Amerika’da Sertifika Programları

Amerika’da sertifika programları genellikle herhangi bir lisans programından mezun olan öğrenciler tarafından, iş hayatlarına adım atarken profesyonel bir deneyim kazanmak, mesleki açıdan kendilerini geliştirmek ya da farklı bir sektöre geçiş yapmak amacıyla tercih edilmektedir. Sertifika programlarına katılan öğrenciler özgeçmişlerini güçlendirip, kısa süreli bir yurtdışı tecrübesi yaşayıp, dil pratiği yapıp aynı zamanda profesyonel anlamda tecrübe sahibi olmaktadırlar. Son yıllarda oldukça popüler olmaya başlayan sertifika programları, aynı zamanda çeşitli sebeplerle Amerika’da yüksek lisans yapamayan üniversite mezunları için de yurtdışı eğitim alanında iyi bir alternatif oluşturmaktadır. Birçok farklı alanda deneyim sunan sertifika programları ayrıca öğrencilerine staj imkanı da sunabilmektedir. Sertifika eğitimi alan öğrenciler, stajlarını tamamladıktan sonra kazandıkları bilgi birikimi ve tecrübe ile birlikte birçok farklı alanda iş fırsatı yakalamaktadırlar. Çeşitli süre seçenekleri sunan sertifika programlarında 9 ay ve üzerinde eğitim alan öğrenciler, mezun olduktan sonra Amerika’da 12 aylık çalışma iznine (OPT) sahip olmaktadırlar.

Neden Amerika’da Eğitim?

Amerika’da Sertifika Programları Bölümleri;

Eğitim hayatına yurtdışı tecrübesi katmak isteyen, zaman ve bütçe kısıtlaması olan, esnek başlangıç tarihleri arayan, GMAT skoruna sahip olmayan, teoriden ziyade daha çok pratik ve iş dünyasına yönelik eğitim almak isteyen öğrenciler, Amerika’da;

alanlarında sertifika programlarına katılabilirler.

Amerika’da Sertifika Programları Vizesi ve Çalışma İzni

Amerika’da sertifika programına katılan öğrenciler doğrudan üniversite öğrencisi gibi olmadıkları için çalışma iznine sahip olamıyorlar. Ancak programı bitiren öğrencilerin birçok alanda staj yapma imkanı olabilmektedir. Ayrıca 9 ay ve üzerinde sertifika programlarına katılan öğrenciler, eğitim sürelerini tamamladıklarında Amerika’da tam zamanlı ve maaşlı bir şekilde 12 ay boyunca çalışabilirler. (OPT)

Amerika’da Çalışma İzni

OPT (Optional Practical Training), Amerika’da en az 9 ay süren bir eğitim (diploma, sertifika, lisans, master) programından mezun olan öğrencilerin sahip oldukları çalışma iznidir. Optional Practical Training (OPT)’in asıl amacı, öğrencinin en az 9 aylık eğitim süresinde öğrendiği teorik bilgileri, iş hayatında pratiğe geçirmesidir. Eğitim programının bitmesine 4-6 hafta kala öğrenciler eğitim aldıkları kurum vasıtasıyla başvurularını yapabilmektedirler. Başvuru sürecinde okullar öğrencilere yardımcı olmaktadır ancak asıl önemli konu iş bulma sürecidir. İş bulma konusu öğrenciye bağlı olup, bulunan işin eğitimi alınan bölüm ile bağlantılı olması gerekmektedir. Aksi taktirde başvuru onaylanmayabilir. Amerika’da F1 vizesi ile sertifika, diploma ya da benzeri bir eğitim alan öğrenciler, en az 9 aylık bir eğitimin sonunda alacakları OPT’i uzatıp, işveren sponsorluğunda H-1B vizesine başvuru yapabilirler.

Amerika’da Sertifika Programları Ücretleri

Amerika’da Sertifika ve Diploma program ücretleri aldığınız eğitimin süresine, eğitimin türüne ve eğitim aldığınız üniversiteye göre değişiklik göstermektedir. Her bütçeye uygun sertifika programları için ELT size donanımlı danışman kadrosuyla rehberlik yapmaktadır.

Amerika’da Sertifika Programları Başvuru Süreci

Amerika’da sertifika programlarına başvuru sürecinde ELT size her konuda destek vermektedir. Danışmanınız ile birlikte belirlediğiniz sertifika programı ve üniversiteye başvuru için gerekli olan evraklar şunlardır;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir