IT Sligo

İrlanda’nın kuzeyinde Sligo bölgesinde konumlanan Institute of Technology Sligo (IT Sligo), 1970 yılında öğrencilere kapılarını açmıştır. IT Sligo, devlet destekli bir teknoloji bazlı bir eğitim kurumudur. Bu kurum genelinde yaklaşık olarak 6000 öğrenci bulunmaktadır. Sürekli gelişen ve öğrenci ihtiyaçlarını en üst düzeyde ilgiyle ele almaktadır. IT Sligo’nun uzaktan öğretim programı da etkin bir şekilde yürütülmektedir. 2016 yılından bu yana, uzaktan eğitim platformunda toplamda 3000 öğrenciye hizmet sunmaktadır.  İnovasyon, ekonomik ve sosyal gelişmeler adına bölgede lider bir enstitü olarak adından söz ettirmektedir. Bu kapsamda birincil hedef olarak öğrencilere eğitimde bilimsel ve teknolojik kanallarla maksimum düzeyde verimlilik sağlamaktadır. Mühendislik, Fen Fakültesi ve Beşeri Bilimler Fakültesi olmak üzere toplamda üç fakültesi bulunmaktadır.

İrlanda’da Üniversite Eğitiminin Avantajları

Günümüzde öğrencilerin eğitim amacıyla en çok tercih ettiği ülkelerden biri de İrlanda’dır. Bunun asıl sebebi, İrlanda’nın doğasının ve tarihinin öğrenciler için son derece uygun olmasıdır. Eşsiz doğa güzelliklerinin ortasında, Sligo’nun kalbinde bulunan IT Sligo da bu nedenle öğrenciler arasında tercih sebebidir. Ayrıca İrlanda son yılların teknoloji üssü haline gelen İrlanda; Google, Apple gibi dünya teknoloji devlerini bünyesinde barındırdığı için hem mühendislik hem de işletme/finans alanlarında bir çok uluslararası öğrencinin ilk tercihlerinden biri olmuştur. İrlanda’da üniversite eğitim kapsamında öğrenciler tarafından tercih edilebilecek en iyi eğitim kurumları arasında yer almasının asıl sebebi verdiği kaliteli eğitimdir. Lisans derecesinden yüksek lisans derecesine, yüksek sertifikadan doktoraya kadar geniş bir yelpazede eğitim vermektedir. IT Sligo, yabancı öğrenciler için mükemmel bir sosyal ortama ev sahipliği yapmaktadır.

Öğrenci Yaşamı Hakkında

Öğrencilerin konforunu ve rahatlığını maksimum düzeyde tutmayı hedefleyen IT Sligo, öğrencilere kampüs içerisinde eşsiz fırsatlar sunmaktadır.  IT Sligo, eğitim dili İngilizce olan ve devlet destekli bir okuldur. %8’lik yabancı öğrenci kilesiyle oldukça dinamik bir atmosfere sahiptir. Öğrenci dostu olarak bilinen Sligo kampüsünde öğrenciler için yapılan pek çok tesis bulunmaktadır. Bunlardan biri, öğrencilerin aktif yaşamını sürdürmeleri için özenle kurulan öğrenci kasabasıdır. Knocknarea Arena adı verilen bu alan 1.500 m2 olup çok amaçlı olarak kullanılmaktadır. Öğrenciler, burada hem alan içi hem de açık hava spor faaliyetlerini gerçekleştirmektedir. Ayrıca kampüste geniş bir kaynak hazinesine sahip büyük bir kütüphane ve çalışma salonları da hizmete sunulmaktadır.

IT Sligo Kampüs Bilgisi

İrlanda’da eğitim almak amacıyla IT Sligo’yu tercih eden öğrenciler için kampüs neredeyse her şey. IT Sligo’nun İrlanda’nın kuzeybatısında yer almasının harika avantajlarını göreceksiniz. Neden mi? Çünkü aşırı trafik yoğunluğundan ve gürültülü şehir hayatından uzak bu kampüste öğrenciler oldukça rahat yaşamaktadır. Bunun yanı sıra doğanın kalbi İrlanda’da yürümek kadar toplu taşıma araçlarına binmek de oldukça rahat. Sligo’nun kıyısında yer alan bu kampüs merkeze yürüme mesafesinde. Ayrıca, kampüs içerisine giden pek çok servislere binebilir, dilerseniz uygun fiyata taksiyle de ulaşım sağlayabilirsiniz.

IT Sligo Bölümler ve Ücretleri

İrlanda’da üniversite okumak isteyen öğrencileri bekleyen çok şey var! Özellikle de bilim ve teknoloji alanına ilgiliyseniz, keşfetmeye yönelik pek çok özel sizleri bekliyor. IT Sligo’da kompakt olarak hazırlanan kurs programlarıyla öğrencilere ayrıca geniş fırsatlar tanınmaktadır. IT Sligo, İngilizce dili eğitimi kursları da vermektedir. Bu kurs IELTS-Cambridge sınavlarına, öğretmenlere ve çalışanlara yönelik kurslar olmak üzere ayrı alanlara ayrılmaktadır. IT Sligo, ayrıca aşağıdaki programları da öğrencilere sunmaktadır:

Bölümler (İngilizce) Sömestr Yıllık Eğitim Harcı
Lisans Bölümleri
Accounting (Muhasebe) 6 €10.500
Business (İşletme) 6/8 €10.500
Business in Business Administration (İşletmelerde İşletme Yönetimi) 6 €10.500
Business in Finance and Investment (İşletmelerde Finans ve Yatırım) 6 €10.500
Applied Sport with Business (Uygulamalı Spor ve İşletme) 6 €10.500
Digital Marketing (Dijital Pazarlama) 6 €10.500
Marketing and Sales (Pazarlama ve Satış) 6 €10.500
Sport with Business (Spor ve İşletme) 6 €10.500
Tourism with Event Management (Turizm ve Organizasyon Yönetimi) 6/8 €10.500
Civil Engineering (İnşaat Mühendisliği) 6/8 €10.500
Construction Project Management and Applied Technology (İnşaat Proje Yönetimi ve Uygulamalı Teknoloji) 8 €10.500
Computing (Bilgi İşlem) 8 €10.500
Computing in Game Development (Oyun Geliştirmede Bilgi İşlem) 6 €10.500
Electronic and Computer Engineering (Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği) 6/8 €10.500
Software Development (Yazılım Geliştirme) 8 €10.500
Mechanical Engineering (Makine Mühendisliği) 6 €10.500
Interior Architecture and Design (İç Tasarım ve Mimarlık) 6 €10.500
Environmental Science with Ecology (Çevre Bilimleri ve Ekoloji) 8 €10.500
Environmental Protection (Çevre Koruma) 6 €10.500
Environmental Science (Çevre Bilimi) 8 €10.500
Human Nutrition (Insan Beslenmesi) 6(8 €10.500
Biomedical Science (Biyomedikal Bilimler) 6 €10.500
Medical Biotechnology (Medikal Biyoteknoloji) 8 €10.500
Certificates 1-2 Yıl
Business in Accounting (Muhasebe İşletmesi) 4 €10.500
Business (İşletme) 4 €10.500
Office Administration (Ofis Yönetimi) 4 €10.500
International Foundation Studies 2 €10.500
Civil Engineering (İnşaat Mühendisliği) 4 €10.500
Applied Construction Technology (Uygulamalı İnşaat Teknolojileri) 4 €10.500
Construction Economics (İnşaat Ekonomisi) 4 €10.500
Electronic and Computer Engineering (Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği) 4 €10.500
Mechanical Engineering (Makine Mühendisliği) 4 €10.500
Environmental Science with Ecology (Çevre Bilimi ve Ekoloji) 4 €10.500
Yüksek Lisans Bölümleri
Professional Leadership (Profesyonel Liderlik) 4 €8.000
Social Work (Sosyal Çalışma) 4 €4.750
Road and Transport Engineering (Yol ve Ulaşım Mühendisliği= 6 €12.000
Automotive Artificial Intelligence (Otomotiv Yapay Zeka) 2 $4.500

IT Sligo Burs Olanakları

İrlanda’da üniversite okumak için yurtdışından başvuru yapan öğrencilerin ödemesi gereken ücretler; bölüm, program ve dönem bazında değişmektedir. IT Sligo ayrıca öğrencilere %15 yıllık burs olanağı da sunmaktadır. %15’lik burs ise bu programlara başvuran ve uygun şartları sağlayan öğrencilere verilmektedir. Hangi programlara burs başvurusu yapabileceğinizi ve burs şartlarını öğrenmek için en yakın ELT şubesiyle iletişime geçebilirsiniz.

IT Sligo Başvuru ve Kabul Kriterleri

Tüm başvurularda, anadili İngilizce olmayan öğrencilerin İngilizce dil yeterlik düzeyini gösteren bir belge ibraz etmeleri gerekmektedir. Başvuru yapmak isteyen öğrencilerin aşağıdaki dil şartlarını sağlamaları gerekmektedir.

IT Sligo Konaklama

IT Sligo’ya başvuran öğrencilerin Sligo’da aylık konaklama bedeli diğer şehirlere oranla oldukça uygundur. Konaklama maliyeti ortalama 320 Euro’ya denk gelmektedir.  IT Sligo, kampüse oldukça yakın yerlerde bulunan pek çok yurtta kalma imkanına sahiptir. Sligo’da, sadece öğrenciler için ayrılan toplamda 2.100 daire bulunmaktadır. Bu yüzden, IT Sligo’yu tercih eden öğrenciler kesinlikle konaklama sorunu yaşamamaktadır. IT Sligo’nun öğrencilere sunmuş olduğu fırsatlardan birkaçı aşağıdaki gibidir:

IT Sligo Başvuru Tarihleri

IT Sligo’da   başvurular mayıs ayına kadar devam etmekle beraber 6 Eylül tarihine kadar geç başvuru yapılabilir.

İrlanda’da üniversite okuma hayalinizi en kısa yoldan ve sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmek için mutlaka destek almalısınız. Günlük işlerde en küçük sorunda bile desteğe ihtiyaç duyarız. Elbette, üniversite tercihi gibi önemli bir konuda da durum geçerlidir. Tercih edeceğiniz program/bölüm/ derece fark etmeksizin ELT, size daima yol göstermeye hazır. Gitmeden önceki süreden, üniversiteye gideceğiniz süreye dek ELT, tüm sorularınıza yanıt bulmak için yanınızda olacak. Böylelikle hem karar verme sürecinizi hem de tercih sürecinizi profesyonel fikirlerle en doğru şekilde gerçekleştirebileceksiniz. Başvuru işlemleri ve gerekli dokümanların tamamını hazırlamaya ELT’nin özel olarak belirlediği bir danışman ile başlayabilirsiniz. Bu süreçteki her türlü soru, görüş ve problemlerinizi ELT’ye ulaşarak çözüme ulaştırabilirsiniz. Sorunsuz ve stressiz bir süreç için ELT her zaman yanınızda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir