Did Deutsch-Institut Dil Okulu

1970 yılında kurulan enstitü öğrencilere Almanya’da Almanca öğretmeyi hedefleyen bir kuruluştur. DID Dil okulu, Almancayı öğretmenin yanı sıra öğrencilere Alman kültürünü ve Almanya’yı tanıtmayı da hedeflemektedir. Okul Berlin, Frankfurt, Hamburg ve Münih olmak üzere 4 şehirde hizmet vermektedir. Bu merkezler düzenli olarak EAQUALS-Dil Hizmetleri Kalite Değerlendirilmesi Akreditasyonu tarafından denetlenmektedir. Tüm merkezler modern dil öğretiminde en yüksek kaliteyi karşılamaktadırlar. Profesyonel eğitimci kadrosu tarafından eğitim sağlanan kurumda farklı türlerde dil öğretimi yapılmaktadır. Dil eğitimi için farklı seviyelerde kurslar bulunmaktadır.

DID Deutsch-Institut Almanca Kurs Programları

Standart Seviye kurs başlangıç seviyesinden öğrencilerle her pazartesi yapılmaktadır. Katılım sağlayan öğrencilerin 17 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir. Toplamda 20 dersten oluşur.

Yoğun Seviye kurs sınavlara hazırlanacak öğrenciler için verilir ve toplamda 24 dersten oluşur. Katılımcılarının 17 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir.

Özel kurs, ileri seviye Almanca eğitimi almak isteyen öğrenciler içindir ve 28 dersten oluşur. Maksimum 15 kişilik sınıflarda ders yapılır.

TestDaF ve DSH sınavlarına hazırlık kursları; C1 ve C2 seviyelerinde eğitim sağlamaktadırlar. Haftada 20 saat ders işlenmektedir. Öğrenciler okul ile beraber bu kurslara katılım sağlayabilirler. TestDaf hazırlık kursu 4 merkezde de verilebilirken DSH için yalnızca Frankfurt merkezinde kurs sağlanmaktadır.

Bunun yanı sıra Did Deutsch Dil Okulu, Almanca dil eğitiminde ileri seviye programları ile de karşımıza çıkmaktadır. Bu sebeple Almanya’da dil eğitimi başvurusunda bulunan öğrencilerin büyük çoğunluğunun en çok tercih ettiği okullardan birisidir.

Staj Programı

En az altı hafta süresince verilen eğitimde standart, yoğun ve Premium kurs seçeneklerinden biri seçilerek eğitim verilir. Öğrencilerin 17 yaşından büyük olmaları gerekmektedir. Uzmanlık seviyesinde Almanca eğitimi verilir. Öğrenciler en az altı hafta süresince her pazartesi bu kursa katılmak zorundadırlar. Staj programı için kurulan sınıflarda yaklaşık 10 ila 12 öğrenci bulunur. Sınıf başına öğrenci sayısı maksimum 15 olacaktır. Bu programa katılacak olan öğrencilerin en az B1 seviyesinde Almanca bilmeleri istenmektedir. Frankfurt, Berlin, Hamburg ve Münih’de yer alan merkezlerden herhangi birinde bu eğitim programına katılabilirsiniz. Bu programa katılacak olan öğrencilerin Merkezi İstihdam Bürosu’ndan izin belgesi almaları gerekmektedir. Katılımcılar kursu bitirdikleri takdirde 18 yaşını doldurmaları ve AT, ABD, İsviçre, Japonya ve Avusturalya vatandaşı olmaları durumunda staj pozisyonu ayarlayabilirler. Bu ülkelerin dışındaki öğrenciler için staj olanakları sınırlıdır. Öğrenci kendi ülkesinde bir yüksek öğretim programına kayıtlı ise, kayıtlı olduğu yüksek öğretim programı alanında bu programa katılması yasaktır.

Bu programın amacı öğrenciyi Almancada iyi bir seviyeye taşımak ve staj sayesinde çalışmalarına devam etmesini sağlamaktır. Öğrenci, programın devamında katılacağı staj programı sayesinde öğrendikleri pratiğe geçirebilecek ve kariyer basamaklarını hızla tırmanabilecektir. Staj programı 2 seviyeden oluşmaktadır; B1 ve B2. Öğrenciler nitelikli pozisyonlarda(mimari, turizm, tasarım vb.) staj yapmak isterse B2 seviyesinde eğitim almalıdır. Eğer basit nitelikli işlerde (Komi, kasiyer vb.) işlerde staj yapılacaksa B1 seviyesini başarı ile tamamlamaları yeterlidir.

Öğrencilere staj pozisyonu ayarlanırken genellikle ilgi alanlarına ve mesleki uzmanlıklarına dikkat edilmektedir. Bu programa katılacak olan öğrencilere haftada iki kere hafta sonu gezilerine katılma fırsatı sunulur. Öğrenciler ailelerin yanına yerleştirilirler veya yurtlarda ikamet sağlarlar.

Almanca Öğretmenliği Eğitimi

Bu eğitim iki hafta süresince 4 kurs merkezinde de verilmektedir. Haftada 26 ders yapılmaktadır. Programa katılım sağlayanlar aile yanına veya yurtlara yerleştirilirler. Almanca öğretmenliği bölümünden mezun olan öğretmenler için sağlanan bir eğitim programıdır. Ömür boyu öğrenme misyonundan yola çıkmaktadır. Dersler 3 aşamada gerçekleşmektedir. Katılımcılara dili öğretmede en yeni metotların ne olduğu anlatılır. Pedagojik yöntemler hakkında detaylı bilgi ve eğitim verilir. Katılımcılar arasında iletişim yüksek seviyede tutularak birlikte gelişim sağlamaları hedeflenir. Haftalık ders saatine ek olarak katılımcılar 4 ders daha alabilmektedirler. Bu ek dersler farklı öğretmenler ile farklı sınıflarda yapılmaktadır.

Katılımcılara pedagojik yaklaşımlar, eğitim kavramları ve eğitim müfredatı hakkında detaylı bilgi ve paylaşım olanağı sunulmaktadır. Katılımcıların derslere katılımları oldukça önemlidir. Katılımlar ve katkılar sonucunda katılımcı değerlendirmeye tabi tutulacaktır. Meslektaşlarının bulunduğu bir ortamda eğitim alma şansına sahip olan kursiyerler aynı zamanda fikir alışverişinde bulunarak da kendilerini geliştirme fırsatına sahip olacaklardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir