Sadece Almanya’nın değil, tüm Avrupa’nın en iyi işletme okullarından biri olan Cologne Business School (CBS; Köln İşletme Okulu), 1993 yılında kuruldu. “Sizin kariyeriniz, bizim misyonumuz…” sloganıyla yola çıkan kurum, günümüzde 75 farklı ülkeden yaklaşık 1500 öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Eğitim kalitesini her geçen yıl her alanda artıran CBS’nin halihazırda 120 üniversite ve birçok büyük şirket ile ortaklığı da bulunuyor.

Hem İngilizce hem de Almanca dillerinde eğitim veren CBS’nin lisans, yüksek lisans ve doktora düzeylerinde çok sayıda bölümü bulunuyor. Eğitim kalitesinden asla ödün vermeyen kurumun başarısının arkasında mükemmel çalışma koşulları, küçük öğrenme grupları ve profesör ve öğretim görevlileri tarafından gerçelleşitirilen yoğun denetimler yer alıyor.

2019’un ilk yılında Almanya’nın önde gelen dergilerinden biri olan WirtschaftsWoche’un işletme okullarıyla ilgili yaptığı araştırmalarda CBS, Almanya’nın en iyi okulu seçildi. Okul eğitim kalitesini yanında ayrıca, mezunlar tarafından geliştirilen sosyal ağı, oldukça aktif çalışan öğrenci kulupleri ve geniş kampüs imkanları ile de adından sıkça söz ettiriyor.

Köln Şehri ve Öğrenci Yaşamı Hakkında

Köln, Almanya’da eğitim denilince akla ilk gelen şehirlerden biri olmayı fazlasıyla hak ediyor. Birçok farklı kültürden insanın yaşadığı Köln, Almanya’nın da en büyük dördüncü şehridir. Özellikle şehir merkezinden geçen Ren nehri, tarihi ve turistik birçok yapısı ve çeşitli festivallere ev sahipliği yapması, şehre oldukça hareketli bir kimlik kazandırıyor. Şehrin ulaşım anlamında da çok gelişmiş olması, Almanya’nın ve Avrupa’nın diğer büyük şehirlerine hızlı erişim imkanı sağlıyor. Sanayi anlamında oldukça gelişmiş olan şehirde, otomotiv, kimya, enerji gibi birçok alanda çalışmalar mevcuttur. Bu da öğrencilerin mezuniyetlerinden sonra da şehirde kalmaları için çok geçerli bir sebep olmaktadır.

Şehirde Köln İşletme Okulu dışında da birçok üniversite mevcuttur. Böylelikle öğrenciler, dünyanın birçok yerinden gelen farklı kültürden insanlarla konuşup arkadaşlık kurma imkanına da sahip oluyor. Ayrıca hem CBS’nin hem de Köln şehrinin birçok spor dalı ile özdeşleştirildiğini ve öğrenciler çeşitli spor faaliyetlerinde yer aldığını belirtelim.

Kampüs Bilgisi

CBS’nin kampüsü, bulunduğu konum itibariyle ve içerisinde öğrencilere sunduğu konforlu ve geniş imkanlar ile öğrencilerin vakit geçirmekten çok hoşlandığı bir alandır. Kafeler, kütüphaneler, ders çalışma alanları, spor mekanları ve daha birçok şeyi kampüs içerisinde bulabiliyorsunuz. Böylelikle kampüs, sadece eğitim amacıyla gittğiniz bir alan olmaktan çıkıp sosyalleşme, kültürel ve sanatsal faaliyetlere katılma ve çeşitli hobiler edinmek için de uğradığınız bir yer haline geliyor. Kampüse şehrin hemen her noktasından kolay ulaşım sağlanması da bir diğer önemli avantaj.

Cologne Business School Bölümler/Programlar

Almanya’da üniversite okumak isteyen öğrencilere Cologne Business School’da aşağıdaki bölümler seçenek olarak sunuluyor;

Bölümler Sömestr Yıllık Eğitim Harcı
Lisans Bölümleri (İngilizce)
International Business (Uluslararası İşletme) 6 €13.860
Digital Marketing (Dijital Pazarlama) 6 €13.860
Financial Management (Finansal Yönetim) 6 €13.860
Human Resource Management & Leadership (İnsan Kaynakları Yönetimi ve Liderlik) 6 €13.860
International Trade (Uluslararası Ticaret) 6 €13.860
Management Consulting (Yönetici Danışmanlığı) 6 €13.860
Marketing Management (Pazarlama Yönetimi) 6 €13.860
International Tourism Management (Uluslararası Turizm Yönetimi) 6 €13.860
Finance & Management (Finans ve Yönetim) 6 €14.460
Business Psychology (İşletme Psikolojisi) 6 €13.860
Lisans Bölümleri (Almanca)
General Management (Yönetim) 6 €13.260
Digital Management (Dijital Yönetim) 6 €13.260
Financial Management (Finansal Yönetim) 6 €13.260
International Management (Uluslararası Yönetim) 6 €13.260
Logistic & Supply Chain Management (Lojistik ve Tedarik Zinciri Yönetimi) 6 €13.260
Marketing Management (Pazarlama Yönetimi) 6 €13.260
Business Management (İşletme Yönetimi) 6 €13.260
Business Psychology (İşletme Psijolojisi) 6 €13.260
Yüksek Lisans Bölümleri (İngilizce)
International Business (Uluslararası İşletme) 4 €15.060
MBA 4 €34.920
Digital Transformation Management (Dijital Dönüşüm Yönetimi) 4 €15.060
Entrepreneurship (Girişimcilik) 4 €15.060
Financial Management (Finansal Yönetim 4 €15.060
Human Resource Management & Leadership (İnsan Kaynakları Yönetimi ve Liderlik) 4 €15.060
Marketing Management (Pazarlama Yönetimi) 4 €15.060
Strategic Management & Consulting (Stratejik Yönetim ve Danışmanlık) 4 €15.060
International Tourism Management (Uluslararası Turizm Yönetimi) 4 €15.060
Digital Marketing (Dijital Pazarlama) 4 €15.060
Global Finance (Global Finans) 4 €15.660
Yüksek Lisans Bölümleri (Almanca)
Business Psychology (İşletme Psikolojisi) 4 €14.460
General Management (Yönetim) 4 €14.460
Controlling & Financial Management (Kontrol ve Finansal Yönetim) 4 €14.460
Digital Transformation (Dijital Dönüşüm) 4 €14.460
Entrepreneurship & Innovative Management (Girişimcilik ve Yenilik Yönetimi) 4 €14.460
Marketing Management (Pazarlama Yönetimi) 4 €14.460
Nachhaltiges Management (Sürdürülebilir Yönetim) 4 €14.460
Strategic Management & Consulting (Stratejik Yönetim ve Danışmanlık) 4 €14.460

CBS, bunun yanına, işletme alanında doktora düzeyinde eğitim almak isteyenlere de kapısını açmış durumda. Okuldaki doktora seçenekleri ise şöyledir:

Yukarıda belirtilen ve aşağıda belirtilecek olan öğrenim ücretleri, Avrupa Birliği’ne üye olmayan ülkelerden gelen öğrenciler için geçerlidir.

Cologne Business School Başvuru ve Kabul Şartları

CBS, yapılan başvurularda, lisan bölümleri için geçerli bir lise diploması; yüksek lisans bölümleri için geçerli bir lisans diploması istemektedir. Bunun yanında, istenen diğer evraklar ise şunlardır:

Yukarıda belirtilen nitelikleri sağlayamayan öğrenciler için CBS bünyesinde Foundation Year denilen bir hazırlık programı okutuluyor. Prep4University adı verilen bu eğitimi başarıyla tamamlayan öğrenciler, bölümlerindeki eğitimlerine başlayabiliyor.

Konaklama

CBS’de üniversite okumanın bir güzel yanı da kuşkusuz konaklamanın çok rahat olmasıdır. Köln’de CBS’nin kendi öğrenci yurdu (Köln Student Residence) olduğu gibi, şehirde her bütçeye uygun konaklama seçenekleri de mevcuttur (Urban Living Köln, Castell Deutz vs). ELT danışmanınız başvuru aşamasında ve sonrasında size ve bütçenize uygun konaklama ayarlanması için okul yurdu ve özel konaklama seçenekleri hakkında size detaylı bilgi sunacaktır.

Köln İşletme Okulu’na başvuran öğrencilerin konaklama başvurusu derslerin başlayacağı semesterdan en az iki ay evvel yapılmalıdır. Aksi takdirde, okulun sınırlı kapasitesi ve her geçen yıl okula artan talepler göz önüne alındığında, konaklama konusunda sıkıntı yaşanabilir.

Cologne Business School Başvuru Tarihleri

Cologne Business School‘da İngilizce programlar için son başvuru tarihi 15 Mayıs’tır. Başvuru, kabul, vize ve gidiş sürecinizi göz önüne aldığınızda eğitiminiz başlamadan en az 4 ay önce işlemlerinizi başlatmalısınız.

Yurtdışında eğitim konusunda destek alabileceğiniz en iyi ve en güvenilir kurumlardan biri olan ELT, Almanya’da üniversite eğitimi almak isteyenlere de kaliteli bir hizmet sunuyor. Cologne Business School‘a yapacağınız başvuru adımlarınızda, Köln’de konaklama, ulaşım, beslenme ve buna benzer konuların her birinde ELT, sizlere yardımcı olacaktır. Dahası, Almanya’da eğitim ile ilgili bilmediğiniz her konuyu ELT’nin size özel olarak atayacağı danışman aracılığıyla hızlı ve doğru bir şekilde öğrenme şansına sahip olacaksınız. Bundan sonraki yaşamınız için, hem iş ve eğitim hem de sosyal hayatınızı etkileyecek çok önemli bir kararı verirken ELT, size sağladığı destek ile karşılaştığınız zorlukları en aza indirecektir. ELT ile ilk başvurudan Almanya’da gidene kadarki bütün süreciniz en profesyonel şekilde planlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir