Almanya’da Lisans veya Yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin başvuru yapmaları gereken vize türü Almanya Ulusal (D tipi) Öğrenci Vizesidir. Ulusal vize başvurularında kısa süreli seyahatlerden faklı prosedürler geçerli olmakta ve başvurular başvuru merkezleri aracılığı ile değil konsolosluğa direkt olarak yapılmaktadır. Konsoloslukta yapacağınız görüşme için size randevu almanız konusunda ELT Yurtdışı Eğitim danışmanınız tarafından hizmet verilecektir. Randevuya şahsen gitmeniz gerekmektedir, bunun sebebi konsolosluktan bir yetkili ile yüz yüze mülakat yapacak olmanız ve parmak izinizin alınacak olmasıdır.

Lisans veya Yüksek lisans eğitimi düşünen öğrenciler için Almanya’da çoğunlukla devlet okullarında başvuru yapma olanağınız bulunmaktadır. Almanya’da eğitiminizi almak isteyebileceğiniz birçok şehir ve üniversite bulunmaktadır. Bu şehir ve üniversitelerin seçimlerinde ELT danışmanınız size doğru şekilde yönlendirecek ve size uygun eğitim planını çıkaracaktır.

Neden profesyonel vize danışmanlık desteği almalısınız?

Her yıl çok sayıda başvuru sahibi yanlış veya eksik evrak beyanlarından dolayı vize reddi almaktadır.  Almanya Uzun Süreli Öğrenci Vizesi başvuru prosedürleri ve evrak listeleri ülkenin farklı şehirlerdeki konsolosluklarına göre değişkenlik göstermektedir. ELT Yurtdışı Eğitim gerekli evraklar ve vize işlemleri konusunda ülkenin bildirmiş olduğu güncel prosedürlere hâkim bir kadro ile hizmet vermektedir. ELT, Almanya Uzun Süreli Öğrenci Vizesi başvurunuzda size eğitimli danışmanları ile birlikte yol göstermeyi ve vize reddini engellemeyi amaçlamaktadır.

Kurumumuz tarafından size özel olarak atanmış danışmanınız vize evrak listesi ve yapılması gerekenler konusunda ayrıntılı bilgi vermektedir. Almanya Konsolosluğu ek evrak isteme hakkını saklı tutmaktadır. Vize dosyanızın önemle ve dikkatle hazırlanmış olması vizeyi kesinlikle alacağınız anlamına gelmemektedir. Tüm kararlar konsoloslukların inisiyatifindedir.

ELT Yurtdışı Eğitim deneyimli kadrosu ile bu tip aksaklıkları yaşamamanız ve zaman kaybetmemeniz açısında titizlik ile çalışmaktadır. Almanya’dan vize reddi almanız size daha sonra yapacağınız başvurularda zorluk çıkartacak ve işlemlerinizin fazlasıyla uzamasına neden olacaktır. Yanlış evrak veya bilgi beyanı ret almanıza hatta sicilinizin bozulmasına yol açabilmektedir. Bazı durumlarda ülke konsoloslukları cezai yaptırım uygulayabilmektedirler.

ELT Vize Danışmanlığı Nedir?

ELT Yurtdışı Eğitim olarak bize başvuru yaptıktan sonra sizinle kurduğumuz iletişim ile sizi detaylı olarak tanıyoruz. Bu sayede hangi vize ve ülke için uygun olduğunuzu veya hani başvuru prosedürlerinden yol izlememiz gerektiğini belirliyoruz. İzleyeceğimiz başvuru sürecinde verdiğimiz kararları ve yönlendirmeleri kurumumuzun geçmişteki tecrübelerinden aldığı ışıkla aydınlatıyoruz. Almanya Uzun Süreli Öğrenci Vizesi danışmanlığımızın kapsamı;

Almanya Uzun Süreli Öğrenci Vizesi için gerekli olan pasaportun özellikleri:

Almanya Uzun Süreli Öğrenci Vizesi başvurunuzda kullanacağınız pasaportunuzun eğitime başlayacağınız tarihten itibaren en az 1 yıl geçerliliği olmalıdır ve son 10 yıl içerisinde alınmış olması gerekmektedir. Pasaportunuzda en az 2 boş sayfa bulunmalıdır. Bu sayfalarda kaşelerde dâhil olmak üzere hiç bir şey bulunmamalıdır.

Pasaportunuzda herhangi bir hasar veya tahribat olmaması önem arz etmektedir. Konsolosluklar sayfaları zarar görmüş pasaportları başvuru esnasında kesinlikle kabul etmemektedir. Böyle bir durumda yeni pasaport çıkartmanız tavsiye edilir. Yeni pasaport çıkarttığınız sırada eski pasaportunuzda geçerliliğini yitirmiş eski vizeleriniz varsa, delinmiş (iptal edilmiş) pasaportunuzu geri almalısınız. Yapacağınız vize başvurusunda ihtiyacınız olacaktır. Eski vizelerinizin fotokopilerinin vize dosyanızda bulunması sizin için olumlu bir referans olacaktır.

Almanya Uzun Süreli Öğrenci Vizesi Başvuru Süreci:

Türkiye’den yapılacak Almanya Uzun Süreli Öğrenci Vizesi başvuruları ülke konsolosluklarına şahsen yapılmalıdır. Başvurunuza uygun evrakların hazırlanması gerekmektedir. ELT Yurtdışı Eğitim size gerekli evraklar konusunda bilgi verecektir. Dosyanız deneyimli ELT kadrosu tarafından hazırlandıktan sonra randevunuzun alınmış olduğu konsoloslukta hazır bulunmanız gerekmektedir. Randevunuz esnasında dosyanızı teslim etmeniz ve parmak izi vermeniz gerekmektedir. Görüşme esnasında bir mülakata gireceğinizi ve size gideceğiniz okul ve şehirle ilgili soruların sorulabileceğini unutmayınız. Sizinle görüşme gerçekleştiren memurun Almanca veya İngilizce konuşma talebi olabilmektedir.

Almanya Uzun Süreli Öğrenci vizesi başvurunuz tamamlandıktan sonra vizenizin sonuçlanma süresi değişkenlik gösterebilmektedir. Yaklaşık olarak 5 ila 7 hafta arası süren işlemler konsoloslukların tatillerine ve yoğunluğuna göre uzayabilmektedir. Konsolosluklar sizden ek evrak talebinde bulunabilmektedir. Konsoloslukların taleplerini ELT danışmanınızın size göstereceği yol ile hızlıca yerine getirmeniz vize sonuçlanma sürenizin uzamasını engelleyecektir.

Almanya Uzun Süreli Öğrenci Vizesi için ne zaman başvuru yapmalıyım?

Almanya Uzun Süreli Öğrenci Vizesi için başvurularınızı eğitime başlayacağınız tarihten en geç 5 hafta öncesine kadar yapmanız tavsiye edilir. Konsoloslukların yoğun olduğu dönemlerde (yaz dönemi gibi) bu süre uzayabilmektedir. Yoğun dönemler haricinde konsoloslukların kendileri için belirlediği tatil günlerini de göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Başvurunuzu ne kadar erken yaparsanız sizin için süreç o kadar rahat geçecektir. Vize sonucunuzun olumsuz olması durumunda yeni bir başvuru için kendinize yeterli zaman aralığı bırakmanız tavsiye edilir. Almanya Konsolosluğunun belirlediği işlem süresi 5 hafta ile 3 ay arasında değişkenlik gösterebilmektedir.

Almanya Uzun Süreli Öğrenci Vizesi başvurumun reddedilmesi durumunda ne yapmalıyım?

Vize başvurunuzun olumsuz sonuçlanması yani reddedilmesi durumunda ülkelerin farklı itiraz kabul prosedürleri bulunmaktadır. Bazı ülkeler itirazını kabul etmeyip yeniden başvuru yapmanızı da isteyebilmektedir. Yeni sisteme geçilmeden önce vize reddi durumlarında pasaportlara ret kaşesi basılmaktaydı. Yeni sistemde kaşe basılmıyor fakat sisteme ret aldığınız işleniyor ve pasaportunuzla birlikte tarafınıza ret aldığınıza dair evrak gönderiliyor. Size gönderilen bildiride ret almanız sebepleri ve itiraz prosedürleri hakkında bilgiler yer almaktadır. Ret almanız durumunda ELT danışmanınız size itiraz etmenizin mi ya da yeni bir başvuru yapmanızın mı gerektiği konusunda gerekli bilgilendirmeyi verecektir. Ret durumlarında ödenen ücretlerin konsolosluk ve yetkili kurumlar tarafından iadesi bulunmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir