Yabancı dili Ukraynaca olan, Türkiye’den olduğu gibi dünyadan da büyük sayıda öğrenciden talep göre okul, Ukrayna’nın şeref ödülüne layık görülmüş sayılı üniversitelerindendir. Verdiği eğitim kalitesi ile dünyanın sayılı üniversitelerinden olmayı da başarmış olan Odessa Ulusal Mechnikov Üniversitesi, kazanan ve yerleşen öğrencilerine birçok farklı eğitim ve aktivite olanağı ile en iyi gelişmesinde ayrıca katkı sağlayan Ukrayna üniversitelerinden biridir.

Odessa Ulusal Mecnikov Üniversitesi Fiyatları

Odessa Ulusal Mecnikov Üniversitesi ile Türkiye’deki üniversiteleri kıyasladığında hem eğitim kalitesinin yüksekliği, hem de eğitim giredleri açısında büyük bir fark olduğu görülecektir. Türkiye’deki vakıf üniversitelerin yıllık ücretleri Odessa Ulusal Mecnikov Üniversitesine göre oldukça yüksektir. Türkiye’de istediğiniz bölümü kazanamayıp dershaneye kayıt yaptıran öğrencilerin, dershanelere bir yıl ödeyecekleri ücret, Odessa’da tüm üniversite masraflarına neredeyse denktir.

Odessa Ulusal Mechnikov Üniversitesi’nin her yıl açıklanan dünyanın en iyi üniversiteleri listesinde ilk elliye girebilen sayılı üniversitelerdendir. Üniversitenin herhangi bir bölümünde okumanın yıllık toplam maliyeti bir öğrenci için ortalama 2.000-2.500 $ arasında değişmektedir. Rusça veya İngilizce dilinde eğitim alınmak istenirse okul ücreti yaklaşık 1.200 $ Dolar artmaktadır.

Hazırlık sınıfı ile okutulan bölümler ve İngilizce bölümünün maliyetinin 2.500 $ olduğu üniversitenin diğer tüm bölümlerindeki fiyatlar ortalama olarak 1.600-2.000 $ olarak belirlenmiştir. Üniversite kampüsü oldukça geniştir. Toplam 95.000 m² alana kurulmuş olan üniversitenin kampüsü tam bir sosyal kompleks şeklindedir. Kampüs içerisinde sağlık tesisleri, spor salonları, stadyumlar, tenis kotları, restaurantlar, kitapçı ve birçok mağaza yer almaktadır.

Türkiye’den Ukrayna’ya gitmek isteyen öğrenciler bu üniversitede herhangi bir sorunla karşılaşmamaktadırlar. Tüm sosyal alan ve dinleti alanlarının düşünülerek inşa edildiği üniversitenin şehir dışından ve uluslararası öğrenciler için yurt imkanı bulunmaktadır. Aylık 30 $ civarı ücretler ile bu yurtlarda kalmak mümkündür.

Odessa Mechnikov Üniversitesi’nde eğitim alan öğrenciler, Ukraynaca ve Rusçayı ileri derecede öğrenmektedir. Rusça gerek bölgemizin gerekse dünyanın en önemli dilleri arasındadır. Ayrıca, üniversite eğitiminizi İngilizce almanız durumunda, mezuniyetinizin ardından kariyerinize üç yabancı dil ile başlamanın ayrıcalığını yakalayabileceksiniz.

Odessa Ulusal Mecnikov Üniversitesi denklik belgesi örneği için tıklayın

Lisans Bölümleri

Bölüm Eğitim Dili
Ekonomi Rusça
Uluslararası Ekonomi Rusça
Biyoloji Rusça
Tarih Rusça
Tercümanlık Rusça
Rus Dili ve Edebiyatı Rusça
Ukrayna Dili ve Edebiyatı Rusça
İngiliz Dili ve Edebiyatı Rusça
Alman Dili ve Edebiyatı Rusça
Fransız Dili ve Edebiyatı Rusça
İspanyol Dili ve Edebiyatı Rusça
Felsefe Rusça
Matematik Rusça
Fizikve enerji Rusça
Fizik Rusça
Muhasebe Rusça
Radiofizik Rusça
Bilgisayar Mühendisliği Rusça
Organik Kimya Rusça
Hukuk Rusça
Ekoloji Rusça
Modern Tarih Bölümü Rusça
Arkeoloji Rusça
Turizm Rusça
Biyoloji Rusça
Mikrobiyoloji Rusça
İnsan ve Hayvan Fizyolojisi Rusça
Zooloji Rusça
Genetik ve Moleküler Biyoloji Rusça
Kimya Rusça
Jeoloji Mühendisliği Rusça
Astronomi Rusça
Gazetecilik Rusça

Yüksek Lisans Bölümleri

Bölüm Eğitim Dili Ücret
Ekonomi Rusça 2750$
Uluslararası Ekonomi Rusça 2200$
Biyoloji Rusça 3000$
Tarih Rusça 2700$
Rus Dili ve Edebiyatı Rusça 2500$
Ukrayna Dili ve Edebiyatı Rusça 2250$
İngiliz Dili ve Edebiyatı Rusça 2750$
Alman Dili ve Edebiyatı Rusça 2750$
Fransız Dili ve Edebiyatı Rusça 275$0
İspanyol Dili ve Edebiyatı Rusça 2750$
Felsefe Rusça 2250$
Matematik Rusça 2700$
Bilgisayar Mühendisliği Rusça 3200$
Organik Kimya Rusça 3000$
Hukuk Rusça 2750$
Biyoloji Rusça 3000$
Mikrobiyoloji Rusça 3000$
Kimya Rusça 3000$
Jeoloji Mühendisliği Rusça 2250$
Astronomi Rusça 2250$
Gazetecilik Rusça 3200$

Odessa Hakkında

Odessa, Odessa Oblastı’nın idari merkezi olan Karadeniz’e kıyısı bulunan bir liman kentidir. Ekonomik, ticari ve turistik açıdan Ukrayna’nın en güzel şehirlerindendir. Kiev ve Kharkov’dan sonra gelen en büyük kentidir. Şehirde nüfusu bir milyonun üzerindedir.

Şehirdeki binalar İtalyan ve Fransız mimarisinin izleri taşır. Odessa’nın tarihi şehir merkezi, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer almaktadır. Şehirde birçok sanat merkezi bulunmaktadır. Odessa’da yer alan Potemkin Merdivenleri Avrupa’da yer alan en güzel merdivenlerden biri olarak kabul görmektedir. Bu merdivenler birçok filme ev sahipliği yapmıştır. Şehir, aynı zamanda mizahın başkenti olarak adlandırılmaktadır. Her yıl mizah festivaline ev sahipliği yapmaktadır.

Deniz kenarında yer alan şehir, birbirinde güzel plajları ile ünlüdür. Aynı zamanda sağlık turizmi de şehirde oldukça gelişmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir