Site icon Eğitim Danışmanlığı

Makedonya Asgari Ücret

Makedonya Asgari Ücret

Makedonya Asgari Ücret

2022’de Makedonya asgari ücreti

Güneydoğu Avrupa’da yer alan bir Balkan ülkesi olan Makedonya’da, 2022’de asgari ücret 18.000 Makedon dinarıdır. Bu da yaklaşık 307 dolara tekabül ediyor. Ayrıca 5260 TL Türk Lirası karşılığıdır. Ancak asgari ücretleri ülkemize göre biraz daha yüksek. Sebebi ise ülkenin satın alma gücü yüksek olduğu için rahat yaşamalarıdır. Aşağıda aylık, günlük ve saatlik ücretleri bulabilirsiniz.

 

Makedonya Saatlik Asgari Ücret           25 Dinar 0.42 Dolar 7.29 TL 
Makedonya Günlük Asgari Ücret            600 Dinar 10.22 Dolar 175 TL 
Makedonya Aylık Asgari Ücret           18000 Dinar 307 Dolar 5260 TL 

 

Pin Kuzey asgari ücreti Balkan ülkeleri arasında en ünlü ve gelişmiş olanıdır. Özellikle kuzey Makedonya’yı merak edenler de var. Ücretler ülke genelinde büyük farklılıklar göstermektedir. Kuzey Makedonya’da 2022’de asgari ücret 18.000 dinar. Ayrıca 5200 TL’ye tekabül ediyor.

Makedonya yaşam maliyeti 2022

Makedonya’da yaşamak istiyorsanız veya oraları ziyaret ediyorsanız piyasa ve ücret fiyatlarını öğrenmeniz yararınıza olacaktır. Bu nedenle aşağıda Makedonya piyasa fiyatlarını bulabilirsiniz. Somun ekmek: 0,50 € Bir litre süt: 0,87 € 12 yumurta: 1,62 € Bir kilo elma: 0,77 € 1 litre benzin: 1,24 € Bu fiyatlar ve maliyetler göz önüne alındığında, diğer ülkelerden insanlar için mükemmel. Ayrıca Makedonya’da asgari ücret 2022’de inanılmaz artıyor. Ancak burada asgari ücretle geçimini sağlayan bir kişinin ortalama ömrü gösterilmektedir.

Makedonya’da yaşam koşulları

Makedonya’da yaşam koşulları ekonomik olarak oldukça rahat. Yüksek satın alma gücü ve doğru yaşam maliyeti nedeniyle insanlar rahat bir yaşam sürebilmektedir. Bu nedenle Makedon halkının refah düzeyi oldukça gelişmiştir. Genel olarak konuşursak, insanlar geçim sıkıntısı yaşamadıkları için mutlu ve huzurludurlar. Makedonya’nın satın alma gücü çok yüksek değil. Ancak özellikle eğitim konusunda çok sayıda göçmen alan bir ülkedir. Bu ülkede çeşitli eğlence ve sanat mekanları bulabilirsiniz ve turist sayısı yüksektir. Ayrıca Türkçe, ülkede en çok konuşulan dillerden biri olduğu için burada Türk vatandaşları iletişim sorunu yaşamazlar.

Makedonya ekonomisi nasıl?

Makedonya ekonomisi, Yunanistan’ın uyguladığı ambargo nedeniyle 1996 yılına kadar büyümedi. Ancak 2000’li yılların başlarından sonra ülkedeki çeşitli ekonomik reformlar ve serbest ticaret uygulamaları nedeniyle ekonomi büyümeye başladı. Makedonya’da yaşam pahalılığı bölümümüzde de belirttiğimiz gibi çiftçilikle ilgilenenlerin sayısı oldukça fazla. Ülkenin en önemli ihracatı tütün, demir, çelik ve gıdadır. Kazakistan asgari ücret yazımıza da göz atabilirsiniz.

Makedonya iş imkanları

Makedonya’nın sanayisi, tarımı ve hizmetleri geliştiği için bu alanlarda iş imkanları var. Ancak bunların çoğu hizmet sektöründen. Makedonya’da çalışma saatleri, çalıştığınız sektöre göre değişiklik göstermektedir. Ama genellikle 08:00 ile 19:00 arası. Makedonya komşularına göre daha ağır çalışma koşullarına sahip olduğu için çok sayıda göçmen işçi alıyor. Bu nedenle yabancılar burada yaşama imkanına sahiptir.

Yurtdışında eğitim almak istiyorsanız, Eurostar, Makedonya’da çalışma vizesine başvurma konusunda tavsiyeler sunar. Eurostar danışmanları, Makedonya’da üniversite işlemleriniz için size destek sağlayacaktır.

Exit mobile version