Avrupa’nın modern ve huzur dolu ülkesi Çekya, eski adıyla hepimizin bildiği Çek Cumhuriyeti, pek çok gence gelecek ve akademik alanda umut olmaya devam ediyor. Günümüzde gerek Avrupa, gerek Asya gerekse Amerika Birleşik Devletleri’nden pek çok vizyon sahibi genç, üniversite okumak, kaliteli ve kendilerine pek çok iş kapısı açacak diplomaya sahip olmak için Çekya’ya akın ediyor. Avrupa’nın en nezih ülkelerinden olan Çekya’da üniversite okumanın avantajları saymakla bitmiyor. Akademik alanda kendisini ispatlamış Çekya üniversiteleri, mezun öğrencilerinin prestijli ve yüksek gelirli işlerde çalışması, kendi işlerini kurması ve akademik kariyer alanında destek olmaktadır. Her yıl onlarca Türk öğrenci Çekya’da üniversite okumak için bu huzur dolu topraklara akın ediyor. Gelin, Çekya’da okuyan öğrencilerle yaptığımız sohbetlerden, Çekya’da üniversite okumanın avantajlarını birlikte dinleyelim.

Köklü ve Kaliteli Eğitim Sistemi

Avrupa’nın en nezih ülkelerinden olan Çekya’da üniversite okuyan Türk öğrenciler, buradaki akademik eğitimin oldukça kaliteli ve bilim merkezli olduğunu söylemektedir. Özellikle akademik hazırlık programlarında bir dönem ya da bir yıl süreyle verilen akademik İngilizce ve bölüm dersleri öğrencilerin lisans ya da master eğitimlerine başlamaları için çok faydalı olmakta ve uluslararası bir ortamda eğitim alabilmeleri için altyapılarının hazırlanmasında destek olmaktadır.

Çekya’da uluslararası öğrenciler için öncelik olarak:

faaliyet göstermekte ve her yıl binlerce öğrenciye akademik başarı ve ayrıcalıklı eğitim diplomalarını vermektedir. Çekya üniversiteleri, her yıl uluslararası dergilerde yayınladıkları akademik makale ve tezlerle, yaptıkları bilimsel çalışma ve projelerle Avrupa’nın önde gelen üniversitelerinden olmaya devam ediyor.

Denklik Sorunu Yok

Çekya’da bulunan üniversiteler, Yüksek Öğretim Kurumu ve ODTÜ Urap biriminin yapmış olduğu Dünya’nın en başarılı 500 üniversitesi listesinde her yıl yer almakta ve akademik başarılarıyla bilim dergilerine konu olmakta. Hal böyle olunca Çekya üniversiteleri, Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) tarafından tanınan ve kabul görmüş üniversitelerdir. Mezun öğrenciler, akademik alanda meslektaşlarından çok daha prestijli ve kaliteli eğitim becerileriyle, küresel firmalarda çalışma imkanı bulmakta ve kariyerlerine rakiplerinden birkaç adım önde başlamaktadır. Çekya’da üniversite okumak, bugün Avrupa’daki pek çok öğrenci için prestijli ve ulaşılması zor bir konumdayken, Çekya, Türkiye’den gelen öğrenciler için herhangi bir sınav ve başarı şartı aramamaktadır. Lise diplomanız ve lise başarı belgenizle burada rahatlıkla eğitim alabilirsiniz.

Yaşam Maliyeti Oldukça Uygun

Avrupa’nın merkezinde yer alan Çekya, her ne kadar bir Avrupa ülkesi olsa da kendi para birimleri olan Çek Korunası kullanmaktadır. Bu durum Çekya’da üniversite okuyan üniversite öğrencileri için büyük avantajlar sağlamakta. Nitekim Çekya’da yurt ve ev kiraları, yaşam maliyetleri oldukça uygun. Aylık ortalama 200 Euro gibi bir fiyata yurt ve evlerde konaklayabilen öğrenciler için, gündelik ihtiyaçları, gece eğlenceleri ve üniversite maliyetleri Türkiye’den çok daha uygun meblağlara mal olmakta ve öğrencilerin rahat ve refah içinde eğitim almalarını sağlamaktadır.

Avrupa Birliği Diploması Sahibi Olmak

Üniversite sonrasında rakiplerinizden birkaç adım önde olmak, prestijli şirketlerde çalışmak, kaliteli bir akademik kariyer yapmak yahut kendi işinizi kurup profesyonel eğitim becerilerinizle büyütmek mi istiyorsunuz? O halde Çekya, üniversite okumak için en doğru adres. Avrupa Birliği’nin en nezih ülkelerinden olan Çekya’da üniversite eğitimi alan öğrenciler, mezuniyetlerinin akabinde Avrupa’nın tüm ülkelerinde geçerli çalışma ve kariyer yapma imkanına sahip diploma elde ederler.

Uluslararası bir atmosferde üniversite eğitimi

Avrupa’nın gelişmiş modern ve nezih ülkelerinden olan Çekya, gerek kültürü gerek modern anlayış ve gelişimiyle Avrupa’nın en ileri ülkelerinden birisidir. Sakin halk, temiz sokaklar, uygun yaşam maliyetleri, çok çeşitli sosyal gelişim olanakları, kaliteli eğitimiyle Çekya’da üniversite okumak, hayata 2-0 önde başlamanızı sağlayacak. Bugün Dünya’nın ve Avrupa’nın pek çok noktasından Çekya’da üniversite okumaya gelen öğrencilerin pek çoğu, yaşama ve kültüre karşı besledikleri sevgi nedeniyle, mezuniyetlerinin sonrasında Çekya’da yaşamayı tercih etmekte ve Çek vatandaşlığı almaktadır.

Avrupa Birliği’ni Özgürce Gezebilirsiniz

Temiz havası, gelişmiş kültürü ve modern teknolojisiyle tanınan Çekya’da üniversite okuyan üniversite öğrencileri, hiçbir başvuru ve bedel ödemeden, Schengen vizesi sahibi olurlar ve Avrupa Birliği’nin tüm ülkelerini özgürce gezme hakkına sahiptirler. Bu avantajı ile Çekya’da üniversite okumak, öğrencilere sadece kültürel misyon katmakla kalmıyor aynı zamanda pek çok kültürü tanıma, Avrupa’yı gezme ve vizyonlarını geliştirme fırsatı da sunuyor. Çekya’da üniversite okuyan öğrenciler, Avrupa’yı gezerek hiç duymadıkları iş fikirlerini ve prestijli firmaları tanıyor.

Eğitim Dili İngilizce

Bugün itibariyle Çekya’da üniversitelerin hemen hepsi İngilizce dilinde eğitim vermekte ve uluslararası pek çok öğrenciye misafirlik etmektedir. İleri seviye akademik eğitim ve modern mesleki eğitim almak için oldukça avantajlı olan Çekya’da üniversite okumak isteyen öğrenciler, ayrıca Çekya dilinde ücretsiz eğitim de alabilme hakkına sahipler. Gelişmiş teknolojileri, huzur dolu sokaklarıyla Çekya, hem bireysel edinimlerinizi hem de yabancı dilinizi geliştirebileceğiniz harika imkanlar sunan üniversitelere sahip.

Üniversite Sonrası Çalışma İzni

Avrupa’nın gelişmiş ülkelerinden olan Çekya’da üniversite okuyan öğrenciler, mezuniyetlerinin akabinde Çekya’da 2 yıl boyunca barınma ve çalışma hakkına sahipler. Çekya’da yahut bağlı bulundukları firma gereği Avrupa’nın başka bir ülkesinde çalışan mezunlar, kariyerlerine yurt dışında başlayarak meslekteki rakiplerine büyük bir fark atmış oluyor. Günümüzde Çekya’da üniversite okumak isteyen binlerce öğrenciyi cezbeden en avantajlı noktalardan birisi de prestijli firmalarda ve küresel şirketlerde çalışma imkanı sağlıyor olmasıdır. Ayrıca 2 yıllık çalışmanın ardından firma tercihine göre Çekya’da kalma hakları olan mezunlar, Türkiye’ye döndüklerinde de yüksek ve büyük ölçekli firma ve holdinglerde çok rahat çalışma imkanı elde etmektedirler. Avrupa ülkesi Çekya’da aldıkları eğitim sayesinde, gelişmiş düşünce ve stratejik planlama yetenekleriyle Türkiye’deki büyük holding ve firmaların gözde adayları olmaya devam ediyorlar.

İşsizlik Oranı Çok Düşük

Bugün itibariyle Türkiye işsizlik oranında %10,9’luk bir dilimdeyken Avrupa’nın pek çok ülkesi işsizlik oranında %5-%8 arasında seyretmektedir. Tüm bunlara kıyasla Çekya’da işsizlik oranı sadece %1,8’dir. İstihdam ve gelişmişlik konusunda Avrupa’nın örnek ülkelerinden olan Çekya’da üniversite okuyan öğrenciler iş bulma ve yüksek maaşla çalışma imkanına da rahatlıkla sahip oluyorlar. Lisans ve lisansüstü eğitim düzeyince alacakları akademik eğitim ve öğrenim süreleri boyunca katılmış oldukları tüm sosyokültürel aktivitelerle, örnek bir Türk vatandaşı olarak Çekya’nın ileri gelen şirketlerinde iş sahibi olabilmekteler. Avrupa’nın gelişmiş modern ticaret ve teknoloji imkanlarına sahip olan Çekya’da iş sahibi olan pek çok Türk öğrenci, Türkiye’ye döndükleri zaman edindikleri küresel ticari zeka ve hakim oldukları ileri teknoloji sayesinde Türkiye’nin en büyük şirketlerinde çalışma imkanı bulmaktadır.

Kültürel Aktivite Çeşitliliği

Dünya’nın pek çok noktasından öğrenci ve turist akınına uğrayan Çekya, gerek kültürel geçmişleri gerek sanata ve moderniteye olan düşkünlükleriyle, Avrupa’nın sosyokültürel aktivite konusunda en gelişmiş ülkeleri arasında yer almaktadır. Çekya’da üniversite okumak isteyen öğrenciler için, sinema, tiyatro, opera, bale vb. pek çok sanatsal ve kültürel aktivitenin yanı sıra kayak, rafting, yamaç paraşütü gibi spor aktiviteleri de bulunmaktadır. Bugün müziğiyle, kültürüyle, modern halkı, gelişmiş sağlık ve teknoloji imkanları, refah dolu uygun yaşamıyla Çekya’da üniversite başvuru detayları, gerekli evraklar, vize ve tüm süreç hakkında bilgi almak için bize telefon ya da e-posta ile ulaşabilir, ofislerimizi ziyaret edebilir ve danışmanlarımızdan ücretsiz bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir