Heidelberg Üniversitesi (Universität Heidelberg)

1386 yılında kurulan Heidelberg Üniversitesi, Almanya’nın en eski üniversitesi, aynı zamanda tüm Avrupa’daki en güçlü araştırma kurumlarından biridir. Almanya’da üniversite okumak isteyen öğrencilerin hayali durumuna gelmesi, Mükemmellik İnisiyatifi’ne sahip olması ve uluslararası kabul görmüş sıralamalardaki başarısı sayesinde gerçekleşmiştir ve Heidelberg’in bilim dünyasında mükemmel bir üne ve lider rolüne hak ettiğini kanıtlamaktadır. Üniversite, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine, araştırmaya dayalı ve iyi yapılandırılmış bir eğitim sunmaktadır.

Heidelberg Üniversitesi, nesiller boyunca üyelerinin bilgi ve uzmanlıklarını birleştirir. Bu bilgi ittifakı, yeni araştırma sorularının belirlenmesi ve adanmış arayışı için mükemmel bir temel sağlamaktadır. Üniversite bu nedenle gelecekteki zorlukları uygun bir esneklik derecesinde karşılamak için doğru bir noktadadır. Genç araştırmacılara, araştırma ve öğretim arasındaki bağlantıyı, akademik, pratik ve sürekli bir eğitim ile sağlayarak Almanya’da üniversite okumak için ideal bir eğitim merkezi haline gelmiştir.

Heidelberg Üniversitesi, kadınlar ve erkekler için eşit fırsat sağlamayı, profesyonel iş ve ailenin uyumluluğunu sağlamayı ve Üniversite sınırları içinde ve dışında çeşitlilik ve eşitlik ilkesini korumayı taahhüt eder. Aynı zamanda, üniversite dışı araştırma kurumlarıyla işbirliğini güçlendirecek ve genişletecektir.

Heidelberg Üniversitesi, ek teşvik ve destek almak için eski öğrenciler ve mezunlarla, arkadaşlarla ve destekçilerle olan bağlantılarını ve ayrıca iş ve endüstri ortaklarını geliştirmeyi amaçlamaktadır. Üniversitenin uluslararası yönü uzun zamandır devam eden bir gelenektir. Almanya ve Avrupa’da lider bir konumda olan Üniversite, küresel rekabetçiliğini sağlamayı taahhüt eder. Hem genç araştırmacılara hem de üst düzey öğretim üyelerine, daha fazla yeterlilik ve ilerleme için mümkün olan en iyi fırsatları sunmak için uluslararası araştırmacılar ve öğrenciler için çekiciliğini arttırmaya ve uluslararası ağlarını genişletmeye devam edecektir.

Kapsamlı bir üniversitenin görevleri olarak; olağanüstü bireysel disiplinleri geliştirmek, bunları birbirine bağlamak ve en yüksek bilimsel düzeyde sorunları ele almak, gittikçe değişen bir dünyada insanlığın, toplumun ve hükümetin karşılaştığı ana sorunların çözümüne önemli katkılarda bulunacak kapsamlı, disiplinlerarası işbirliğinin koşullarını oluşturmak ve korumak ile araştırma sonuçlarının topluma sunulmasını sağlamak ve halkın tüm sektörlerinde kullanılmasını teşvik etmek hedeflerine sahiptir.

Tarihine sıkı sıkı bağlı yaşayan Heidelberg Üniversitesi, araştırma ve eğitim yoluyla doğanın ve insanlığın tüm yönleriyle ilgili bilgi yaymayı taahhüt eder ve aynı zamanda; toplum, insanlık ve doğaya karşı sorumluluğunu kabul ederek, eğitim ve araştırma özgürlüğü ilkesini benimsemiştir.

Heidelberg Üniversitesi’nin kapsamlı bir üniversite kimliği akademik geçmişinden, günümüze bağlılığından ve geleceği şekillendirmedeki rolünden doğmuştur. Üniversitenin araştırma ve eğitim çabaları, insanlığın karşısına çıkan temel soruları takip etmeye, temel araştırma ve uygulamalarına odaklanmaya ve Heidelberg’in öğrencilerinin bu bilimsel ve akademik çabalara erken bir aşamada katılmalarını sağlamak için çabalamaktadır.

Heidelberg Şehrinde Yaşam

Doğası ve tarihiyle Almanya’da üniversite okumak isteyen ve özellikle Erasmus programına katılan öğrencilerin tercihi olan Heidelberg, Neckar ve Ren nehirleri arasında bir vadiye dayanan bir şehirdir. Almanya’daki en romantik şehir olmasıyla da bilinen şehirde gezilmesi gereken yerler şu şekilde karşımıza çıkıyor: Eski Şehir (Alstadt), Hauptstrasse, Marktplatz, Kornmarktplatz, Kutsal Ruh Kilisesi (Heiliggeistkirche), Heidelberg Sanat Müzesi, Alman Paket Müzesi, Eski Öğrenci Hapishanesi, Heidelberg Sarayı, Heidelberg Kalesi, Alman Eczacılık Müzesi, Schloss Heidelberg ve Filozoflar Yolu

Heidelberg Üniversitesi Bölümleri

Asuroloji ( Tarih )
Alman Dili ve Edebiyatı
Avrupa Sanat Tarihi
Amerikan Çalışmaları
Bilişimsel Dilbilimi
Bilgi Teknolojileri ve Çeviri Çalışmaları
Biyoloji
Coğrafya
Bizans Arkeoloji ve Sanat Tarihi
Doğu Arkeoloji
Eskiçağ Tarihi
Fizik
Felsefe
Etnoloji
Din Bilimleri
Semitik
Doğu ve Orta Avrupa Çalışmaları
Doğu Asya Sanat Tarihi
Doğu Asya Çalışmaları
Fransızca
Güney Asya Kültürel Çalışmaları
Modern Diller ve Güney Asya Edebiyatları
Hintçe Dil ve Tarih Çalışmaları
İngiliz Dili ve Edebiyatı
İktisat
İslam Araştırmaları
Japonca ve Doğu Asya Çalışmaları
İtalyanca
İspanyolca
Kimya
Kamu Hukuku
Klasik Filoloji
Klasik Arkeoloji
Klasik Araştırmalar
Kültürel ve Güney Asya Dini Tarihi
Latin Çalışmaları
Matematik
Müzikoloji
Moleküler Biyoteknoloji
Psikoloji
Sinoloji
Siyaset Bilimi
Slav Çalışmaları
Sosyoloji
Tarihsel Temel Bilimler
Uygulamalı Bilgisayar Bilimleri
Tıbbi Bilgisayar Bilimi
Yer bilimleri
Yahudi Araştırmaları

Heidelberg Üniversitesi Başvuru Şartları

Almanya’da üniversite okumak isteyen ve yabancı üniversiteye giriş yeterliliği olan AB veya AEA vatandaşlığına sahip olmayan uluslararası öğrenciler, tüm dersler için üniversiteye başvuruda bulunmalıdır. Kış döneminde başlayan tüm lisans ve yüksek lisans programları için o yıl belirlenen ücreti ödemek durumundadırlar.

Programa kabul edilen uluslararası öğrencilerin, başvuru mektubunda belirtilen kayıt süresi içinde işlemlerini tamamlamaları gerekmektedir.

Kayıt için gerekli belgeler genel olarak:

Kayıt bağlamında ödenecek dönem ücretlerine ilişkin bilgiler ve ek öğrenim ücretleri için danışmanınızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Size özel atanacak danışmanınız ile Heidelberg Üniversitesi’ne başvuru süreciniz için ELT’nin 20 yıllık tecrübesi sayesinde Almanya’da eğitim hayatınızda oraya varışınıza kadar tüm süreç planlamaları profesyonel bir şekilde yapılacaktır.

Heidelberg Üniversitesi Konaklama

Almanya’da eğitim hayatınızda konaklama seçeneği olarak öğrenci yurtlarını, özel yurtları veya daireleri göz önünde bulundurabilirsiniz. Öğrenci şehri olmasından dolayı Heidelberg’de yurt bulma şansınız oldukça yüksektir. Üniversitenin bağlantılı olduğu ajanslar ve kurumlar ile talebin yüksek olduğu konaklama seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Heidelberg Üniversitesi Başvuru Tarihleri

Almanya’da üniversite okumak istiyorsanız ve yüksek lisans eğitiminizi Heidelberg Üniversitesi’nde tamamlamak istiyorsanız, başvurularınızı kış dönemi için 1 Mayıs – 15 Haziran, yaz dönemi için 1 Ekim – 15 Kasım tarihleri arasında yapmanız gerekmektedir.

Fizik bölümü için son başvuru tarihi kış dönemi için 15 Temmuz iken yaz dönemi için 15 Ocak’tır. Biyokimya, Moleküler Biyoteknoloji, Psikoloji gibi birkaç yüksek lisans programı kısıtlı başvuru kabul ettiği için son başvuru tarihleri değişiklik göstermektedir. Okumak istediğiniz bölüme göre son başvuru tarihini kaçırmamanız için danışmanlarımızla görüşmenizi öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir