Site icon Eğitim Danışmanlığı

Gürcistan Asgari Ücret

Gürcistan Asgari Ücret

Gürcistan Asgari Ücret

 

Gürcistan Asgari Ücret 2022 2022 ile birlikte Gürcistan’da asgari ücretin ne olduğunu inceliyoruz. Gürcistan, Rusya, Ermenistan ve Azerbaycan’a komşu bir ülkedir ve Türkiye’nin yanı sıra plajları yaz aylarında seyahat ederken ilk akla gelen yerlerden biridir.

Dünyanın en zorlu yamaçlarına sahip olduğu için kış turizmi için ilk tercih olabilir. Bir başkanlık cumhuriyeti olan hükümet biçiminde birkaç bağımsız krallığa sahiptir.

Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra serbest piyasa ekonomisine geçiş yapan ülke, ciddi bir ekonomik çöküşle karşı karşıya kaldı ve 21. yüzyıla birçok sıkıntılar yaşadı. Ülke 70.000 metrekarelik bir alana ve yaklaşık 4 milyon nüfusa sahip. Nüfusun küçük olmasına rağmen, vatandaşlarına sağlanan sosyal yardım seviyesinin Gürcistan’ın asgari ücreti açısından çok yüksek olmadığı gözlemlendi.

Gürcistan Asgari Ücret 2022
Gürcistan’da asgari ücret belirlenirken sektör, yaş ve farklı faktörler dikkate alınmaktadır. Bu sayede kişiye özel maaş uygulaması yapılmaktadır. Asgari ücret aralıkları sektöre göre değişebilir. Her ülkede olduğu gibi ülkede de en yüksek maaşlı kişiler doktorlarla birlikte. Bu ülkede bir doktorun ortalama geliri 13.000 jeldir. Bundan sonra petrol sektöründe çalışanlar iyi maaş alıyor. Maaş 8-9 bin jel arasında değişiyor. Elbette bu rakamlar kişinin özelliklerine ve iş pozisyonuna göre değişiklik gösterebilir. Petrol sahasında asgari ücret 1300 Jel civarındadır. Düşük kaliteli meslek gruplarında aylık asgari ücret 350 ile 500 jel arasında değişebilmektedir. Genel olarak, asgari ücret 700 Jel civarındadır.

Gürcistan’da yaşam koşulları nasıl?
Fiyatlar ülkeye gelen yabancı turistlere göre oldukça uygun. Gürcistan, dünyanın en ucuz ülkelerinden biri olarak bile sayılabilir. Ancak yerli vatandaşlar açısından bakıldığında daha zor şartlar altında ortaya çıkmaktadır. Özellikle işsizlerin geçimini sağlamak çok zor. Evli ve çalışan bir hane bütçesi daha rahat bir yaşam fırsatı sağlayacaktır. Gürcistan’da belirli bir asgari ücret net maaş tutarından bahsetmek mümkün olmasa da, Gürcistan’da asgari ücret mesleğe bağlı olarak 700 ila 1500 jel arasında değişebiliyor. 1 Gürcü Lirası 0,25 Euro’dur, bu da 2,13 Lira’ya eşittir.

Gürcistan’da çalışma koşulları nelerdir?
Gürcistan’ın farklı alanlarda iş fırsatları var. Resmi olarak, çalışma haftası 40 saattir. Ancak işçiler bu saatten fazla çalışmaktadır. Çalışma saatleri 09:00-17:00 arasındadır. Her ülkede olduğu gibi resmi ve dini bayramlarda işçiler çalışmamaktadır. Yılbaşı ve Noel Günü bir hafta izinlidir. İşçiler arasında belirli bir asgari ücreti yoktur. İnşaat şirketlerinde çalışanlar için asgari ücret 700 Gel civarındadır. Tıp alanında asgari ücret 2000 Gel’dir. Bu çalışma koşullarına göre Gürcistan’da belirli bir yaşam standardına ulaşmak mümkündür. Türk vatandaşları, İŞKUR’da yayınlanan yabancı iş ilanlarını takiben ülkede çalışabilirler. Ayrıca, bazı şirketler, web siteleri aracılığıyla yılın belirli zamanlarında çalışanlarını işe almaktadır. Bu pozisyonlara aşağıdaki kariyer siteleri üzerinden başvuru yapılabilir.

2022’de Gürcistan’da asgari ücret ne kadar?
2022 yılına kadar Gürcistan’daki asgari ücret 700 GEL civarında olacak.

Gürcistan’da yaşam koşulları nasıl?
Gürcistan’ın farklı alanlarda iş fırsatları var. Resmi olarak, çalışma haftası 40 saattir.

Yurtdışında eğitim almak istiyorsanız, Eurostar, Gürcistan’da çalışma vizesine başvurma konusunda tavsiyeler sunar. Eurostar danışmanları, Gürcistan’da üniversite işlemleriniz için size destek sağlayacaktır.

Exit mobile version