London South Bank University (London South Bank Üniversitesi)

İngiltere’de üniversite okumak isteyen herkesin hayallerini süsleyen London South Bank University (LSBU), oldukça köklü bir geçmişe sahip olup halihazırda dünya standartlarında eğitim veren çok kaliteli bir üniversitedir. İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan üniversitenin ilk kuruluş tarihi 1892 yılına kadar uzanmaktadır. Bugünkü statüsüne ise 1992 yılında kavuşmuştur. Günümüzde 18.000 öğrenciye sahip kozmopolit bir üniversite olan LSBU, aldığı çeşitli başarı ödülleri ve birçok konudaki yüksek sıralamalar ile oldukça dikkat çekmektedir.

Lisans ve lisansüstü derecesinde toplamda 400’den fazla bölüm ile eğitim veren üniversite, İngiliz hükümetinin eğitim kalitesi alanında verdiği ödüllerde gümüş (Silver) derecesine layık görülmüştür. (Teaching Excellence Framework, 2017). Dünyanın alanında en iyi profesörlerinin ders verdiği üniversite, bütün bölümlerinde son teknoloji ile donatılmış laboratuvarları, araştırma merkezleri, stüdyoları, atölyeleri ve kütüphaneleri ile ön plana çıkmaktadır.

LSBU’yu öne çıkaran bir diğer özelliği de başarılı girişimlere sağladığı destektir. Üniversite geçtiğimiz yıllarda yılın en iyi girişimci üniversitesi seçilmiştir (Times Higher Education Awards, 2016). Araştırma, girişim ve inovasyon konularına oldukça önem veren ve her sene bu çalışmalar için ayrı bir bütçe ayıran üniversitenin, birçok üniversite ve sanayi kuruluşu ile de anlaşması bulunmaktadır.

LSBU, öğrencilerine sağladığı burslar, çeşitli indirimler ve finans konusunda sağladığı kolaylıklar ile de İngiltere’de üniversite eğitimi denilince akla ilke gelen seçeneklerden biri olmaktadır. Dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilere her zaman kapısını açık tutan üniversite, uluslararası burs programı kapsamında şimdiye kadar 1 milyon Sterlinin üzerinde işlem yapmıştır.

Londra Şehri ve Öğrenci Yaşamı Hakkında

Dünyanın her sene en fazla ziyaret edilen; tarihi ve turistik anlamda en renkli ve hareketli şehirlerinden olan Londra, üniversite hayatı geçirilebilecek en güzel adreslerden biridir. LSBU’da eğitim gören bir öğrenci, burada geçirdiği süre boyunca kültür, sanat, spor, yemek ve müziğe dair birçok yeni şeyi keşfetme ve deneyimleme şansına sahip olabilmektedir. Üniversite, şehirdeki birçok tiyatro salonu, sanat galerisi, tarihi müze ve restoranlara oldukça yakın bir mesafede yer almaktadır.

Londra’nın merkezine çok yakın bir konumda bulunan LSBU, ulaşım konusunda da öğrenciler için oldukça avantajlıdır. Zira, üniversitenin kampüsüne toplu taşıma araçları ile oldukça rahat bir şekilde ulaşılabildiği gibi bunun için bisiklet kullanmak ya da yürümek de oldukça elverişli seçeneklerdir.

Londra, 300’ün üzerinde farklı dilin konuşulduğu, misafirperver ve heyecan verici bir şehirdir. Bu bağlamda öğrenciler, şehirde geçirdiği süre boyunca çok değerli ve eşsiz tecrübeler elde etme, dünyanın birçok farklı bölgesinden gelen insanlar ile tanışma şansına da sahip olmaktadır.

London South Bank Students’ Union (LSBSU) ise üniversitenin bünyesinde faaliyet gösteren bir topluluktur. Bu topluluk, öğrenci deneyiminden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olmak için tasarlanmış bir dizi temel hizmet ve aktiviteye ev sahipliği yapan kampüs içindeki öğrenci yaşamının merkezinde yer almaktadır. Öğrenciler, LSBSU aracılığıyla Londra’da geçirdiği vakti çok verimli hale getirebilmekte, tutkularını geliştirebilmekte ve hayallerini hayata geçirebilmektedir.

Bölümler

İngiltere’de üniversite seçenekleri arasında fark yaratan avantajları bulunan LSBU’da eğitimler, 7 farklı okul bünyesinde verilmektedir. Bu okullar, öğrencileri desteklemek, akademik programlar geliştirmek ve endüstri ile etkileşimde bulunmak için dinamik bir ortam yaratmaktadır.
Sadece lisans bölümleri değil İngiltere’de master yapmak isteyenler için de LSBU, en doğru adreslerden biri olmaktadır. Zira, üniversite bünyesinde yüksek lisans eğitimi için çok sayıda bölüm ve dünya çapında ses getiren araştırmalara imza atan profesörler bulunmaktadır. Üniversite yer alan okulları ve okullara bağlı olan bölümleri şöyle sıralayabiliriz:

Başvuru ve Kabul Kriterleri

LSBU’ya Türkiye’den başvuracak adaylar, üniversitenin istediği kabul kriterleri ve özellikle İngilizce sınav puanlarına çok dikkat etmelidir. Bunun yanında üniversite, birçok bölüm için bir tür hazırlık yılı olan UK Foundation Programme’ı zorunlu hale getirmiş durumdadır.

Üniversiteye lisans derecesinde eğitim için başvuruda bulunan adayların %65 başarı oranına sahip bir lise diplomasına sahip olmak gerekmektedir. Bunun yanında, Türkiye’deki üniversitelerden birinde bir yıl eğitim almış olan öğrenciler de LSBU’ya başvurabilmektedir. İngiltere’de yüksek lisans eğitimi için LSBU’yu seçmek isteyen adaylardan ise en az 2.6 ortalamaya sahip bir lisans diploması istenmektedir.

LSBU’ya girişte en önemli kriterlerden biri de İngilizce yeterliliğini gösteren geçerli bir sınav puanıdır. Türkiye’den yapılan başvurularda üniversite, adaylardan lisans bölümleri için en az 6.0; yüksek lisans bölümleri içinse en az 6.5 puana sahip bir IELTS sınav sonucu istemektedir. Her iki başvuru için de sınav bölümlerinin her birinde minimum 5.5 puana sahip olmak gerekmektedir.

Londra’da Konaklama

LSBU’yu başvurularda öncelikli hale getiren konulardan biri de öğrencilerine sunduğu konaklama hizmetidir. Öncelikli olarak üniversitedeki ilk yıllarında gerekli koşulları karşılayan ve 1 Ağustos tarihine kadar başvuran her öğrenciye konaklama garantisi verilmektedir.

Üniversitenin Londra’nın merkezi lokasyonlarında ve kampsülere yakın mesafelerde toplam dört adet öğrenci yurdu bulunmaktadır. 1400’ten fazla öğrenciye ev sahipliği yapabilen bu yurtlar, oldukça konforlu, güvenli ve sağlıklı bir konaklama için şehirdeki en iyi seçeneklerden biridir. Odaların her birinde öğrenciler kendi yemeklerini kendileri hazırlayabilmekdir.

Üniversite içerisinde öğrencilerin konaklama ihtiyaçlarını karşılamak ve bu konuyla ilgili süreçlerde yardımcı olmak amacıyla oluşturulmuş bir ekip de bulunmaktadır. Bu nedenle, üniversiteye gittiğinizde konaklama servisi ile iletişime geçip destek alabilirsiniz.

Başvuru Tarihleri

London South Bank Üniversitesi’ne 15 Ocak tarihine kadar size en yakın ELT şubesi aracılığıyla başvurabilir, mart ayının sonuna kadar başvuru sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir