Malta, 26 ülkenin içerisinde bulunduğu Schengen bölgesinde yer alan bir ada ülkesidir. Aynı zamanda AB üyesidir ve ana dili İngilizcedir. Malta’dan alacağınız Schengen vizesi ile diğer schengen üyesi ülkelere sınırsız olarak seyahat etme şansına sahip olursunuz. Schengen vizesinin sağladığı bu ayrıcalıktan dolayı seyahat etmeyi seven ve yeni yerler görmek isteyen birçok öğrencinin ilk tercihi Malta’da eğitim görmektir.

Malta konum olarak İtalya’nın altında yer alır ve ülkede genel olarak İtalyan kültürü hakimdir. Malta’dan birçok schengen ülkesine maksimum 2 – 3 saatlik uçak yolculuğu ile ulaşabilir ve öğrenim gördüğünüz sırada boş vakitlerinizi seyahat ederek değerlendirebilirsiniz.

Malta’da öğrenim görmek isteyen kişilerin başvurularının yapılması gereken vize türü Malta Schengen vizesidir. Normal şartlarda Schengen vizelerinde uzun dönem ve kısa dönem olarak ayrılan vizeler, bunlar 3 aya kadar ve 3 ay üzeri olarak ayrılabilir, bu durum Malta öğrenci vizesi başvurularında önem taşımamaktadır ve prosedürlerde herhangi bir değişiklik bulunmamaktadır. Malta öğrenci vizelerinin değerlendirilmesi Malta Başkonsolosluğu ve Büyükelçiliği inisiyatifindedir. Yapılacak vize başvurularında evraklarınız muhakkak eksiksiz olması gerekmektedir.

Malta her ne kadar Schengen vize kategorisine de girse, her ülkede olduğu gibi kendi belirlediği kurallar ve evrak talepleri bulunmaktadır. Eksik veya hatalı başvuru dosyaları başvuru merkezleri teslim almama hakkına sahiptirler. Malta öğrenci vizesine başvuru yapacağınız esnada dosyanızın eksiksiz ve hatasız olması için ELT Yurtdışı Eğitim danışmanınız size gerekli bilgilendirmeleri yapacak ve dosyanızın hazırlanması sürecinde elinden gelen tüm desteği verecektir.

Neden profesyonel vize danışmanlık desteği almalısınız?

Her yıl çok sayıda başvuru sahibi yanlış veya eksik evrak beyanlarından dolayı vize reddi almaktadır. Malta öğrenci vizesi başvuru prosedürleri ve evrak listeleri ülkenin farklı şehirlerdeki konsolosluklarına göre değişkenlik göstermektedir. ELT Yurtdışı Eğitim gerekli evraklar ve vize işlemleri konusunda ülkenin bildirmiş olduğu güncel prosedürlere hakim bir kadro ile hizmet vermektedir. ELT, Malta öğrenci Vizesi başvurunuzda size eğitimli danışmanları ile birlikte yol göstermeyi ve vize reddini engellemeyi amaçlamaktadır.

Kurumumuz tarafından size özel olarak atanmış danışmanınız vize evrak listesi ve yapılması gerekenler konusunda ayrıntılı bilgi vermektedir. Malta Konsolosluğu ek evrak isteme hakkını saklı tutmaktadır. Vize dosyanızın önemle ve dikkatle hazırlanmış olması vizeyi kesinlikle alacağınız anlamına gelmemektedir. Tüm kararlar konsoloslukların inisiyatifindedir.

ELT Yurtdışı Eğitim deneyimli kadrosu ile bu tip aksaklıkları yaşamamanız ve zaman kaybetmemeniz açısında titizlik ile çalışmaktadır. Malta’dan vize reddi almanız size daha sonra yapacağınız başvurularda zorluk çıkartacak ve işlemlerinizin fazlasıyla uzamasına neden olacaktır. Yanlış evrak veya bilgi beyanı ret almanıza hatta sicilinizin bozulmasına yol açabilmektedir. Bazı durumlarda ülke konsoloslukları cezai yaptırım uygulayabilmektedirler.

ELT Schengen Vize Danışmanlığı Nedir?

ELT Yurtdışı Eğitim olarak bize başvuru yaptıktan sonra sizinle kurduğumuz iletişim ile sizi detaylı olarak tanıyoruz. Bu sayede hangi vize ve ülke için uygun olduğunuzu veya hani başvuru prosedürlerinden yol izlememiz gerektiğini belirliyoruz. İzleyeceğimiz başvuru sürecinde verdiğimiz kararları ve yönlendirmeleri kurumumuzun geçmişteki tecrübelerinden aldığı ışıkla aydınlatıyoruz. Malta öğrenci Vizesi danışmanlığımızın kapsamı;

Malta öğrenci Vizesi için gerekli olan pasaportun özellikleri:

Malta öğrenci Vizesi başvurunuzda kullanacağınız pasaportunuzun seyahat dönüşünden sonra 3 ay geçerli olmalıdır ve son 10 yıl içerisinde alınmış olması gerekmektedir. Pasaportunuzda en az 2 boş sayfa bulunmalıdır. Bu sayfalarda kaşelerde dahil olmak üzere hiç bir şey bulunmamalıdır. Pasaportunuzda herhangi bir hasar veya tahribat olmaması önem arz etmektedir. Konsolosluklar sayfaları zarar görmüş pasaportları başvuru esnasında kesinlikle kabul etmemektedir. Böyle bir durumda yeni pasaport çıkartmanız tavsiye edilir. Yeni pasaport çıkarttığınız sırada eski pasaportunuzda geçerliliğini yitirmiş eski vizeleriniz varsa, delinmiş (iptal edilmiş) pasaportunuzu geri almalısınız. Yapacağınız vize başvurusunda ihtiyacınız olacaktır. Eski vizelerinizin fotokopilerinin vize dosyanızda bulunması sizin için olumlu bir referans olacaktır.

Malta öğrenci Vizesi Başvuru Süreci:

Türkiye’den yapılacak Malta Vize başvurusu ülke konsolosluklarının yetkilendirdiği başvuru merkezleri aracılığı ile yapılmaktadır. Başvurunuza uygun evrakların hazırlanması gerekmektedir. ELT Yurtdışı Eğitim size gerekli evraklar konusunda bilgi verecektir. Dosyanız deneyimli ELT kadrosu tarafından hazırlandıktan sonra biometri işlemi (VIS) için konsolosluğun yetkilendirmiş olduğu başvuru merkezinde hazır bulunmanız gerekmektedir. Başvuru merkezinde dosyanızı teslim eder ve parmak izi işlemlerinizi gerçekleştirirsiniz. Malta öğrenci vizesi başvurunuz tamamlandıktan sonra vizenizin sonuçlanma süresi değişkenlik gösterebilmektedir. Yaklaşık olarak 10 ila 15 iş günü süren işlemler konsoloslukların tatillerine ve yoğunluğuna göre uzayabilmektedir. Konsolosluklar sizden bazen ek evrak bazense mülakat talebinde bulunabilmektedirler. Konsoloslukların taleplerini ELT danışmanınızın size göstereceği yol ile hızlıca yerine getirmeniz vize sonuçlanma sürenizin uzamasını engelleyecektir.

Malta öğrenci Vizesi için ne zaman başvuru yapmalıyım?

Malta öğrenci Vizesi için başvurularınızı en geç 15 iş günü öncesine kadar yapmanız tavsiye edilir. Konsoloslukların yoğun olduğu dönemlerde (yaz dönemi gibi) bu süre uzayabilmektedir. Yoğun dönemler haricinde konsoloslukların kendileri için belirlediği tatil günlerini de göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Malta öğrenci Vizesi Schengen türü vize olduğundan dolayı Schengen kuralları gereği seyahatinizden 3 ay öncesine kadar başvuru yapma hakkınız bulunmaktadır. Başvurunuzu ne kadar erken yaparsanız sizin için süreç o kadar rahat geçecektir. Vize sonucunuzun olumsuz olması durumunda yeni bir başvuru için kendinize yeterli zaman aralığı bırakmanız tavsiye edilir.

Schengen Vizesi tek giriş, çift giriş ve çoklu giriş (Multi):

Malta öğrenci Vizeniz sonuçlandıktan sonra vizenizin üzerinde Schengen bölgesine kaç defa giriş çıkış yapabileceğinizi gösteren ibareler yer almaktadır. Eğer giriş sayısının belirtildiği bölümde “1” ibaresi yer alıyorsa bu sizin Schengen bölgesine sadece 1 kez giriş yapabileceğinizi gösterir. Bu demektir ki Schengen üye ülkelerden çıkış yaparsanız, örneğin ülkenize dönerseniz bir daha Schengen üye ülkelere giriş yapamazsınız ve yeni vize almanız gerekir. Eğer “2” ibaresi yer alıyorsa iki kere, “MULT” ibaresi yer alıyorsa vize bitiş tarihine kadar sınırsız olarak giriş çıkış hakkınız bulunmaktadır. MULT vizeler hariç sınırlı giriş çıkış hakkına sahip olan vizeler Schengen bölgesine giriş hakkınızı kullandıysanız vizeniz geçersiz olacaktır. Bu durumda vizenizin geçerlilik süresinin bulunması önemli değildir.

Malta öğrenci Vizesi için Seyahat Sağlık Sigortası:

Tüm Schengen ülkelerinin başvurularında Seyahat Sağlık Sigortası yaptırmanız gerekmektedir. Bu sigorta özellikle tüm Schengen ülkelerinde geçerli, 30.000 € teminatlı olmalı ve kaza, hastalık, ölüm gibi oluşabilecek tüm sorunları içermelidir. Tüm schengen ülkelerinin talep ettiği bu sigortanın formatı Malta’da değişkenlik göstermektedir. ELT Yurtdışı Eğitim işlemlerinizde size sigortanız konusunda gerekli bilgileri iletecek ve size yol gösterecektir. Sigortanız Schengen bölgesinde kalacağınız tüm günleri içermelidir. Aksi halde gümrüklerde sigortanız kontrol edildiğinde problem yaşayabilirsiniz.

Malta Öğrenci Vizesi başvurumun reddedilmesi durumunda ne yapmalıyım?

Vize başvurunuzun olumsuz sonuçlanması yani reddedilmesi durumunda ülkelerin farklı itiraz kabul prosedürleri bulunmaktadır. Bazı ülkeler itirazını kabul etmeyip yeniden başvuru yapmanızı da isteyebilmektedir. Yeni sisteme geçilmeden önce vize reddi durumlarında pasaportlara ret kaşesi basılmaktaydı. Yeni sistemde kaşe basılmıyor fakat sisteme ret aldığınız işleniyor ve pasaportunuzla birlikte tarafınıza ret aldığınıza dair evrak gönderiliyor. Size gönderilen bildiride ret almanız sebepleri ve itiraz prosedürleri hakkında bilgiler yer almaktadır. Ret almanız durumunda ELT danışmanınız size itiraz etmenizin mi ya da yeni bir başvuru yapmanızın mı gerektiği konusunda gerekli bilgilendirmeyi verecektir. Ret durumlarında ödenen ücretlerin konsolosluk ve yetkili kurumlar tarafından iadesi bulunmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir