CEFR uluslararası olarak pek çok ülkede kabul edilen, konuşulan dilin yetkinliğini ölçmek üzere kullanılan bir standart. Çeşitli değerlendirme koşulları ve farklı dillerde ortak çerçeveye göre seviyeleri var. Peki CEFR nedir, değerlendirme koşulları nelerdir ve ortak çerçeveye göre seviyeleri nelerdir? Tüm merak edilenleri sizler için araştırdık…

CEFR Nedir?

CEFR (Common European Framework Reference / Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı), uluslararası bir standart olarak dilde yeterlilik seviyelerini ölçer. CEFR dünya çapında henüz çok yaygın olmamakla birlikte hızlı bir şekilde yayılmaya başlamıştır. Avrupa’nın ise hemen hemen tamamında kabul edilmiş durumdadır. Günümüzde hiçbir dil sınavına bağlı bulunmayan CEFR, herhangi bir yabancı dili ne kadar iyi konuştuğunuzu ve ne kadar iyi anladığını göstermek açısından oldukça önemli bir standart olarak kabul ediliyor. CEFR standartlarının tasarımı Avrupa ülkelerinin dillerine uyum sağlayacak ve uygulanabilecek şekilde hazırlanmıştır. Yani İngilizce, Almanca, Fransızca ve hatta Estonyaca gibi dillerin bile seviyesini ölçmek için kullanılır.

CEFR içerisinde toplamda temel kullanıcı, bağımsız kullanıcı ve usta kullanıcı olmak üzere 3 seviye belirlenmiştir. Bu seviyelerin düzeyleri ise şu şekilde belirtilmiştir:

CEFR Değerlendirme Koşulları

CEFR, anlama ve konuşma olmak üzere iki grupta değerlendirilir. Anlama grubu altında dinleme ve okuma; konuşma grubu altında ise karşılıklı konuşma, sözlü anlatım ve yazılı anlatım bulunur. Bu koşulların detayları ise şu şekilde:

Anlama – Dinleme

Anlama – Okuma

Konuşma – Karşılıklı Konuşma

Konuşma – Sözlü Anlatım

Konuşma – Yazılı Anlatım

CEFR Ortak Çerçeveye ve Farklı Dillere Göre Seviyeleri

CEFR standartlarının farklı dillerde karşılık geldiği farklı dil seviyeleri ve sınavları bulunuyor. Seviyelere göre şöyle bir liste yapılmış:

A2

 

B1

 

B2

 

C1

 

C2

CEFR Denkliği Nasıl Alınır?

CEFR sınavlarının denkliğinin geçerli olabilmesi için, sınavın yetkili kurumlar tarafından yapılmış olması gerekmektedir. Sınavın minimum A2 seviyesinde puanı bulunur. CEFR seviyelerinin IELTS, TOEFLS ve YDS sınavlarına göre denklik tablosu ise şu şekildedir:

 

A2

 

B1

 

B2

 

C1

 

C2

 

Siz de CEFR hakkında bilgi almak, sınavlara hazırlanmak ya da seviyenizi öğrenmek için hemen bizimle iletişime geçebilir, CEFR hakkında tüm merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir