Jena Uygulamalı Bilimler Üniversitesi – FH/EAH Jena Hakkında

Orjinal adıyla “Ernst-Abbe-Fachhochschule Jena” 1991 yılında uygulamalı bilimler alanında kendi türünün ilk örneği olarak kurulmuştur. 36 lisans ve yüksek lisans bölümü bulunmaktadır. Kampüs içerisinde merkezi bir kütüphane, yedi konferans salonu, seminer odaları, 124 adet donanımlı bir şekilde döşenmiş laboratuvarı bulunmaktadır. Öğrencilere pratik becerileri kazandırmak ve teorik bilgilerini güçlendirmek için gereksinime göre; eğitimler, seminerler ve laboratuvar çalışmaları yapılmaktadır. Üniversitenin sanayi ile yoğun bir işbirliği vardır. Zeiss, Jenoptik, Siemens, IBM gibi ünlü şirketler ve Jena’da bulunan endüstriyel araştırma kuruluşları ile öğrencilerin uygulama alanında işbirliği içerisindedir. Üniversiteye şehrin her yerinden ulaşım yakın ve çok kolaydır. Jena Almanya’da üniversite eğitim almak isteyen öğrencilerimiz için en ideal seçeneklerden biridir.

Önemli Hatırlatma:
Almanya’da “Fachhochschule” olarak anılan üniversiteler 4 yıllıktır ve benzerleri Amerika’da “University of Applied Sciences” ve İngiltere’de “Polytechnic” olarak anılmaktadırlar. Bu nedenle Türkiye’deki 2 yıllık meslek yüksek okulları ile karıştırılmamalıdırlar. YÖK denkliği vardır. Eğitim modelleri daha çok uygulama ve saha çalışmasına dayalıdır.

Jena bir öğrenci şehri!

Jena, Saale nehrinin üstünde kurulmuş, yaklaşık 100 bin kişilik nüfusuyla Thüringen eyaletinin Erfurt’dan sonra en büyük ikinci şehridir. Erfurt’dan sonra Thüringen Eyaletinin en büyük ikinci şehridir. 2008 yılında Almanya’da Jena için “Bilim Kenti” ismi verilmiştir. Almanya’nın endüstri ve araştırma merkezlerinden biridir. Birçok araştırma enstitüleri ve ileri teknoloji şirketleri Jena’da bulunmaktadır. 19. yy’da Fizikçi Ernst Abbe optik aletleri geliştirmiş Carl Zeiss Jena ile dünyaca ünlü optik sanayiyi Jena’ya inşa etmişlerdir. Jena mükemmel bir öğrenci şehridir. Yüzbin nüfuslu şehirde yaklaşık 26.000 Üniversite öğrencisi eğitim görmekte ve yaşamaktadır. Kent içerisinde geniş bir otobüs ve tramvay sistemi bulunmaktadır. Jena, kültürel zenginlikler ile dolu gerçek bir öğrenci şehridir. Öğrenciler için geniş bir araştırma ve yaşam alanı sağlamaktadır. Yaşam maliyetlerinin uygun olduğu bir şehirdir.

Jena Uygulamalı Bilimler Üniversitesinin Bölümleri

Lisans İçin Başvuru Şartları

Almanya’da lisans eğitimi için başvuracak olan öğrencilerin LYS sınavına girmeleri ve sınav sonucunda herhangi bir 4 yıllık üniversitede eğitim almaya hak kazanmış olmaları gerekmektedir. Sınav sonucunda yerleştirildiğiniz üniversite devlet üniversitesi ya da vakıf üniversitesi olabilir. KKTC üniversiteleri de bu kapsamda kabul görmektedir. Sınav sonucu 2 yıl süreyle geçerlidir ve bu süre zarfında başvuru yapılabilmektedir. ÖSYM tarafından yerleştirildiğiniz bölüme, yada aynı puan türüyle alım yapan herhangi bir diğer bölüm için üniversite kayıt başvurusu yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir