Almanya’da Ücretsiz Yüksek Lisans Eğitimi

Ekonomik ve siyasi bakımdan dünyanın en güçlü ülkeleri arasında yer alan Almanya’da 400’e yakın yüksek öğrenim kurumu bulunmaktadır. Her bir üniversite köklü ve gelişmiş bir yapıya sahip olmasıyla birlikte tüm dünya ülkeleri tarafından tanınmaktadır. Her eyalette farklılık gösterse de her dönem için almış oldukları fon ücretleri dışında Almanya’daki devlet üniversiteleri uluslararası öğrencilere ücretsizdir.

Almanca Hazırlık

Devlet üniversitelerindeki yüksek lisans programlarının %95’ine yakının eğitim dili Almancadır. Almancası olmayan öğrenciler, hazırlık sınıflarında ya da üniversitelerden bağımsız özel Almanca kurslarına giderek istenilen düzeyde Almanca yeterliliğe ulaştıklarında Almanya’da yüksek lisans eğitimi için başvuru yapmaya hak kazanırlar. Birçok üniversite ve bölüm alternatiflerine sahip olan Almanya, ana dilde eğitim alan öğrencilere mezuniyet sonrası Almanya’da iş hayatına atılabilmeleri için önemli bir avantaj sağlar.

Düşük Yaşam Maliyetleri

Almanya’da yüksek lisans eğitimi 2 yıl sürmektedir. Yıllık olarak Alman hükümetin öğrenciler için belirlediği yaşam masrafları 2020 yılı itibariyle 10.236€’dur. Belirlenen bu rakam Almanya’da yüksek lisans yapmak isteyen bir öğrencinin 1 akademik yılda ne kadar masraf yapacağı konusunda bir fikir vermektedir. Bu tutar, vize süreci için de önemlidir çünkü öğrencilerin kendileri adına bir alman bankasında açılacak olan hesaplarında 10.236€ bloke edilmektedir ve yine öğrenci tarafından kullanılmak üzere ayda en fazla 853€ çekebilecekleri şekilde düzenlenir. Aylık barınma, yeme-içme ve sosyal giderleri de ortalama olarak 853€ olarak belirlenmiştir.

Almanya’da üniversite ücretleri Türkiye’deki devlet üniversitelerinde olduğu gibi ücretsizdir, ancak bazı okullar yıllık 100€ ila 500€ arasında harç ücreti alırlar. Bu da muadil ülkelerle karşılaştırıldığında kalite ve ekonomi bakımında Almanya’nın en fazla tercih edilen ülkeler arasında yer almasını sağlamaktadır.

Almanya’daki çoğu üniversite, kayıtlı olan öğrencilerine eyalet içerisinde ücretsiz ulaşım imkânı sağlamaktadır.

Almanya Üniversitelerinin Dünya Sıralamaları

2020 yılında açıklanan QS World World Rankings’te, dünyanın en iyi ilk 1000 üniversiteleri arasında Almanya’dan 46 üniversite bulunmaktadır. Bunlardan ilk 200 arasında yer alan üniversiteleri aşağıda görebilirsiniz:

55-Technical University of Munich Technical University
63-Ludwig-Maximilians-Universität München
66-Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg
120-Humboldt-Universität zu Berlin
124-KIT, Karlsruhe Institute of Technology
130-Freie Universitaet Berlin
138-RWTH Aachen University
147-Technische Universität Berlin (TU Berlin)
169-Eberhard Karls Universität Tübingen
169-Albert-Ludwigs-Universitaet Freiburg
179-Technische Universität Dresden
197-University of Göttingen

Geleceğe Işık Tutan Yenilikçi ve Modern Üniversiteler

Almanya üniversiteleri sadece köklü bir tarihe değil aynı zamanda birinci sınıf yenilikçi eğitimine de sahiptir. 1999 yılında Bologna sürecine geçilmesi ile birlikte uluslararası öğrenciler için en çok tercih edilen ülkelerden biri Almanya olmuştur. Farklı kültür ve milletlerin bir arada eğitim almalarını sağlayacak olan değişimi de Almanya üniversiteleri hızla uygulamıştır. Araştırma ve geliştirme anlamında da çok yüksek fonlara sahip olan üniversiteler, tüm imkanları ile geleceğe ışık tutacak mezunlar yetiştirmektedir.

Tüm Dünya Tarafından Tanınan Prestijli Diploma

Almanya’da yüksek lisans eğitimi tamamlandıktan sonra kazanılacak olan diploma sadece Almanya ve Türkiye tarafından değil tüm dünya ülkeleri tarafından tanınmakla birlikte önemli bir saygınlığa sahiptir. Almanya’daki yüksek lisans programları öğrencilerini nitelikli mezun olmaya hazırlamaktadır. Alınacak olan eğitim akademik gereksinimleri arttırıcı, kariyer odaklı ve uygulamalı olarak dizayn edilmiştir ve iş hayatında kullanılabilecek tüm yeterlilikleri kazandırmaktadır. Bu da diğer mezun öğrencilerinden sizleri bir adım daha öne çıkartmaktadır.

Almanya’da Öğrenci Olmak

Uluslararası öğrencilerin en çok zorlandıkları konular arasında farklı bir ülkeye ve kültüre uyum sorunu yer almaktadır. Özellikle Almancası olmayan öğrenciler için. Bu noktada Almanya’da yüksek lisans eğitimi alacak olmanın avantajlı durumlarından bir tanesi de hızlı adaptasyon ve uyum süreci. Anadilde eğitim veren Alman üniversitelerinde hazırlık sınıfını tamamlayan öğrenciler, Alman öğrenciler ile birlikte eğitim almaktadırlar. Bu noktada alacak oldukları Almanca hazırlık sınıfı, aynı zamanda da ülke ve kültüre de bir hazırlık sürecidir. Bu hazırlık sürecini başarılı bir şekilde tamamlayan öğrenciler sosyal hayatlarında iletişim kurmakta sorun yaşamamaktadır. Sosyal yaşamın en önemli noktalarından bir tanesi olan iletişim de yeterli seviyede yabancı dil bilgisinden geçmektedir. Çok sayıda yabancı öğrenciye ev sahipliği yapan Almanya, uluslararası öğrenciler için multi-kültürel, güvenli ve sosyal bir devlettir.

Kolay Başvuru Şartları

Almanya’da yüksek lisans eğitimi için yapılacak olan başvuruların şartların her üniversite için farklılık göstermektedir. Ancak hem akademik olarak başarılı hem de sosyal olarak donanımlı olan adayların şansları her zaman daha yüksektir. Gelen şartlar olarak en önemli kriterlerden bir tanesi mezuniyet not ortalamasıdır. Sosyal Bilimler ve İşletme Fakülteleri ve alanları için 2.70, Fen Bilimleri ve Mühendislik Fakülteleri için ise 2.75 genel başarı ortalaması tavsiye niteliğindedir. Almanca yeterlilik isteyen üniversiteler için ise Testdaf 4 ya da DSH 2 almanca yeterlilik sertifikası gerekmektedir. Bunların dışında destekleyici referans mektupları ve motivasyon yazıları da başvuruları güçlendirmektedir.

Almanya’da Yüksek Lisans için 5 ELT Tavsiyesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir