Alaska’nın ekonomisini önde gelen ekonomik kaynakları şu şekildedir:

Alaska ekonomisinin en büyük kaynağı petrol ve gaz rezervleridir. Eyalet bütçesinin %85’i ne yakını petrol gelirlerinden oluşmaktadır. Alaska petrol endüstrisinin ve buna bağlı olarak ekonominin geleceği dünya petrol fiyatlarına bağlıdır.

Turizm Alaska’nın bir başka önemli gelir kaynaklarından biridir. Alaska’ya yıllık 1.1 milyon turist ziyarete gelmektedir. Turizm, Alaska’nın ikinci önemli işverenidir.

Alaska kıyı şeridinin suları balıkçılık için çok elverişli bir yapıdadır ve bu da Alaska’yı doğal deniz ürünleri açısından zengin kaynaklara sahip bir yer kılmaktadır. Her yıl yaklaşık olarak 6 milyon “pound” ağırlığında balık avlanmaktadır. Doğal somon üretiminde Alaska dünyada ilk sırada yer almaktadır ve yalnızca Alaska Dünya Denizcilik Organizasyonu tarafından doğal somon üretiminde sertifikaya sahiptir.

Bunun yanında ormanlar ise Alaska’nın çekiciliğine katkıda bulunmakta ve yenilenebilir bir ekonomik kaynak vazifesi görmektedir. 28 milyon hektarlık ormanlık alan sayesinde Alaska ormancılık sektöründe dünya piyasının ilgi noktası haline gelmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir