Almanya’da Bilgisayar Mühendisliğinde En İyi 6 Üniversite

Bilgisayar bilimlerinde üniversite eğitim, Almanya’da, yerli ve yabancı öğrenciler arasında en çok tercih edilen alanlardan biridir. Eğitimde Almanya’yı seçen uluslararası öğrenciler için bu ülke, bilgisayar bilimlerinde eğitimli profesyonellere müthiş bir istihdam pazarına ev sahipliği yapmaktadır.

2013/2014 yılına ait bölümlere göre en iyi Alman Üniversitelerinin seçildiği Zeit Onlines araştırma kriterlerine göre, bilgisayar bilimlerinde; uluslararası akademik bir ortam, güncel altyapı ve derslerin gelecekte uygulanabilirliği gibi özel alanlarda en iyi koşulları sağlayan üniversiteler arasında öne çıkan üniversiteler aşağıdaki kriterlere göre belirlendi.

Değerlendirmeye alınan üniversiteler, öğrencilerin, çalışmalarında kullanabilecekleri bilgisayar ve iş istasyonlarının bulunup bulunmadığının yanı sıra, sabit yazılım donanımlarını, bakımı ve erişim sürelerine göre değerlendirdiler.

Uluslararası ders oryantasyonu, farklı olguların kompozisyonu, yurtdışında kalış olanakları/ ortak lisans programı; uluslararası öğrencilerin yüzdesi; bilimsel personelin uluslararasılığı; yabancı dilde verilen derslerin yüzdesi.

Mezunlar, kariyer yönelimini ve dersin pratik ilgisini 1 (çok iyi) ila 6 (çok kötü) arasında derecelendirmiştir.

Sözü edilen ölçütler, öğrenci, profesör ve mezun görüşlerine ve gerçek verilere dayanmaktadır.

Federal Almanya eyaletindeki Bilgisayar Bilimleri alanında çalışmalarına devam etmek isteyen tüm öğrenciler için, Bilgisayar Bilimleri bölümünü inceleyen en iyi altı üniversitenin şu şekilde;

Jacobs Üniversitesi Bremen

Jacobs Üniversitesi’ndeki Bilgisayar Bilimleri (CS) programı, bu ilkelerin anlaşılmasına ve uygulamaya nasıl uygulanacaklarına odaklanan birinci sınıf bir eğitim sunmaktadır. Bilgisayar Bilimi, zorlu ve büyüleyici bir programdır ve çok fazla iş olanağı sunmaktadır. Hemen hemen tüm modern ürünler  ya doğrudan bilgisayar sistemlerini ya da bilgi teknolojilerini içermekte ve bu ürünlerin üretim sürecini yönlendirmektedir. Bilgisayar teknolojileri hızla gelişirken ve ilerlemekte iken, bu teknolojilerin altında yatan birtakım temel ilkeler bulunmaktadır.

Hasso-Plattner-Inst. Potsdam

Hasso Plattner Enstitüsü 1999 -2000 kış döneminde eğitim hayatına başlamıştır. Almanya’da IT-Systems Engineering’de bir lisans ve master dersi sunan tek üniversite enstitüsüdür.

Öğrenciler, bu enstitüde BT sistemlerini kavramsallaştırma, geliştirme ve uygulama bilgisi edinir. Lisans ve yüksek lisans dersleri, yenilikçi, pratik ve mühendislik odaklı bilgisayar bilimleri eğitimi almak isteyen yetenekli genç insanlar için tasarlanmıştır.

Enstitünün en önemli özelliği mühendislik ve endüstriyel projelerde entegre çalışmasına çok fazla ortak olmasıdır.

ULM Üniversitesi

Ulm Üniversitesi, kronolojik olarak Baden-Württemberg’teki dokuzuncu en eski üniversitedir. Üniversite Mühendislik ve bilgisayar bilimleri fakültelerindeki konu ve bölüm sayısını arttırmıştır. Üniversitedeki mühendislik ve bilgisayar bilimleri eğitimlerine ek olarak, psikoloji bölümü de eklenmiştir.

Bu üç alanın kombinasyonu ilk bakışta alışılmadık gibi görünmesine rağmen  fakülteye güçlü ve benzersiz bir karakter kazandırmaktadır. Yenilikçi teknoloji, teknolojiyi kullanacak kişiyi hesaba katmayı başaran modern yazılım ve donanım çözümlerini talep etmektedir. Teknolojik mekanizmalar ve algoritma çalışmaları için insanların düşünce ve davranış kalıpları yenilikçi ilham verebilir. Halihazırdaki başarılı projeler, bu üç konu birlikte geldiğinde yeni araştırma alanlarının nasıl ortaya çıktığını göstermektedir.

Rwth Aachen

1880’de yılında kurulan RWTH Aachen, uzun süreli bir geçmişe sahiptir.

Üniversitede bulunan dokuz fakülteden en çok tercih edilenlerinden biri  de Mühendislik Fakültesidir. RWTH Aachen mühendislik çalışmalarının kapsamı, elektrik mühendisliği potansiyelinin genişletilmesi fikrine karşılık gelir. Öğrenciler yoğun olarak matematik, bilgisayar bilimi ve elektrik mühendisliği temel eğitimi alırlar. Temel Bilgiler üç, dört yarıyıl sürer. teknik prensiplerin ve yapısal kavramların esasına doğru ilerlemek için müfredat, matematiksel açıdan oldukça zorlayıcıdır.

Passau Üniversitesi

Passau Üniversitesi, kampüsü, Old Town’un yeşil bir doğa örtüsünün içinde,  Inn  Nehrinin kıyısında yer alan Bavyera’daki en yeni üniversitelerden biridir. Üniversite,  1978’de kurulduğundan bu yana Ekonomi, Hukuk ve Uluslararası Kültürel ve Ticari Araştırmalar bölümlerinde Almanya’daki en iyi akademik adreslerden birine dönüşmüştür.

Bilgisayar Bilimlerinde mükemmel akademik personeliyle yüksek standartta akademik  çalışmalar yürütülür. Üniversitenin sahip olduğu beş fakültenin hepsi son derece donanımlıdır.

Kaiserslautern TU

Bilgisayar Bilimleri Departmanı’nın çekirdeğini oluşturan Almanya’daki en büyük BT alanlarından biridir. Bölüm 1974 yılında kurulduğundan bu yana, başarılı uluslararası çalışmalarından üç ünlü araştırma enstitüsü geliştirmiştir. Bölümde eğitime katılan 24 profesör ile bölüm bilgisayar bilimlerinde öncü bir konumdadır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir