Almanca Dil Hazırlığı – TestDAF

Almanya’da üniversitelere doğrudan başvurabilmeniz Mittelstufe seviyesinde Almanca bildiğinizi kanıtlamanız gerekmektedir. Daha önce böyle bir Almanca eğitimi aldıysanız bunu kanıtlamak için TestDAF sınavına girmelisiniz. Bu sınav Almanca yeterliliğinizin resmi olarak ölçülüp belgelendirildiği ve Almanya’da tüm üniversiteler tarafından kabul edilen bir ölçme değerlendirme aracıdır. Eğer iyi derecede Almanca bildiğinizi düşünüyorsanız bunu belgelendirmek için Türkiye’de bulunan Gothe Institute kuruluşları bünyesinde bu sınava katılabilirsiniz.

Yeterli Almanca bilginiz yoksa o zaman Almanya’daki eğitiminize öncelikle bir dil okulunda başlatılırsınız. Dil okuluna yerleştirilecek olan öğrencilerimize öncelikle gidecekleri üniversiteden şartlı kabul alınır. Şartlı kabulde öğrencinin gerekli dil yeterliliğine ulaşması halinde üniversite eğitimine başlayabileceği yazar ve öğrencilerimiz bu garanti ile dil eğitimlerini almaya başlar. Birçok üniversite alınması gerken Almanca eğitimi süresinin en az 600 saat olmasını ve Mittelstufe seviyesinde Almanca bilinmesini şart koşar. Bazı üniversitelerde ise bu rakam 800 saat olabilir.

Dil okulunda eğitim süresini tamamlayan öğrencinin üniversiteye kayıt olabilmesi için 2 seçeneği vardır.

 1. TestDAF sınavına girmek (Test für Deutsch als Fremdsprache)

  TestDaF ileri düzeyde bir dil sınavıdır. Bu sınav, Dillere İlişkin Avrupa Ortak Referans Çerçevesi’nin altı basamaklı derecelendirmesinde B2 ile C1 arası seviye basamaklarını kapsamakta ve üniversiteye giriş için Almanya’daki bütün üniversiteler tarafından dil seviyesini gösterir belge olarak kabul edilmektedir. Alan bilgisi gerekmemektedir. Sınavda öğrencinin tüm dil becerileri (konuşma, dinleme, yazma, okuduğunu anlama) eşit derece ölçülür ve puanlanır. Bu sınav İngilizce okutulan ülkelerdeki TOEFL sınavının Almanya’daki karşılığıdır. TestDAF sınavına Almanya’da birçok yetkili sınav merkezi ve dil okulunda girebilirsiniz. Çoktan seçmeli bir sınav olup, yabancı öğrenciler tarafından genellikle tercih edilen yöntemdir. TestDAF sınav sonuç belgesi tüm üniversitelerde geçerlidir ve kabul edilir.

 2. DSH(Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang)

  Bu sınavı üniversiteler kendileri uygular. Her üniversitenin kendi DSH sınavı vardır. DSH sınavında öğrencinin tüm dil becerileri (konuşma, dinleme, yazma, okuduğunu anlama) eşit derece ölçülür ve puanlamır. Bu sınav sınucunda üniversitenin şart koştuğu puanı almanız durumunda üniversitede eğitiminize başlamanıza izin verilir.

  DHS sınavının sonucunda sertifikanıza 3 dereceden biri yazılır.

  1. DSH-1 (66% – 57%, En düşük seviye. Bu seviyede üniversiteye kabul edilme şansınız yok denecek kadar azdır)
  2. DSH-2 (81% – 67%, Bu seviye neredeyse tüm üniversitelerde kabul edilmektedir.)
  3. DSH-3 (100% – 82%, Her üniversiteye kabul edilir)

ELT İle en doğru dil okulu ve programı seçeceksiniz.

Almanya’ya dil eğitimi için girdikten sonra, TestDAF ya da DHS sınavını geçmek için 18 ay süreniz var. Normalde bu eğitimi 9 ayda tamamlayabilirsiniz. Bu tamamen sizin çalışma disiplininiz, eğitim aldığınız kuruluşun v uygulanan eğitimin kalitesine bağlıdır. Almanya’da dil eğitimi için birçok seçenek bulunabilir, hatta bunlardan bazıları çok ucuz da olabilir. Ancak genel olarak bakıldığında belirli bir kalitede eğitim veren kuruluşların maliyetlerinin benzer olduğu görülür. Alacak olduğunuz dil eğitimi ve bu eğitimin kalitesi, bunca yıl emek vereceğiniz ve para harcayacağınız üniversite eğitiminizin nitelik ve kalitesini doğrudan etkileyecektir. Bu nedenle dil eğitimi aşamanıza çok özen göstermeli, kaliteli ve nitelikli bir Almanca eğitimi almayı tercih etmelisiniz. Ucuz eğitim almak uğruna halk eğitim merkezi ya da amatörce işletilen, uzman öğretmenlerin görev almadıkları yerel dil kurslarına gitmeniz hem eğitim sürenizin uzamasına, hem üniversite yeterlilik sınavını verememenize bunun sonucu olarak da ikamet izninizin iptal edilmesine neden olabilir. Hatta bu tip dil okullarına kayıt yaptırmanız daha başlangıçta vize alamamanıza neden olabilir. Maalesef her yıl çok sayıda öğrenci bu durumla yüzleşmektedir.

İşte ELT Farkı!

ELT öğrencilerini üniversitelerce akredite edilmiş ve kendileri de TestDAF merkezi akreditasyonuna sahip, kaliteli dil okullarına yerleştirmektedir. Üniversitelerin şart koştuğu Mittelstufe seviyesine 600 saatlik eğitimlerle ulaşmak çoğu zaman mümkün olmamakta, öğrenciler 3. dönemi de okumak zorunda kalmaktadırlar. Bu nedenle ELT, öğrencileri için çok daha yoğun ve amaca yönelik bir eğitin organize etmektedir. ELT, yaptığı özel anlaşmalar ve program kapsamında öğrencilerinin 1 akademik yıl içinde 1080 saat eğitim almasını sağlamakta, bu sayede öğrencilerinin dönem kaybetmeden üniversite seviyesinde Almanca öğrenmelerini sağlamaktadır. Üstelik çok avantajlı ve ekonomik ücretlerle!

Berlin’de bulunan dil okulu servis sağlayıcımızın tanıtım görüntülerini izleyebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir