Duisburg-Essen Üniversitesi (Universität Duisburg-Essen)

Duisburg-Essen Üniversitesi (UDE), Ruhr şehrinin merkezinde yer almaktadır. Almanya’da yer alan en büyük üniversitelerden biri olan Duisburg-Essen Üniversitesi aynı zamanda oldukça genç bir üniversite olarak karşımıza çıkmaktadır. Uluslararası bilim çevreleri tarafından tanınan bir üniversitedir. Beşeri bilimler, sosyal bilimler, ekonomi ve mühendislik bölümleri gibi akla gelebilecek bütün bölümlerin eğitimi Duisburg-Essen Üniversitesi’nde alınabilmektedir. Ruhr şehrindeki üç üniversitenin birlikte kurduğu Üniversite İttifakı’nın kurucularından biridir.

Ruhr Bölgesi Hakkında

Duisburg-Essen Üniversitesi’nin yer aldığı Ruhr Bölgesi’nin tarihi ortaçağa kadar uzanmaktadır. Ren Limanı olan Duisburg, Aşağı Ren bölgesinin en eski şehridir. Dünyaca ünlü Gerhard Mercator Dünya Atlası 16. Yüzyılda burada üretilmiştir. Essen şehri ise Piskopos Altfrid tarafından kurulan manastır sayesinde ortaya çıkmıştır. Ruhr bölgesinin tarihi kaynakları hakkında görülebilecek en güzel sergi ise Ruhr Müzesi’nde yer almaktadır. Şehirlerin tarihleri ortaçağa dayanmasına rağmen asıl gelişmeleri 19. Yüzyıla dayanmaktadır. Şehrin geçim kaynaklarını o yıllardan beri kömür ve çelik endüstrisi sağlamaktadır. Demir, çelik ve sanayi limanları günümüzde şehir nüfusunun büyük bir bölümünün geçim kaynağıdır. Duisburg Limanı Avrupa’nın en büyük içi limanıdır. Bu liman yalnızca bir ticaret merkezi değildir. Aynı zamanda kültürel etkinlikler burada düzenlenir. Çevresinde yer alan restoranlar, müzeler ve kültürel yapılar burayı canlı bir bölge haline getirmiştir.

Essen’in Rüttenscheid ilçesi öğrenci kenti haline gelmiştir. Ruhr şehri Almanya’da sağlık merkezi olarak tanınan şehirlerdendir. Üniversitenin hastanesi onkoloji, kardiyoloji ve organ nakli konusunda halka hizmet vermektedir. Aynı zamanda şehirde yer alan eski sanayi tesisleri günümüzde eğlence ve kültür merkezi haline getirilmişlerdir. Duisburg’da yer alan hayvanat bahçesi şehre gelenlerin sıklıkla ziyaret ettikleri yerlerdendir. Sanatseverler Wilhelm Lehmbruck Müzesi’ni görmek isteyebilirler. Folkwang Müzesi ise yenilenen yüzü ile romantizm ve ekspresyonizm akımının önemli eserlerinin sergilendiği önemli bir mekândır. Essen’de yer alan Limbecker Platz isimli alışveriş merkezi kentin en büyük alışveriş merkezidir.

Duisburg-Essen Üniversitesi Fakülteleri

Duisburg-Essen Üniversitesi Başvuru

Duisburg-Essen Üniversitesi başvuru için hangi ülkeden olduğunuza önem vermektedir. Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerden öğrenci olarak başvuruyorsanız, dil hazırlık kursunu tamamlamanız gerekmektedir. Bazı öğrenciler lise eğitimleri, Alman Abitur okulunun verdiği ortaöğretim eğitimine denk olduğu takdirde doğrudan üniversiteye başvurabilmektedirler. Duisburg-Essen Üniversitesi’nin kendi bünyesinde yer alan bir dil eğitim sistemi bulunmamaktadır. İngilizce dilinde verilen lisans programları haricinde Duisburg-Essen Üniversitesi lisans eğitimi Almanca dilinde verilmektedir. Yabancı ülkelerden yapılan başvuruların sahipleri DSH 2 düzeyinde Almanca bilgisine sahip olduklarını garanti edebilmek durumundadırlar. Alman Üniversitelerinde geçerli Goethe, TestDaF sertifikalarından birine sahip olmaları yeterli sayılacaktır.

Duisburg-Essen Üniversitesi Konaklama

Duisburg-Essen Üniversitesi konaklama seçenekleri oldukça çeşitlidir. Ancak üniversite öğrencilere hazır bir konaklama seçeneği sunmamaktadır. Duisburg-Essen Üniversitesi öğrenci yurtlarında genellikle yer bulunamamaktadır. Öğrenci İşleri öğrencilere konaklama seçenekleri konusunda destek olmaktadır. Kabul mektubunuz elinize henüz geçmese dahi konaklama seçeneklerinizi değerlendirmek üzere Öğrenci İşleri ile iletişime geçebilirsiniz. Ne kadar erken iletişime geçerseniz o kadar etkili olacaktır. Şehirde bağımsız bir daire kiralamak isteyen öğrencilerin emlakçılara başvurarak kendilerine uygun bir konaklama seçeneği bulması da mümkündür.

Duisburg-Essen Üniversitesi Kampüsleri

Duisburg-Essen Üniversitesi kampüsleri iki adreste yer almaktadır; Essen ve Duisburg. Öğrenciler bölümlerine göre iki kampüsten birine yerleştirilmektedir. Öğrencilerin bazı ortak dersler için diğer kampüsü ziyaret etmeleri gerekebilmektedir. Üniversite öğrencileri aktif bir eğitim hayatı sürmeleri için sürekli teşvik etmektedir. Öğrencilerin katılabileceği etkinlik ve kulüplerin sayısı oldukça fazladır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir