Berlin Teknik Üniversitesi

Berlin Teknik Üniversitesi (Technische Universität Berlin, TU Berlin), uluslararası üne sahip, Almanya’nın en köklü ve en saygın üniversitelerinden biridir. Otuz beş bin öğrencisi ile Almanya’da en fazla öğrenciye sahip üniversitelerden biridir. Okulda yüzü aşkın programda eğitim verilmektedir.

Berlin Teknik Üniversitesi, 40 uluslararası firma ile işbirliği yürütmektedir. Okul, eğitimde mükemmeliyet anlayışıyla hareket etmektedir ve eğitim alanında verilen birçok ödüle sahiptir. Berlin Teknik Üniversitesi, Almanya’daki en iyi teknik üniversiteler arasında gösterilmektedir.

TU Berlin, mühendislik alanında en iyi eğitimi veren okullar arasında ilk elli, dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında ilk iki yüz içinde yer almaktadır.

Okulun yedi fakültesi bulunmaktadır. 40 lisans ve 60 yüksek lisans programında eğitim vermektedir. Berlin’de mühendislik eğitimi alabileceğiniz tek okul TU Berlin’dir. Bilimsel alandaki çalışmalarının temelini kimya, fizik ve matematik gibi güçlü alanlar oluşturmaktadır. Bu eğitimlerin birçoğu Alman Hükümeti, Avrupa Birliği, Alman Araştırma Vakfı ve Mükemmellik Girişimi tarafından finanse edilmektedir. 2015 yılında okula yapılan bağış 177.500.000 Avro’dur.

Berlin Teknik Üniversitesi Başvuru Koşulları

Berlin Teknik Üniversitesi başvuru koşulları bulunduğunuz ülkeye ve eğitim seviyenize göre değişiklik göstermektedir. Berlin Teknik Üniversitesi Lisans eğitimi için tercih ediliyorsa, öğrencinin YKS’den 4 yıllık bir üniversiteye girebilecek başarıyı elde etmiş olması gerekmektedir. Daha sonra bu belgeyi başvuru dosyasına eklemek zorundadır. Hazırlık sınıfı için TestDaF ve TDN3 sınavlarından belge almış iseniz bu oldukça iyi olacaktır. Berlin Teknik Üniversitesi Avrupa’da kabul gören B2 seviyesinde dil eğitim sertifikalarını kabul etmektedir. Üniversite’ye başlarken genel olarak C1 dil seviyesine gelmiş olmanız gerekmektedir. Üniversitenin kayıt için harç ücreti bulunmamaktadır. Berlin Teknik Üniversitesi, Yüksek Lisans için tercih ediliyorsa belirli şartlar dahilinde okula kabul edilebilirsiniz. Öncelikle mezun olduğunuz lisans bölümünden uluslararası geçerliliği olan bir diplomaya sahip olmanız gerekmektedir. Daha sonra da yüksek lisans seviyesinde dil bilgisine vakıf olmanız gerekecektir.

Berlin Teknik Üniversitesi Fakülteleri

Berlin Teknik Üniversitesi Bölümleri

Berlin Teknik Üniversitesi Konaklama

Berlin Teknik Üniversitesi, kayıt olan öğrencilere yurt fırsatı da sunmaktadır. Okula ait yurtlara kayıt yaptırmanız için ön kayıt sırasında internet üzerinden yurtlara başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvurunuzu ne kadar erken yaparsanız o kadar iyi olacaktır. Üniversite yurdunda yer bulmak zor olmaktadır.

Ortak paylaşımlı daireler veya arkadaşlarınla kiralayacağınız daireler de konaklama seçenekleri arasındadır.

Berlin’de Üniversite Okumak

Berlin, Almanya’nın başkentidir. Dolayısı ile bir başkentin taşıdığı bütün özellikleri taşımaktadır. Görebileceğiniz en modern Alman şehirlerinden biridir. Her yaştan ve her kültürden insanı ağırlayan şehirde 150 sanat merkezi ve dünyaca ünlü üç opera bulunmaktadır. Şehirde Dünyaca ünlü festivaller yapılmaktadır. Ulaşım sistemlerinin oldukça gelişmiş olduğu şehirde öğrencilerin ön kabul aldıktan sonra şehir içinde toplu taşıma araçlarını kullanabilecekleri kartları kullanabilme şansları bulunmaktadır. Kartların öğrenim dönemleri boyunca kullanım fiyatları yaklaşık 300 Euro’dur. Şehirde yaşam ve konaklama diğer Alman şehirlerine göre oldukça düşük maliyetlidir. Genç nüfusun oldukça fazla olduğu şehirde genel yaş profili 25-35 yaş aralığındadır. Şehirde yaşayan Türk nüfusu oldukça fazla olduğu için öğrencilerin Türk lezzetlerini bulma ihtimalleri çok yüksektir. Neredeyse her mahallede bir döner salonu bulunabilir. Aynı zamanda Mc Donald’s, KFC, Pizza Hut gibi bilinen hazır yemek firmaları da şehirde yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir