Site icon Eğitim Danışmanlığı

Avustralya’da Master Başvuru ve Kabul Koşulları

Türkiye’den YÖK tarafından tanınmış her üniversitenin 4 yıllık bölümlerinden mezun, lisans diplomasına sahip her öğrenci yurtdışında Avustralya’da yüksek lisans programlarına başvuru yapabilir!

Bir lisans mezunu olarak yüksek lisansınızı Avustralya’da yapmayı tercih ettiyseniz sizden istenen çok basit bir takım kriterler var. GMAT, GRE gibi sınavlara girdiyseniz, Avustralya üniversiteleri tarafından hazırlık yılı okumanıza bile gerek kalmadan yüksek lisansa kabul edilebilirsiniz.

Siz de bir Avustralya üniversitesi yüksek lisans programına kabul edilebilirsiniz!

Bazen Türk öğrenciler mezun oldukları üniversitenin ya da eğitim aldığı dala ait diplomanın Avustralya’ da geçerli olmadığını düşündüklerinden yüksek lisans yapamayacaklarını sanarak umutsuzca Avustralya’da eğitim odaklı olarak ne yapabileceklerini sormaktadırlar. Böyle bir düşünce kesinlikle yanlıştır. ELT olarak 4 yıllık üniversite diplomasına sahip olan herkese en uygun bir yüksek lisans programı belirleyerek başvurularını yapmaktayız. Önemli olan hangi bölümden mezun olduğunuz değil üniversitelerin yüksek lisans için istemiş oldukları kriterlere uygun olup olmadığınızdır. ELT olarak önceliklerimiz adayların özelliklerine uygun Üniversiteleri belirleyerek, kabul alabilecekleri üniversitelere yöneltmek ve tercihleriniz doğrultusunda başvurularınızı yapmaktır. Üniversitelerin belirlediği kriterler yurt dışındaki tüm ülkelerin tüm yüksek lisan programları için aynıdır. Sonuç olarak aşağıda belirttiğimiz 3 temel kritere sahip her öğrenci Avustralya’ da master programlarına başvuru yapabilmektedir.

ELT’den alacağınız profesyonel ve ayrıntılı bilgi ile doğru seçim yapacaksınız!

Avustralya üniversitelerinin birçoğu yüksek lisans yapacak öğrencilerinden GRE veya GMAT istemektedir. Öğrenci direkt Master Programına başlamayı düşünüyor ise üniversite çıkış belgesi, TOEFLl veya IELTS sınav sonucu, GMAT ve GRE sonuçları eksiksiz olmak koşuluyla başvuru yapılmalıdır. Üniversitelerin birçoğu eğitim alanına göre GRE veya GMAT isteyebilir. Avustralya’da yüksek lisansa başlayabilmek sadece bu 2 sınavın sonucuna değil aşağıda sıralayacağımız faktörlere de bağlıdır;

Hangi alandaki yüksek lisans için hangi kritere sahip olmanız gerektiğini uzman ELT akademik danışmanınızdan öğreneceksiniz!

ELT olarak bizimle çalışmanızın en iyi ve en güçlü etkeni kabul edilme ihtimalini hesaplayabilmemizdir. GMAT ve GRE sınavları yüksek lisans yapmak istediğiniz bölüme göre değişmektedir. Mesela MBA yani işletme yüksek lisansı yapacaklar için GMAT, mühendislik alanında yüksek lisans yapacaksanız, GRE branş sınavlarından geçmeniz gerekmektedir.

Hazırlık eğitimi almak istemiyorsanız İngilizce seviyeniz ne olmalı?

Yüksek Lisans programına direk olarak birinci sınıftan başlayabilmek için en az IELTS 6,5 seviyesinde İngilizceye sahip olmanız gerekmektedir. Eğer ek İngilizceye ihtiyaç duyarsanız seviyenize göre size dil+ master paketi alabilirsiniz. Avustralya konsolosluğu master amaçlı vize başvurularını 21 günde sonuçlandırmaktadır. 2 yıllık programa başvuru yapsanız dahi vize başvurusunda sadece ilk yılın eğitim+yaşam giderleri toplamını beyan edeceksiniz.

İş tecrübeniz varsa kabul edilmeniz daha kolay olacak!

Lisansüstü ve doktora düzeyindeki programlar için başvurularda rekabette avantaj sağlamak için lisans derecesine ek olarak araştırma kabiliyeti ve/veya iş tecrübesine sahip olmak gereklidir. Lisansüstü programlara kabul edilirken, lisans eğitiminiz sırasında yaptığınız ödevler, araştırmalar, aldığınız notlar, alanınızla ilgili iş tecrübeniz büyük rol oynamaktadır. MBA programı için GMAT, mühendislik masteri için GRE sınavlarından yeterli puan almış olmak gerekmektedir.

Dil yeterliliğiniz yok ise paket programlarımız tam size göre!

Akademik alanda bir kariyer düşünüyorsanız master by research önermekteyiz. Ayrıca vize açısından master by research önemli kolaylıklar sağlamaktadır. Üniversiteler IELTS’i tercih etmekle beraber TOEFL belgesini de kabul etmektedirler. Bazı üniversiteler kendi dil sınavlarını kabul etmektedirler ve direkt kabulü İngilizce sınav sonucu görmeden verebilmektedirler. Akademik dil yeterlilik notunuz eksik ise ELT akademik danışmanınızın size sunacağı paket programlarla dönem kaybetmeden master programınıza başlayabileceksiniz.

Başvuru dönemlerini kaçırmayacaksınız!

Avustralya’da yüksek lisansa başvurmanın masrafı üniversiteye göre değişmekle birlikte 75-165 AUD arasında değişmektedir. Okulların “deadline” denilen son başvuru tarihleri vardır ki çoğu okul yüksek lisans başvurularını çok önceden almaya başlar. Bazı üniversiteler, ağustos ayında başlayacak yüksek lisans programları için başvuruları bir önceki yılın ekim ayından almaya başlatmaktadırlar. Başvuru tarihleri ile ilgili olarak ELT akademik danışmanınız sizi en doğru şekilde yönlendirecek.

Exit mobile version