Budapeşte Hakkında…

Budapeşte, Macaristan’ın başkentidir. Aslında Tuna nehrinin iki yakasındaki Budin ve Peşte şehirlerinin 17 Kasım 1873 yılında birleşimidir. Budapeşte Avrupa’nın en gözde ve en hareketli şehirlerinden biridir. Yaklaşık 2 milyon nüfusa sahip olan şehirde, eğitim, kültür ve eğlence için gerçekten çok sayıda ve kaliteli seçenek mevcuttur. Budapeşte’de yaşam oldukça rahat, ve eğitime elverişlidir. Şehrin her yerine uzanan metro ağı, ulaşım sorununu ortadan kaldırmıştır. Mimaride Avusturya-Macaristan imparatorluğu etkisini taşıyan şehirde yapıların görünümü ve görkemi Viyana’ya çok benzer. Budapeşte, ülkenin en önemli ve kaliteli üniversitelerine ev sahipliği yapar ve bu yüzden öğrenci nüfusu oldukça fazladır. Budapeşte aynı zamanda diğer Avrupa ülkelerinden de öğrencilerin tercih ettiği şehirlerden biridir.

Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi demek Prestij Demektir… (BUTE, BME)

Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi, Budapeşte’nin en populer ve turistik yerlerinden olan Tuna nehri kıyısında, iki köprünün arasında bulunmaktadır. Ulaşım çok kolay ve rahattır. Üniversite 8 farklı fakültede İngilizce olarak eğitim vermektedir. Kuruluşu 1782 yılına kadar uzanan Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi, Macaristan’da olduğu kadar Avrupa ve dünya genelinde de çok önemli bir üniversitedir. 8 farklı fakülte bünyesinde 110 departmana sahip olan üniversitede1100 akademisyen ve 400 araştırma görevlisi bulunmaktadır. Üniversitede 50 farklı ülkeden yaklaşık 14000 öğrenci eğitim almaktadır. Macaristanda alınan mühendislik diplomalarının yaklaşık %70’i bu üniversiteden alınıyor.

Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi, kurulduğu günden beri çok sayıda Nobel ödüllü akademisyen yetiştirmiş olan ünlü bir üniversitedir. Üniversite bu alanda dünyanın en prestijli markalarından biri olmakla gurur duymaktadır. Üniversitenin Nobel ödüllü akademisyenleri şöyledir:

Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi, Avrupa ve Amerika’dan toplamda 100’den fazla üniversiteyle anlaşmalı olup bu üniversitelerle ortak projeler yürütmekte, öğrenci değişimi yapmaktadır. Üniversite aynı zamanda EAU (Avrupa Üniversiteler Birliği), IAU (Uluslararasu Üniversitelr Birliği), CESAEER (Conference of European Schools for Advanced Engineering Education & Reseasrch) gibi çeşitli önemli akademik oluşumlarca da tanınmaktadır. Üniversite YÖK tarafından da tanınmaktadır. Üniversiteden alınan diplomalar tüm Avrupa’da, Amerika’da ve diğer deniz aşırı ülkelerde geçerlidir. Audi ile işbirliği çerçevesinde, özellikle Ulaştırma ve Araç Mühendisliği fakültesi öğrencileri ürün geliştirme ve test uygulamalarında Audi araçlar üzerinde çalışmaktadırlar. Audi ile yakın temasta bulunan üniversite öğrencileri, Audi ve daha birçok partner firmada staj ve çalışma imkanına sahip olabilmektedirler.

Eğitim Sistemi ve Kabul Koşulları

Özellikle teknik bölümler üzerine İngilizce eğitim almak isteyen öğrencileri için, Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi (BUTE) Avrupa’daki en prestijli ve kaliteli üniversitelerden biridir. BUTE’de bu eğitimleri alabilmek için üniversite sınavını kazanma şartı aranmıyor. Üstelik eğitiminiz YÖK denkliğine de sahip!

AB üyesi olması nedeniyle BUTE diploması tüm Avrupa’da geçerlidir. Buna ek olarak üniversitenin eğitimi dünyaca kabul gören çok sayıda akreditasyonlara da sahiptir. Bu nedenle gerek Avrupa ülkeleri gerek Amerika’dan bu ünüversiteye çok sayıda öğrenci kaliteli ve ekonomik bir Tıp eğitimi almak için gelmektedir.

Mühendislik ve işletme bölümlerinde okuyacak olan adayların iyi derecede İngilizce ve matematik ve fizik bilgilerinin olması beklenir. İlgili fakülteye doğrudan başlayabilmek içim üniversitenin dönem başında düzenleyeceği muafiyet sınavına girmek ve başarılı olmak gerekmektedir. Bu sınavda başarılı olamayan adaylar ilk yıllarında üniversite bünyesinde mühendislik hazırlık (pre-engineering) eğitimine alınmaktadır. Hazırlık eğitimini başarıyla tamamlayan adaylar, fakültede eğitim almaya başlayabilmektedir.

BUTE İngilizce seviyesi düşük olan öğrencilere İngilizce hazırlık eğitimi vermemektedir. Bu nedenle öncelikle İngilizce eğitimine ihtiyacı olan öğrenciler ELT’nin adaya uygun seçeneklerinden birinde İngilizce hazırlık eğitimini alarak daha sonra eğitimine BUTE’de devam edebilir.

Konaklama ve Sosyal Giderler

Budapeşte’de öğrenciler genellikle küçük apartman daireleri kiralarlar. Bu evlerin maliyeti genellikle aylık 250 – 350 Euro arasında tutar ve genellikle iki öğrenci paylaşarak öder. Yıllık toplu taşıma kartı 140 Euro kadardır. Öğrencilerin aylık harçlık ihtiyacı ortalama 300 Euro civarındadır. Öğrenciler her dönem başında zorunlu olarak sağlık sigortası yaptırırlar. Bu sigortanın dönemlik maliyeti ortalama 100 Euro’dur.

Akademik Takvim ve Ödeme Şekli

Güz dönemi Eylül ayının ilk haftası, bahar dönemi ise Şubat ayı ortasında başlar. Ödemeler her dönem başında dönemlik olarak üniversiteye yapılmaktadır. Aşağıda yıllık fiyatlar verilmiştir. Okul ücretleri Okul’un web sitesi baz alınarak bilgilendirme amacı ile aşağıda belirtilmiştir.

Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesinin Bölümleri ve Eğitim Ücreti

Bölümler (İngilizce) Sömestr Dönemlik
Bölüme Hazırlık Sınıfları (İngilizce Hazırlık Yok)
Mühendislik Hazırlık – Pre-Engineering 2 3.200 Euro
Mimarlık Hazırlık – General Course 2 3.200 Euro
Lisans Bölümleri (İngilizce)
Mimarlık – Architecture (5. Yılın Sonunda Master Derecesi ile mezun olunmaktadır) 10 3.200 Euro
İnşaat Mühendisliği (Civil Engineering) 8 3.200 Euro
Kimya Teknolojileri ve Biyoteknoloji (Chemical Technology and Biotechnology) 7 3.200 Euro
Elektrik Mühendisliği ve Bilişim (Electrical Engineering and Informatics) 7 3.200 Euro
Makine Mühendisliği (Mechanical Engineering) 7 3.200 Euro
Master Bölümleri
Mimarlık (Architecture) 4 3.500 Euro
Kimya Teknolojileri ve Biyoteknoloji (Chemical Technology and Biotechnology) 4 3.500 Euro
Elektrik Mühendisliği ve Bilişim (Electrical Engineering and Informatics)-(Şubat) 4 3.500 Euro
İnşaat Mühendisliği / Hesaplamalı Yapı Mühendisliği 4 3.800 Euro
Makine Mühendisliği 4 3.500 Euro
Doktora – Postgraduate Tuition Fees, leading to Ph.D. or DLA degree 6 4.500 Euro

Öğrenci Görüşleri

ELT hizmet kalitesi, Macaristan’da üniversite eğitimi ve yaşam hakkında öğrencilerimiz neler düşünüyor? Videoları İzlemek için resimleri tıklayınız.

Macaristan üniversitelerinde eğitim Macaristanda üniversite eğitimi üniversite eğitimi Budapeşte üniversite

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir