Alaska Balık Temizleme İşleri Work and Travel kapsamındaki işlerden çıkarılmıştır. Ancak Alaska doğasever öğrenciler için görülmesi gereken yerlerden biridir.

Alaska, Amerika Birleşik Devletlerinin yüz ölçümü en büyük, nüfus yoğunluğu en az olan eyaletidir. Oldukça soğuk bir iklime sahiptir.

Alaska’da her çeşit iç su ve deniz canlılarının işlemeciliği yapılmaktadır. Alaska’nın en önemli ticari işletmeleri arasında balık fabrikaları ilk sıralarda yer alır.

Coğrafi Bölümleri

Alaska dört coğrafi bölgeye ayrılabilir. Bunlar:

İklim:

Alaska, tundra iklimine sahiptir. Yıl genelinde soğuk bir hava hüküm sürer. Alaska Yarımadası ile Aleutian ve Hoonah pribilof adalarını da kapsayan Western region bölümü daima sisli ve rüzgarlıdır. Kanada Yukon sınırından, Bering Denizi’ne kadar uzanan Brooks Range’in güneyindeki Interior’in iklimi daha kurudur; yazları sıcak, kışları soğuk. Yukarıda Kotzebue’den, batıda Barrow çevresindeki Seward Yarımadası’nda Prudhoe Körfezi’ndeki Kuzey Slope’a kadar uzanan Kuzey Kutbu ise donmuş topraklarıyla insanın içini titreten bir kutup manzarasına sahiptir.

Alaska’nın aşağı yukarı yarısı küçük bitkilerden ve yüksek çalılardan oluşan tundra bitki örtüsüyle kaplıdır. Tundra, Batı Alaska ile kutup bölgesi kesimini bütünüyle kaplar. Eyaletin aşağı yukarı üçte biri ormanlarla kaplıdır.

Alaska birçok yaban hayvanı için doğal yaşam alanıdır. Bunlar arasında, çeşitli ayı türleri, ren geyiği, ayıbalığı, misk sığırı, dağ keçisi sayılabilir.

Alaska Balık Temizleme İşleri

Alaska aynı zamanda balık türleri bakımında oldukça zengin bir bölgedir. Çok sayıda ırmak alabalığı, sombalığı, kıyılarda kalkan, Alaska karabalığı (Dallia pectoralis), morina, ringa, karides, midye ve kral yengeci bulunur.

Balıkçılık sektörü Alaskada oldukça gelişmiştir ve eyalet genelinde çok sayıda balık işleme tesisi bulunmaktadır. Alaska Balık Temizleme İşleri Work and Travel kapsamındaki işlerden çıkarılmıştır. Bu nedenle Work and Travel öğrencileri Alaska’ya sadece gezme ya da yasal olan başka işlerde çalışmak için gidebilirler (Otel, Restaurant). Zira Alaska doğasever öğrenciler için görülmesi gereken yerlerden biridir.

Alaska’da yer alan balık fabrikalarının iş yoğunluğu dönem dönem değişiklik gösterebilmektedir. Bunun en önemli nedeni somon balığının hareketinden kaynaklanmaktadır. Somon balığı tatlı suda yumurtadan çıkar ve yaşamını sürdürebilmesi için okyanusa çıkar. Yumurtlamak ve üremek için ise tekrar yumurtadan çıktığı tatlı suya geri döner. Bu dönüş yaz ayları başından Ağustos ortasına kadar devam eder.

Somon balığı sezonu genellikle Temmuz başından itibaren Alaska’nın güney kıyıları ile orta bölgelerinde yoğunlaşırlar. Alaska’nın güney bölgesinin orta kısmında yer alan Kenai, Cordova, Valdez gibi şehirlerde Haziran sonundan itibaren sezon yoğunluğu artar ve bu durum Eylül ayına kadar devam eder. Alaska’nın doğusunda yer alan Juneau, Sıtka, Kechigan, Wrangell gibi şehirler ise balık işleri Temmuz ortasında yoğunlaşır ve Ekime kadar devam eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir