Brunel University (Brunel Üniversitesi)

Brunel Üniversitesi, 1966 yılında kurulan, İngiltere’de üniversite düzeylerinde eğitim veren son yılların en fazla tercih edilen okullarındandır. Üniversite adını, Viktorya dönemi mühendislerinden Isambard Kingdom Brunel’den alıyor. Üniversite, 2016 yılında resmi olarak 50. yılını kutlamıştır.

Üç ana fakülte ve bağlı bölümlerde lisans ve lisansüstü eğitimlerine günümüzde devam ediyor. Mühendislik, Tasarım ve Fen Bilimleri; İşletme, Güzel Sanatlar ve Sosyal bilimler; Sağlık Bilimleri fakülteleri, okulun ana organizasyonunu meydana getiren üç ana fakültedir. Ayrıca çevre ve enerji, sağlık ve toplum, üretim ve materyal özelinde araştırmalara devam eden üç büyük araştırma merkezi, Brunel bünyesinde faaliyetlerine devam etmektedir.

Brunel University öğrencileri okulda yer alana bazı özel laboratuarlara erişebilir. Elektronik görüntüleme, biyoişlem, deneysel teknikler vb. faaliyetler bu labortuarlarda öğrenciler tarafından gözlemlenebilir. Ayrıca okula ait 3 boyutlu vücut taraması, uçuş, sürüş ve tren simülatörleri de öğrencilerin kullanımına açık hizmetler.

Kampüs merkezli bir üniversite olmasıyla, eğitim için uygun bir fiziki ortam sunuyor. Öğrenciler okulun neresinde olursa olsun, yurt & konaklama yerlerinin koridorlarına en fazla 10 dakika uzaklıktadır. Bu, öğrencilerin sosyal tesislere, spor salonların, kütüphane, sınıf ve salonlara her an kolayca erişebileceği anlamına geliyor. Üniversite aynı zamanda Londra kentinin kalbinin attığı yerlere sadece bir metro yolculuğu kadar uzaktır. Öğrenciler Londra’nın merkezinde çeşitli kültürel, sosyal, akademik veya hobi faaliyetlerini yürütecek sayısız imkana sahipler.

Nispeten genç bir üniversite olmasına karşın, tarihi okullarla birlikte Commonwealth Universities, European University Association, Universities UK gibi kuruluşlara üye bir üniversitedir.

Önemli mezunlar arasında İngiliz komedyen, yazar ve aktris Jo Brand, Eylül 2015’te Gölge Şansölye olarak atanan İngiliz İşçi Partisi siyasetçisi John McDonnell ve İngiliz oyuncu Sophie McShera sayılabilir.

Üniversite özellikle “Genç Üniversiteler” arasında Dünya’nın önde gelen okullarından biri. Bununla birlikte global akademik sıralamalarda ilk 200’e kadar yükselen bölümler, Brunel Üniversitesi’nde yer alıyor.

Üniversite bu özelliğiyle, global ölçekte öğrencilerin dikkatini çekmeyi başarmış. Güncel rakamlara göre Brunel University öğrencilerinin %36’sı, İngiltere’de eğitim için ülke dışından gelen öğrenciler. Bu sayede, üniversitedeki sosyal hayat oldukça zengin. Brunel Üniversitesi’nde lisans, lisansüstü ve araştırma programları kapsamında eğitim gören toplam öğrenci sayısı ise yaklaşık 11 bin. (2019 World University Rankings)

Şehir Hakkında

Brunel Üniversitesi Londra merkeze yaklaşık 33km uzaklıkta, şehrin batı yakasında, Uxbridge semtinde yer alıyor. Uxbridge, mimarisi ve doğası ile estetik yönden hoş bir çevreye sahip. Semt antik Londra ile Oxford arasında, Colne Nehri yakınlarında yer alıyor. Sinema, tiyatro, spor kompleksleri vb. imkanlara ek olarak; topluca vakit geçirilebilen, öğrencilerin uğrak noktları haline gelmiş kafe, bar ve restoranlar Uxbridge’in çeşitli yerlerinde konuşlanmıştır.

Öğrencilerin boş vakitlerinde Uxbridge’den ziyade Londra merkezde vakit geçirdiğini görmek mümkün. Farklı kültürlerin bir arada, hoş görü içinde yaşadığı Londra, uluslararası öğrenciler için her imkanı sunuyor.

Yeme – içme, alışveriş, spor, sanat ve çeşitli sosyal aktiviteler için Dünya üzerinde en çok seçeneğe sahip şehirlerden biri. Ayrıca öğrencilerin hem okurken hem de mezuniyetten sonra yararlanabilcekleri iş imkanları mevcut.

Her sektörden genç ve nitelikli çalışanların istihdam edildiği Londra, bu konuda da bir uluslararası öğrenci için büyük şans.

İngiltere’de master ya da üst seviyede, araştırma ağırlıklı eğitim programlarında yer alan öğrenciler için Londra şehri inanılmaz bir kaynak çeşitliliği sunar. Dünya’nın en köklü ve en büyük kütüphaneleri, Londra’da yer almaktadır.

Brunel Üniversitesinin Bölümleri

Brunel Üniversitesi, fakültelerinde yüzlerce farklı branşa yönelik, dünya standartlarında eğitim veriyor. Sadece lisans değil, İngiltere’de yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler için de birçok farklı bölüm seçeneği mevcut.

Brunel University, hazırlık okulları, araştırma ve uygulama dersleriyle öğrencilerin akademik gelişimini en iyi şekilde sağlamayı hedefliyor. Tecrübeli ve dinamik öğretim üyeleri, öğrencilerle ortaklaşa çalışarak, akademik başarıyla birlikte gerçek bir eğitim tecrübesi sunmak için çabalıyor.

Aşağıdaki listede lisans ve lisansüstü eğitim verilen ana departmanlar yer alıyor;

Listede yer alan eğitim departmanları, kendi aralarında branşlaşarak, onlarca farklı bölüm oluşturuyor. Brunel Üniversitesi’nde ayrıca İngilizce dil yeterliliği, Mühendislik ve Matematik bölümleri için eğitim veren hazırlık okulu mevcut. Bazı bölümler, doğrudan hazırlık okulu ile entegre şekilde eğitim veriyor.

Brunel Üniversitesi Başvuru ve Kabul Krirterleri

150 farklı ülkeden, 14 bin öğrenciye, İngiltere’de üniversite eğitimi fırsatı sunan Brunel Üniversitesi’nin, Türkiye’den gelen öğrenciler için belirlediği bazı başvuru kriterleri mevcut. Bu kriterlerin başında, İngilizce dil yeterliliği geliyor.

Brunel Üniversitesi’nin Türk öğrencilerden istediği dil puanları bölümlerin özel şartlarına göre değişmek kaydıyla aşağıdaki gibidir;
IELTS: 6.0 – 7.0 arası (bölümlerin ortalaması)

Bazı akademik bölümler ve araştırma programları için bu 7.0 üzerinde IELT puanı gerekebilir. Ayrıca IELTS sınavındaki test türlerinin herbiri için farklı tavan puanların belirlendiği bazı bölümler mevcut.

IELTS sınavında gerekli şartları sağlayamayanlar veya IELTS puanı olmayanlar için üniversite bünyesinde bir adet hazırlık okulu faaliyet gösteriyor. Brunel Language Centre özellikle akademik yönden İngilizce’yi kavramanıza yardımcı olacak şekilde eğitim veren bir tür dil okulu.

Brunel Language Centre’dan alacağınız başarı sertifikası ve bitirme puanlarınızla örtüşen lisans ve üstü eğitim programlarına kayıt yaptırabiliyorsunuz. Özellikle kurs sonunda tamamlanması gereken BrunELT sınavı, bu noktada en etkili unsur olacak.

Konaklama

Brunel Üniversitesi, kampüs içi ve kampüs dışında öğrencilere farklı konaklama seçenekleri sunuyor. Üniversite’ye ait kampüs yurtlarında, farklı ihtiyaçlara hitap eden oda ve bina tipleri arasından seçim yapmak mümkün.

Ağustos ayında yapılacak başvuru ile kampüs içi yurtlardan yer ayırtabiliyorsunuz. Bu işlem için öncelikle okula kayıt olmuş, öğrenci numarasına sahip bir öğrenci olmanız gerek. Ayrıca üniversitenin, kampüs dışında (kampüse yakın) noktalarda öğrenciler için kiraya verdiği ev ve odalar mevcut.

Üniversite yaklaşık 12 bin öğrenciye, kendi yönettiği konaklama imkanlarından faydalanma fırsatı veriyor.

Konaklama ile ilgili herhangi bir sorunu olan öğrenciler için üniversitenin ilgili birimleri, destek hizmeti sunuyor.

Üniversite’ye ait konaklama tesislerinde sanat, spor ve sosyal aktiviteler için uygun bölümler de yer alıyor. Ayrıca meditasyon veya ibadet gibi ihtiyaçlar için özel olarak dizayn edilmiş “sessiz odalar”, öğrencilerin kullanımına açık.

Üniversite, öğrencilerin yarı zamanlı işler bulmasında yardımcı olmak için bir merkez oluşturmuş. Kampüs içinde ve dışında farklı iş seçenekleri ile iş araya öğrenciler için profesyonel yönlendirmeler yapılıyor. Öğrenci otomasyon sistemi üzerinden giriş yaparak, kendinize uygun yarı zamanlı iş fırsatlarını inceleyebiliyorsunuz.

Brunel Üniversitesi Başvuru tarihleri

Brunel Üniversitesi için yapacağınız kayıt başvuruları, ELT güvencesiyle sorunsuz tamamlanıyor. İngiltere’ye yapacağınız eğitim yolculuğunun ilk adımlarından itibaren, tecrübeli ve yetenekli ELT danışmanları yanınızda olacak. İngiltere’de üniversite okumak yapılacak vize başvurularından, okul ve yurt kayıtlarına kadar, her aşamada ELT kalitesiyle yaşayacağınız bir deneyim olabilir. Detaylı ve ücretsiz bilgi için size en yakın ELT ofislerine ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir