I.I. Mechnikov Odessa Milli Üniversitesi (I.I.Mechnikov National University)

Odessa’nın en eski üniversitelerinden biri olan Odessa Mechnikov Devlet Üniversitesi Avrupa standartlarında eğitim veren üniversitelerden biridir. Doğal ve beşeri bilimler üzerine uzman yetiştirmektedirler. Üniversite Avrupa Eğitim ve Bilim Merkezi tarafından tanınmaktadır. Aynı zamanda Avrupa Üniversiteler Birliği ve Uluslararası Üniversiteler Birliği üyesidir.

Odessa Mechnikov Devlet Üniversitesi Başvuru Belgeleri

Odessa Mechnikov Devlet Üniversitesi Başvuru belgeleri şunlardır; Lise diplomasının noter onaylı sureti, Onaylı lise transkripti, Öğrenim belgelerinin Ukraynacaya çevrilmiş versiyonları, Pasaport ve kopyası, geçici ikamet belgesinin kopyası, doğum belgesinin aslı veya kopyası, sağlık sertifikası, sağlık sigorta poliçesi.

ELT, Milli Mechnikov Üniversitesi’ne başvurudan konaklama ayarlanmasına, vize işlemlerinden havaalanı karşılamasına ve Ukrayna’daki işlemlerde Türkçe konuşan servis sağlayıcılarıyla öğrencilerinin yanında bulunarak tam kapsamlı bir danışmanlık hizmeti vermektedir.

Odessa Mechnikov Devlet Üniversitesi Konaklama

Odessa Mechnikov Devlet Üniversitesi’ne gelen öğrenciler okula ait yurtlarda konaklama yapabilmektedirler. Uluslararası öğrencileri Dovzhenko Caddesindeki yurda yerleştiren okul, öğrencilerin okula ulaşımını kolay hale getirmeyi amaçlamaktadırlar. Sade tasarımlı olan odalar 2 ve 4 kişilik olacak şekilde hazırlanmıştır. Aylık 20 dolar olan yurt konaklaması fiyatı sebebiyle çokça tercih edilmektedir. Yurtta kalmak isteyen öğrenciler Uluslararası Eğitim Enstitüsü’ne başvuru yaparak pansiyon ikamet başvurusu almalıdır. Kampus idaresi ile iletişime geçilerek konaklama ödemesi yapılmalı ve sağlık taramasından geçilmelidir. Daha sonra konaklama sözleşmesi imzalanacaktır.

Odessa Milli Mechnikov Üniversitesi Yüksek Lisans Programları

Odessa Şehri Hakkında

Odessa, Odessa Oblastı’nın idari merkezi olan Karadeniz’e kıyısı bulunan bir liman kentidir. Ekonomik, ticari ve turistik açıdan Ukrayna’nın en güzel şehirlerindendir. Ukrayna’nın Kiev ve Kharkov’dan sonra gelen en büyük kentidir. Şehirde tahmini olarak 1.000.000’u aşkın kişi yaşamaktadır. Şehirde her milletten insan yaşamaktadır. Şehirdeki binalar İtalyan ve Fransız mimarisinin izleri taşır. Odessa tarihi merkezi bugün UNESCO Dünya Mirası listesinde yer almaktadır. Şehirde birçok sanat merkezi bulunmaktadır. Opera ve bale konusunda nadide sanat eserleri şehirde sergilenmektedir. Odessa’da yer alan Potemkin Merdivenleri Avrupa’da yer alan en güzel merdivenlerden biri olarak kabul görmektedir. Bu merdivenler birçok filme ev sahipliği yapmıştır. Aynı zamanda şehir mizahın başkenti olarak adlandırılmaktadır. Her yıl şehirde mizah festivali düzenlenmektedir. Deniz kenarında yer alan bir şehir olması plajları ile ünlü olmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda şifa turizmi de şehirde oldukça yaygındır.

Öğrencilerin eğitim almak için Odessa’yı tercih etmelerinin en büyük nedeni ucuz bir şehir olmasıdır. Aylık 300 dolar gibi az bir maliyetle öğrenciler şehirde hayatlarını sürdürebilir. Yıllık ulaşım giderleri 25 ila 30 dolar arasında değişiklik gösterir. Eğer okul yurdunda kalıyorsanız bu tutar yarı yarıya azalacaktır. Çünkü yurtlar okul kampüsüne 2 dakikalık yürüme mesafesindedir. Şehirde yeme içme fiyatları da oldukça düşüktür. Dünya mutfaklarından örnekler tadılabilir. Bunun yanı sıra fast-food zincirlerinden olan Mc Donald’s şehirde bulunur ve diğer ülkelerdekinden %50 daha düşük fiyata hizmet vermektedir. Öğrenciler Rusça öğrenerek şehirdeki hayatlarını büyük ölçüde kolaylaştırabilirler. Şehirde gençler haricinde İngilizce bilen kişi sayısı azdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir