Yurtdışına ilk kez çıkacak olan öğrencilerimiz ve velileri için kaliteli, güvenli ve ekonomik bir konaklamanın önemini çok iyi biliyoruz.

Almanya’da barınma ihtimallerinin çok çeşitli oluşu daha uygun şartlarda bir seçenek bulmayı kolaylaştırır. Tek kişilik daireler yanında çoğunlukla bağımsız veya daire içinde (Wohngemeinschaft-WG) odalar kiralanır. Oda genişlikleri genellikle 10-25 m2 arasında değişir. Kira değerleri oda genişliğine, bina kalitesine, şehre ve şehirdeki konuma bağlı olarak Almanya çapında 100 ile 400 Euro arasında değişmektedir.

Dönem başlarında oda bulmak hemen hemen bütün Almanya’da çok zor olduğundan sömestr başlamadan uzun bir zaman önceden rezervasyon yapılması çok önemlidir. Kısa süreli barınma için çok sayıdaki gençlik yurtları (Jugendherberge) uygun bir alternatiftir. Ortalama 12 euro günlük ödeme ile buralarda kalınabilir. Çoğu gençlik yurdunda kahvaltı verilmektedir.

Öğrenci yurtlarında bulunan 10-20 m2 odaların yanı sıra, ortak kullanılan mutfaklar, ortak kullanılan banyo-wc’ler, dinlenme odaları, kantin, kafe, çamaşırhane, masa tenisi salonu, müzik odası ve benzeri imkanlar vardır. Ancak, sınırlı kontenjanları ve yoğun talep sebebiyle dolu olan bu yurtlarda yer bulabilmek için çok önceden başvurmak gerekmektedir.

Tek kişilik daireler genellikle 15-40 m2 arasında değişir. Bu daireler 1 oda, oda içinde ufak bir mutfak ve bir wc, banyodan oluşur. Kira ücretleri Almanya genelinde 200 ile 400 Euro arasındadır.

Öğrencilerimizin istemesi durumunda kurumumuz öğrencimize, kursuna veya üniversitesine en yakın yerde yurt veya kiralık ev bulur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir