Odessa State Economics University (Odessa Devlet Ekonomi Üniversitesi)

1921 yılında faaliyete geçen üniversite, kaliteli eğitim anlayışı ile Ukrayna’nın en iyi üniversiteleri arasında yerini almıştır. Üniversitenin birinci yılı hazırlık sınıfına ayrılmıştır. Okula gelen öğrenciler zorunlu olarak hazırlık sınıfına katılmak zorundadırlar. Buna karşılık okula girebilmek için herhangi bir sınava girmenize gerek yoktur. Türkiye’de herhangi bir liseden mezun olarak Odessa’da eğitim almaya gidebilirsiniz.  Yine yüksek lisans öğrencileri, ilk sene Rusça hazırlık eğitimlerinin ardından direkt olarak istedikleri alanda master başvurularını gerçekleştirebilirler.

Odessa Milli Ekonomi Üniversitesi Başvuru

Odessa Milli Ekonomi Üniversitesi başvuru sırasında öğrencilerden lise mezuniyet belgelerini talep etmektedir. Bunun yanı sıra Ukrayna’da üniversite eğitimi almak için gerekli olan temel şart sağlık raporunuzun temiz olmasıdır. AIDS testi ve genel sağlık taramasından uygun raporu alamayan öğrenciler Ukrayna’da üniversite eğitimi alamamaktadır. Sağlık raporu, lise transkripti, pasaport ve kimlik nüshaları, başvuru belgesi başlangıç olarak öğrencilerden talep edilen belgelerdir. ELT, başvuru, kabul, yolculuk, karşılanma ve konaklama gibi tüm konularda tarafınıza kapsamlı bir danışmanlık hizmeti sağlamaktadır.

Odessa Milli Ekonomi Üniversitesi Yüksek Lisans Programları

Üniversite genel olarak finans ve ekonomi dünyasında isim yapmak isteyen öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. Ana öğrenim dilinin yanı sıra eğitime iki farklı dili de öğrencilerine öğreterek devam eden Odessa Milli Ekonomi Üniversitesi öğrencilerin global dünyada yerlerini almalarını sağlar. Finans ve ekonomi dünyasında gündemi takip edebilmek için dil bilmek fazlasıyla önemlidir.

Odessa Ekonomi Üniversitesi Konaklama

Odessa Milli Ekonomi Üniversitesi konaklama imkânları açısından oldukça uygun bir üniversitedir. Okula bağlı bulunan yurtlar öğrenciler tarafından sıkça tercih edilmektedir. Yabancı öğrenciler için tahsis edilmiş olan yurt binaları her milletten öğrencinin bulunduğu kaynaşmak için uygun ortam yaratan merkezlerdir. Okulun kendine ait bilgisayar odaları, kütüphaneleri ve multimedya sınıfları bulunmaktadır. Aynı zamanda okulun spor tesisleri de ultramodern tesislerdir. Spor salonu, açık ve kapalı havuzlar, atış poligonları, tenis kortları, futbol sahaları öğrencilerin kullanımı için bütün öğretim yılı boyunca açıktır. Üniversite eğitim anlayışı sayesinde birçok ödüle layık görülmüştür. Unesco, Uluslararası Eğitim Acentesi ve Avrupa Yüksek Öğrenim Merkezi tarafından desteklenen okul Tempus ve Copernicus programlarına destek vermektedir.

Odessa Şehri Hakkında

Odessa yaşam şartları sebebiyle öğrenci şehri olarak bilinmektedir. Aylık yaşam maliyetleri Türkiye’nin üçte biri olan Odessa, çok düşük maliyetlerle üniversite eğitimi almanızı sağlamaktadır. Amerika ve Avrupa ülkelerinde eğitim alırken sağlık hizmetlerinden faydalanma fırsatınız bulunmaz. Ancak Ukrayna, ülkeye gelen her öğrenciye sağlık sigortası yaparak öğrencilerin sağlık güvencesi altında olmasını sağlar. Şehirde konaklama hizmetleri eşyalı daireler ile sağlanmaktadır. Dairelerin faturaları öğrenci tarafından ödenecektir. Ödeyeceğiniz faturalar cebinizi yakmayacak cüzi miktarlarda olacaktır. Şehrin bilinen en ünlü caddesi Deribasovskaya’dır. Caddede McDonald’s gibi fastfood markaları bulunmaktadır. Bu markalar Türkiye’ye göre oldukça ucuzdur. Odessa denize kıyısı olan şehirlerdendir. Bu sebeple yaz aylarında yerli halkın en büyük aktivitesi sahillerde vakit geçirmektir. Sahilde yapılan etkinlikler öğrenciler tarafından da gerçekleştirilmektedir. Bu sebeple Odessa’ya yaz aylarında geliyorsanız deniz kıyafetlerinizi de bavulunuza eklemeyi unutmayın. Şehirde Rusça ve Ukraynaca konuşulmaktadır. Bu sebeple rahat etmek için Rusça öğrenmeniz faydalı olacaktır. Zaten eğitim dilinizde Rusça ve Ukraynaca olacağı için biraz sıkıntı çektikten sonra oldukça kolay bir şekilde şehirde hayatınızı sürdürebilirsiniz. Şehirde ulaşım da oldukça rahattır. Otobüs ve troleybüsler ile ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Şehirde neredeyse her sokakta durak bulunmaktadır. Odessa, Ukrayna’da master eğitimi almak isteyen öğrenciler için en yaşanılabilir şehirlerden bir tanesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir