İlk kez yurtdışına seyahat edecekler için verilecek ipuçları hayatınızı kolaylaştıracaktır. Hiç yurtdışına seyehat etmeyi hayal ettiniz mi? Asya veya Afrika’yı keşfetmeyi düşündünüz mü?

Hiç ülke dışına çıkmadıysanız bu makalede sizlere yardımcı olacak bilgiler verilecektir. Kendi ülkenizde ne kadar yolculuk yapmış olursanız olun, ilk yurtdışı seyahatiniz oldukça korkutucu ve heyecan verici olabilir. Sorunsuz bir şekilde seyahatinizi tamamlamak için bu basit ipuçlarını izleyin.

Pasaportunuzun Hazır Olduğundan Emin Olun

Pasaport başvuru süreleri oldukça zaman alabilir. Bu yüzden yurt dışına çıkmadan önce pasaportunuzun hazır olduğundan emin olmalısınız.

Uçuşunuzu ve kalacağınız yerleri ayırtmadan önce pasaportunuzun geçerliliğinden emin olmalısınız. Çünkü uluslararası uçuş ve özel rezervasyonlar yaptırırken pasaport numarası istenmektedir.

Pasaportunuzu teslim alındıktan sonra, kimlik sayfasını tarayın ve kopyalarını saklayın. Bir aile üyenizde veya güvendiğiniz bir arkadaşınızda bir kopyasını saklamasını isteyin. Başka bir kopyası ise her zaman yanınızda bulunsun.

Kendiniz için bir tane saklamak zorunda olmanızın nedeni, bir otele giriş yaptığınızda, konaklamanız süresince ödeme yaptığınızdan emin olmak ve aynı zamanda çalıntı durumlarını önlemek için otel görevlileri pasaport bilgilerinizi tutabilir.

Seyahat planınızdaki hangi yerlerin pasaport kontrolü gerektireceğini kontrol edin. Ayrıca, ne kadar kalacağınıza ve hangi ülkede kalacağınıza bağlı olarak vize gerekebilir. Vize, bir ülke tarafından verilen ve oraya seyahat etmenize izin veren bir belgedir.

Ülkeyi, Program Seçeneklerini ve Dili Araştırın

Yurtdışındaki ilk planlarınızı oluştururken, programınızın sunduğu tanıtım ve kaynakların yanı sıra, bol miktarda araştırma yapmanız gerekir.

Programınızı araştırın, bunun için mesaj panolarına veya Facebook gruplarına erişerek, oraya daha önce seyahat etmiş kişilerle konuşabilirsiniz. Bu sayede ülkenin nasıl bir yer olduğu hakkında daha fazla bilgi sahibi olursunuz.

Seyahate çıkmadan önce herhangi bir döviz değişikliği yapıp yapmamanız gerektiğini, kültürü hissetmek için yerel normlar ve gelenekler olarak kabul edilip edilmeyeceğini ve belki de burada konuşulan dilin bazı temellerini öğrenmek isteyip istemediğinizi öğrenin.

Nasıl konuştuklarını dillerini araştırmak sizlere yardımcı olacak basit kelimeleri öğrenmeyi unutmayın( merhaba, güle güle, teşekkür vb.). Neyse ki, artık Google Translate Uygulaması gibi dilleri kolayca çevirmenize yardımcı olacak uygulamalar var.

Fakat kendinizi iyi hissetmek ve zaman kazanmak için mutlaka basit terimleri öğrenmeniz gerekmektedir.

Hayal Kırıklığını Önlemek İçin Prosedürleri Anlayın

Yurtdışına çıkmadan önce araştırma yapmanın asıl amacı, vaktinden önce hazırlıklı olmak ve hayal kırıklığını önlemek için bilgi sahibi olmaktır. Konforlu bölgelerin nerede olduğunu öğrenmelisiniz.

Kötü trafikten, kirlilikten, manzaralardan veya dilin kullanım şeklinden haberdar olmalısınız. Dağları, şehri, plajları ve daha birçok gezilecek yerleri deneyimlemek ister misiniz?

Yurtdışına seyahat ederken karşılaşacağınız tüm imkan ve çeşitleri araştırırsanız, beklentileriniz gerçekçi kalacaktır. Bu sayede hayal kırıklıklarını en aza indireceksiniz.

Yeni bir ülkeye seyahat ederken her zaman güvenliğinizin farkında olmanız önemlidir. Programınız muhtemelen felaketler ve diğer acil durumlar için sizinle birlikte güvenlik protokollerini gözden geçirecektir.

Ancak bunun dışında kendi bilgilerinizde çok önemlidir. Algılarınızı her zaman yüksek tutmalısınız. Etrafta dolaşırken çantanızı, cüzdanınızı ve telefonunuzu güvende tutun. Mümkünse, nakit para yerine kredi kartları kullanmaya çalışın.

 

Aşina olmadığınız bir yerde dolaşmak, dil engeli ile birlikte, işleri daha zor edici hale getirebilir.

Seyahat planlarınız için uçuşlarınız, kaldığınız oteller hakkındaki bilgiler ve dolandırıcılıklardan kaçınmak için önceden rezervasyon yaptırdığınız tur rehberleri bulunduğundan emin olun. Bu bilgiyi güvenilir bir aile üyesi veya arkadaşınızla paylaşın.

Bu sayede yurt dışı planınıza göre hareket edersiniz ve hayal kırıklıklarını sıfıra indirebilirsiniz.

Seyahat Sigortası Yaptırın

Yurtdışında ilk defa seyahat edenlerde oluşan ortak bir korku vardır. Ya bir yerim incinirse, ya da hastalanırsam gibi endişelere kapılırlar. Seyahat ederken her şey olabilir, bu yüzden tıbbi masrafları nasıl karşılayacağınızı bilmek çok önemlidir.

Yurt dışından tıbbi yardım almak pahalı olabilir ve yurtdışındaki bazı sağlık hizmeti sağlayıcıları tedavi ücretinizi önceden ödemenizi isteyebilir. Bununla birlikte, acil tıbbi yardımları olan seyahat sigortası bu masrafları ve hatta acil tıbbi nakliye masraflarını karşılayabilir.

Seyahat sigortanız varsa, maddi zararları, tıbbi bakımı, acil durum nakliyesini ve iptal edilmiş veya gecikmeli uçuşları kapsayabilir.

İlk defa yurtdışına seyahat etmek için bu ipuçlarını uyguladıktan ve bunlara dikkat ettikten sonra, zaman içerisinde bir profesyonel gibi seyahat edeceksiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir