaparak, gelecekteki mesleki kariyer fırsatlarınızı da artırabilirsiniz.

Programlarında üstün olan öğrenciler, üniversitelerinin uluslararası üne sahip işletmelerle olan ortaklıklarından sıklıkla yararlanırlar. Ev sahibi ülkenize döndüğünüzde işverenlerin sizleri nasıl karşıladığını göreceksiniz.

Öz geçmişinizi oldukça güzel değerlendirecektir ve sizlere öncelik sağlanacaktır.

Ek olarak, yurtdışında yüksek lisans yaparsanız, size en iyi üniversitelerdeki kaliteli kütüphanelere, laboratuvarlara ve birinci sınıf tesislere erişim sağlanacaktır.

Bu deneyimler ise öz geçmişinizde harika görünecektir. Sizin gibi birisini işe almak isteyen prestijli şirketlerden iş teklifleri aldığınızda bu durumun faydasını anlayacaksınız.

3.Yeni Tutkular Keşfedersiniz

Yurtdışında okumak, maruz kalmamış olabileceğiniz konu hakkında sizi tanıtmanın avantajını da beraberinde getirir.

Ulusal edebiyatlar, politikalar, diller ve tarih programlar çoğu zaman coğrafi bölgelere bağlı olarak büyük ölçüde değişiklik gösterir.

Bu durumdan, Almanya’nın politik sistemini , Japonya’nın edebiyatını veya İtalya’nın sanat tarihini incelemeniz gerekir. Belirli bir konuyla ilgileniyorsanız, bu konuyu inceleyerek tutkuya dönüştürüyor olmanızdır.

Tutkularınız yeni şeyler öğrenme ve deneyimleme arzunuzu paylaştığınız uzman veya uluslararası bir personel tarafından desteklenecektir.

4.Ailenizle İletişimi Güçlendirebilirsiniz

Yurtdışında bir yüksek lisans programını okumanın yararını düşünmemiş olabilirsiniz. Ancak lisans programınıza uluslararası bir giriş yapmak size yeni bir bakış açısı kazandırma avantajına sahiptir.

Yurtdışına çıktığınızda, arkadaşlarınızı ve ailenizi doğal olarak özleyeceksiniz. Ancak aranızdaki mesafe yok oluncaya kadar onları gerçekten ne özlediğinizi anlamayabilirsiniz.

Eğer mesafe konusunda endişeliyseniz, sadece bir veya iki yıl süren uluslararası yüksek lisans programlarından faydalanabilirsiniz. Bu arada bağlantıda kaldığınızdan emin olmak için, yurt dışında okurken ailenizle nasıl iletişim kuracağınız konusunda daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

5.Yurtdışını Keşfedersiniz

Lisansını kendi ülkende yaptın mı? Öyleyse, yeni bir şeyler denemenin ve yüksek lisansını yurtdışında sürdürmek için uluslararasılaşmanın zamanı geldi.

Kendini sınırlama! Yüksek linsansınızı yurtdışında yaparak, yeni bir yaşam tarzına sahip olabilirsiniz. Uzun ömürlü arkadaşlar ve profesyonel bağlantılar kurarak, çeşitli ülkelerden birçok uluslararası öğrenciye erişebilirsiniz.

Ayrıca kültürel ve dil engelleri arasında daha iyi iletişim kurmayı sağlayacaksınız. Yurtdışına çıkmak için bir neden arıyorsanız, yurtdışında yüksek lisans yapmak, mükemmel bir fırsat olabilir.

6.Kendinize Olan Güveninizi Arttırırsınız

İlk başlarda yabancı bir ülkede yalnız yaşama korkusu yaşayabilirsiniz. Bu oldukça normaldir ve her öğrencinin başına gelmektedir. Ancak kendinize güçlü olduğunuzu ve korkacak bir şey olmadığını kanıtlamanız gerekmektedir.

Kendinize sadece iki yıl olduğunu ve gözünüzü açıp kapayıncaya kadar biteceğini söyleyebilirsiniz. Çok eğleneceksiniz ve unutulmaz anılarla ülkenize geri döneceksiniz.

Yüksek lisansınızı yurtdışında yapmak, güveninizi artıracaktır. Çünkü yalnızca korkularınızı yenmekle kalmayıp, aynı zamanda birçok bilgi ve tecrübe sahibi olmuş olacaksınız.

İstatistiksel olarak, yurtdışında Master yapmış olan öğrenciler mezun olduktan sonra daha fazla iş fırsatına erişebilirler. Bu, kendi ülkenize dönmeniz veya başka bir yerde çalışmanıza bağlı kalmayacaktır.

Ayrıca, mali durumunu kontrol etmekte ve boş zamanınızı nasıl değerlendireceklerini, diğer kişilere kıyasla daha iyi yaptıkları bilinmektedir. Hangi ülkeyi seçerseniz seçin, yeni insanları tanıma ve o kültürü öğrenme fırsatını yakalayacaksınız.

Yurtdışında yabancı bir dilde okumak farklı insanlarla ve dillerle etkileşime girmenizi sağlayacaktır. Almanya ya da Fransa gibi İngilizce konuşamayan bir ülkede İngilizce eğitimi almaya devam ederseniz, yeni bir dil öğrenme şansına sahip olacaksınız.

Bu sayede sadece yurtdışında yüksek lisans yapmakla kalmayıp, kişisel olarak da oldukça gelişim elde etmiş olacaksınız.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir