Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü (Karlsruhe Institute of Technology)

Almanya’da yer alan en büyük teknoloji üniversitesi olan Karlsruhe, oldukça prestijli ve alanında tanınmış bir okuldur. 1 Ekim 2009 yılında Karlsruhe Üniversitesi ve Karlsruhe Araştırma Merkezi bir araya gelerek enstitüyü oluşturmuştur. Bu Almanya tarihinde gerçekleşen ilk eğitim kurumu birleşmesidir. Alman hükümetinde, üniversitelerin mali konularda devlete bağlı olması esastır. Bu birleşme ile Karlsruhe devletten ayrılarak kendi finansmanının sağlar hale gelmiştir. Okul 1825 yılında kurulmuştur. Günümüzde yalnızca Almanya’nın değil Dünya’nın da en iyi teknoloji okullarından biri olmuştur.

Okulun günümüzde kayıtlı 23.000’i aşkın öğrencisi ve 10 bine yakın çalışanı bulunmaktadır. Okuldaki öğrenci nüfusunun yüzde yirmisini uluslararası öğrenciler oluşturmaktadır. Okulun ana çalışma alanı mühendis yetiştirmektir.

Karlsruhe Institute of Technology Fakülteleri

Karlsruhe Üniversitesi Fakülteleri; Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Sosyal Bilimler, Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Jeoloji, Ekoloji, Makine Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, İşletme Teknolojisi, Elektirik Mühendisliği, Bilgi Bilimleri, Bilgisayar Bilimleri Ve Ekonomi Olarak Sıralanmaktadır. 1956 yılında okula bağlı olarak kurulan araştırma merkezi yıllık 408 Milyon Euro bütçesi ile bilimsel çalışmalar yürütmektedir. Araştırma merkezi; Yenilenebilir Enerji, Nükleer Füzyon, Nükleer Güvenlik, Verimli Enerji Dönüşümleri, Teknoloji, Atmosfer, İklim, Biyoarayüz, Nano Ve Mikrosistemler, Süper Hesaplama, Astropartiküler Fizik, Senkrotron Radyasyon Kaynağı ANKA, Gridka başlıkları altında araştırmalar yürüten departmanlara ayrılmıştır.

Karlsruhe Üniversitesi Başvuru

Karlsruhe Üniversitesi Başvuru aşamasında öğrencilerden belirli yeterliliklere sahip olmalarını beklemektedir. AB dışındaki ülkelerden öğrenci olarak geliyorsanız öncelikli olarak bilmeniz gereken şey hazırlık sınıfı okumak zorunda olduğunuzdur. Karlsruhe Teknik bir okul olduğu için eğitim dili İleri Almanca’dır. Bu sebeple en az B2 seviyesinde Almanca bilmeniz gerekmektedir. Ancak C2 seviyesine geldiğiniz takdirde lisans veya master eğitimine başlayabilirsiniz. Okula kayıt olmadan önce TestDaF, Goethe veya DSH sınavlarına girmeniz tavsiye edilmektedir. Sınav sonuçlarınız kayıt sırasında sizden istenecektir. Aynı zamanda Almanca hazırladığınız başvuru mektubu da sizin okula kabul edilebilmeniz için faydalı olacak şeylerden biridir.

Karlsruhe Üniversitesi Yurtları

Karlsruhe Üniversitesi ön kabul alan öğrencilerinin de yurt başvurusu yapmasına imkan tanımaktadır. Yurt başvurularınızı okula ait web sitesinden kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Yurt başvurularında genellikle erken davranan başarılı olmaktadır. Yurtların kapasitesi oldukça fazla olmasına rağmen hızlıca dolmaktadır. Dileyen öğrenciler kendi dairelerini kiralayabilir.

Baden-Württemberg Hakkında

Karlsruhe, Baden-Württemberg eyaletine bağlıdır. Nüfusu 300 bine yakın olan kent öğrenci şehri olmaktan ziyade sanayi kentidir. Türkiye gibi dört mevsimin yaşandığı Alman şehirlerinden biridir. Bir öğrenci Karlsruhe’de aylık 800 Euro’ya rahatça geçinebilecektir. Konaklama ücretleri aylık 280 Euro civarındadır. Şehrin merkezinde oldukça fazla sayıda olan dükkanlarda ihtiyaçlarınızı rahatlıkla bulabilirsiniz. Şehrin içerisinde yer alan Gölet’in çevresinde yaz aylarında etkinlikler ve festivaller düzenlenmektedir. Şehir içinde ulaşım kolaydır. Bir yerden bir yere yürüyerek kolayca ulaşabilirsiniz. Her Alman şehri gibi Karlsruhe’de oldukça düzenli bir şehirdir. Eğitim hayatınız boyunca bütün Almanya’yı gezme ve Alman kültürünü tanıma fırsatına sahip olursunuz. Aynı zamanda şehirden birçok ülkeye kolaylıkla geçiş sağlayabilir, tren ile Avrupa turuna çıkabilirsiniz. Ülkede yer alan başkonsolosluklarımızdan biri de Karlsruhe’de yer almaktadır. Dolayısı ile herhangi bir sorun yaşadığınızda kolaylıkla ulaşabileceğiniz danışmanlarınız bir kaç adım yakınınızda olacaktır. Almanya’nın geneline yayılan döner restoranlarına Karlsruhe’de de sıkça rastlayacaksınız. Bu sebeple yiyecek içecek konusunda sıkıntı yaşamayacağınızdan emin olabilirsiniz. Gelişmiş bir şehir olduğu için dünyaca ünlü birçok markayı şehirde bulabilirsiniz. Öğrencilerin geneli şehirde ulaşım için bisikleti tercih ederler. Şehir oldukça düz bir şehirdir. Bisiklet kullanmaya en elverişli Alman şehirlerinden biridir. Bu yüzden şehre geldiğinizde ilk işiniz bir bisiklet edinmek olmalıdır.

Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü
Karlsruhe Institute of Technology

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir