Lodz Üniversitesi (University of Lodz)

Lodz Üniversitesi II. Dünya Savaşından hemen sonra, 1945 yılında, Lodz kentinde kurulmuştur. Polonya’daki en iyi üniversitelerden biri olan University of Lodz, eğitimde 80 yılı aşkın bir geleneğe ve eşsiz bir deneyime sahiptir.

Lodz; Polonya’nın ortasında, Avrupa’nın birçok geçiş yolu üzerinde kurulu, yıllar boyunca Polonyalılar dışında Almanlar, Ruslar ve Yahudilere ev sahipliği yapmış, kültürel ve tarihi açıdan Polonya’nın en zengin şehirlerinden birisidir.

Lodz Üniversitesi, Polonya’nın en saygıdeğer, en büyük ve en popüler üniversitelerinden birisidir. Okulun 12 fakültesinde toplam 45 farklı bölümde lisans eğitimi verilmektedir. Bunların dışında yüze yakın yüksek lisans programı uygulanmaktadır. Okulda, İşletme, Bilgisayar Bilimleri, Ekonomi, Ekohidroloji, İngiliz Filolojisi, Enformatik ve Ekonometri, Uluslararası Pazarlama bölümlerinde İngilizce olarak eğitim verilmektedir. Ayrıca Almanca ve Fransızca olarak da eğitim verilen bölümler vardır.

Üniversitede 2.252 akademisyenin görev yapmakta, 41.000 öğrenci eğitim görmektedir. Üniversitede görev yapan profesörlerin dışında, Polonya’nın tanınmış işadamı ve politikacıları da misafir öğretim üyesi olarak ders vermektedir.

Okulun en büyük avantajı; uluslararası alanda anlaşma yaptığı partner üniversiteleri sayesinde öğrencilerine çift diploma programları da sunabilmesidir. Lodz Üniversitesi’nin anlaşmalı olduğu dünya çapında üniversiteler;

Öğrenciler Lodz Üniversitesinde eğitim alırken, yukarıdaki üniversitelerden birinin de diplomasına sahip olabilirler. Okulun Polonya Üniversitelerindeki en büyük ayrıcalıklarından birisi budur.

Ayrıca, değişim programları anlaşmaları sayesinde Lodz Üniversitesi Avrupa’da 230 üniversiteye her yıl yaklaşık 500 öğrencisini göndermekte ve bir çok yabancı öğrenciyi de ağırlamaktadır. Okul 1952 yılından beri yabancı öğrencilere kapılarını açmakta ve bugüne kadar 15000’den fazla yabancı öğrenciye Lehçe eğitimi vermiştir. Bu yönüyle de oldukça güçlü ve iddialı olan okul, Polonya’da lehçe eğitim almak isteyen öğrenciler için güzel bir seçenektir.

Lodz Üniversitesi kampüsü, Lodz şehir merkezine sadece 15 dakika yürüme mesafesinde, yeşillik bir alana kurulmuştur. Okul kampüsünde Polonya’nın en büyük üniversite kütüphanelerinden birini barındırmakta olup, bunun yanında bir çok spor kompleksi, cafe, öğrenci sosyal tesisi ve cafe bulunmaktadır.

Lodz Üniversitesinin Bölümleri ve Yıllık Eğitim Ücretleri

Program Adı Süre (Sömestr) Ücret (Yıl/Euro)
Lisans Programları (İngilizce)
Ekonomi 6 2.500
Bilgisayar Bilimleri 6 2.500
İşletme 6 2.500
Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi 6 2.500
Uluslararası Pazarlama 6 2.500
Yönetim ve Finans 6 2.500
Yüksek Lisans Programları (İngilizce)
İşletme 4 2.500
Bilgisayar Bilimleri 4 2.500
Ekonomi 4 2.500
İngiliz Dili ve Edebiyatı 4 2.000
Çevre Koruma 4 3.000
Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi 4 2.500

*** Bu ücretler ELT tarafından talep edilen danışmanlık hizmet ücreti değildir. Belirtilen ücretler bilgilendirme amaçlı olarak sunulmakta olup, üniversitenin web sitesinden alınmıştır. Üniversiteler bu ücretlerde değişiklik yapma hakkına sahiptir. Bilgiler de farklılık olması durumunda üniversitenin resmi web sitesindeki güncel ücretler esas alınacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir