Güney Ukrayna Pedagoji Üniversitesi (South Ukrainian National Pedagogical University)

Güney Ukrayna Pedagoji Üniversitesi 2 Mayıs 1817’de Odessa’da kurulmuştur. Kurulduğu günden itibaren ismi defalarca değişikliğe uğramıştır. Ukrayna’nın önde gelen kurum ve kuruluşlarından kalite ödülleri alan okulda 500 öğretim görevlisi görev yapmaktadır. Tüm dünyada verdikleri pedagoji, psikoloji, fizik ve matematik başarıları ile tanınmaktadırlar. Bölgede kurulan en eski öğrenim kurumlarından biri olan okul, kurulduğu günden beri binlerce öğrenciyi eğitimci olarak mezun etmiştir. Lisans programları genellikle öğretmenlik bölümlerinden oluşan okul eğitimci yetiştirme konusunda bir numara olmayı hedeflemektedir. Ukrayna’da yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler için fiyatları ve bulunduğu şehir itibariyle en uygun seçeneklerden olan Pedagoji üniversitesi, köklü geçmişinin avantajını kullanarak yüksek lisans öğrencilerine eğitim hayatlarından sonra da kariyer basamaklarını tırmanmalarında yardımcı olmaktadır.

Güney Ukrayna Ulusal Pedagoji Üniversitesi Master Bölümleri

Üniversite aynı zamanda master programlarına da ev sahipliği yapmaktadır. Sınıf Öğretmenliği, Teknoloji, Eğitimi, Matematik, Grafik Tasarım, Bilgisayar Bilimleri, Felsefe, Psikoloji, Güzel Sanatlar, Müzik, Beden Eğitimi, Pedagoji, Koreografi gibi alanlarda master programları bulunmaktadır.

Güney Ukrayna Ulusal Pedagoji Üniversitesi Yüksek Lisans Programlarına Başvuru

ELT, Güney Ukrayna Ulusal Pedagoji Üniversitesi’ne başvurudan öğrencilerin konaklamasına, havaalanı karşılamasından uçak biletine kadar tüm ayrıntıları öğrencilerine sağlamakta, Ukrayna’da Türkçe konuşan servis sağlayıcıları aracılığıyla öğrencilerinin eğitim aldığı şehirde de yanlarında olmaktadır.

Güney Ukrayna Ulusal Pedagoji Üniversitesi Konaklama

Güney Ukrayna Pedagoji Üniversitesi kendine ait yurtlarda öğrencilerine konaklama hizmeti sağlamaktadır. Yabancı öğrencilere ayrılan yurt binalarında konaklama yapma olanağı vardır. Öğrenciler yurtlarda 2, 3 ve 4 kişilik odalarda konaklama yapmaktadırlar. Odalarda öğrencilerin kullanımı için banyo ve tuvalet bulunmaktadır. Mutfak ortak alan kullanımına dâhildir. Öğrenciler diledikleri takdirde şehir merkezinde bir ev tutabilirler. Ukrayna’da evler eşyalı bir şekilde hizmete sunulmaktadır. Bu da evi kiralayacak olan öğrenciyi eşya aramak zorunda bırakmaz. Tutmuş olduğunuz evde yalnızca doğalgaz, su, elektrik ve internet gibi gider faturalarınızı ödemeniz yeterli olacaktır.

Odessa Şehri Hakkında

Odessa deniz kıyısında yer alan bir şehirdir. Yaz aylarında şehirde denize girebileceğiniz plajlar bulunmaktadır. Şehir hem üniversite hem de turizm şehridir. Temmuz ve Ağustos ayları sürerken şehir en hareketli zamanının yaşamaktadır. Ülkemizden Odessa’ya gitmenin maliyeti, Türkiye’de herhangi bir yere uçak bileti almak gibi ucuz olacaktır. Okuldan arda kalan zamanlarda memleketini ziyaret etmek isteyen öğrenciler uçak biletlerinin fiyatlarından yakınmayacaklardır. Şehirde ulaşım neredeyse bedava sayılır. Yıllık ulaşım maliyetiniz 30 dolar civarında olacaktır. Okul ile şehir merkezi oldukça yakındır. Troleybüsler ve midibüsler ile şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Dileyen öğrenciler bisiklet ile ulaşım sağlayabilirler. Bu da oldukça uygun fiyatlı bir seçenek olacaktır. Deribasovskaya Caddesi, Odessa’nın en hareketli caddelerinden biridir. Şehrin en iyi restoran ve cafeleri Deribasovskaya’da yer almaktadır. Okul sonrasında öğrencilerin uğrak mekânı olan bu cadde birçok alışveriş seçeneğini de içerisinde barındırmaktadır. Odessa’da hayat çok ucuzdur. Bu sebeple alışveriş ve dışarıda yemek yemek öğrencilerin bütçelerini zorlamayacaktır. Yerel halk İngilizce bilmemektedir. Halkın çoğunluğu Rusça ve Ukraynaca konuşmaktadır. Buna rağmen eğer anlaşabilirseniz oldukça yardımsever olduklarını göreceksiniz. Şehir nüfusunun büyük bir kısmını öğrenciler oluşturduğu için kolaylıkla yardım alabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra Odessa gece hayatının da oldukça hızlı olduğu bir şehir olarak tanınmaktadır. Ancak akılda bulundurmakta fayda var, yurtlarda kalan öğrencilerin en geç saat 23.00’da yurda dönmüş olmaları gerekmektedir. Bu saatten sonra yurttan çıkmak ve yurda girmek yasaklanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir