En önemli üniversite deneyimlerinden birisi ise yurtta yaşamaktır. Birçok üniversite öğrencisi, yurttaki konaklama yerlerinin, çeşitli nedenlerle ideal olduğunu düşünüyor.

Üniversiteye gidiyorsanız, aşağıdaki 8 neden yurtta kalmanız için sizlere neden olabilir.

1 – İnsanlarla Tanışmak

Üniversitenin ilk birkaç yılında bir yurtta yaşamanın en iyi sebeplerinden biri yeni insanlarla tanışmak olabilir.

Yurttaki sayısız kişilikler ile arkadaşlık kurmak, kendinizi yalnız hissetmekten kurtaracaktır. Birçok yeni arkadaşlar edineceksiniz ve bu sayede hayatınızı daha da zenginleştireceksiniz.

 

2 – Temiz Çevre

Yurtta yaşamanın en iyi sebeplerinden birisi ise temiz çevre, banyo ve tuvalet temizliklerini başkalarının yapıyor olmasıdır.

Yurt odanızı temiz tutmak sizin sorumluluğunuzda olsa da, üniversite personeli banyo ve ortak alanların iyi bakımlı ve dezenfekte edilmesini sağlamak zorundadır.

Gireceğin sınavlara hazırlanmaktan tuvalet ve lavabo temizlemeye zamanınız olmayabilir. Bu yüzden bu neden sizin için oldukça önemli olmalıdır.

 

3 – Emniyet

Kolejler ve üniversiteler, yurtta güvenliği sağlamak için büyük bir çaba harcarlar.

Elbette çoğu ebeveynler, yurtların emniyetli olması yönünde oldukça rahatlatıcı buluyor.

Maalesef, kampüste yaşamanız aynı güvenlik seviyesini sağlamaz. Birçok kolejde daha fazla güvenlik için yurtta çalışan güvenlik kameraları bile vardır .

 

4 – Elektronik Hizmetler

Basit bir yurtta yaşamak, bant genişliğinin daha fazla keyfini çıkarmanıza yarayacaktık.

Evdeki arkadaşlarınızla ve ailenizle bağlantı kurmanız için gereken internet erişimine sahip olacaksınız.

Her ne kadar bu bant genişliği için bir ücret olsa da, yurt masraflarına dahil olur. Bu nedenle internet erişimi için ayrı ve daha pahalı faturalar ödemezsiniz.

 

5 – Okula Yakınlık

Okula yakınlık, yurtta yaşamanın en büyük nedenlerinden birisidir.

Okula giderken yaşadığınız ulaşım konusunda endişelenmenize gerek kalmaz ve zamanında derse kolayca girebilirsiniz.

Kütüphane, rekreasyon merkezi ve bilgisayar laboratuvarları gibi diğer üniversite binalarının yakınında yaşamak sizlere oldukça kolaylık sağlar.

 

6 – Yetişkinliğe Olumlu Geçiş

Üniversiteye devam eden birçok öğrenci daha önce hiç yalnız yaşamamıştır. Bir yurt odasında yaşamak, sizleri daha  yetişkin bir birey yapabilir.

Muhtemelen bir oda arkadaşınız ve uymanız gereken bazı yurt kuralları olacaktır.

Yurtlar, tamamen bağımsız olarak yaşamak yerine, yerleşik danışmanları ve diğer yardımcı personeli ile mükemmel bir besleyici ortam sağlar. Disiplinleri sayesinde sizleri daha da yetişkin bir birey olmaya zorlar.

 

7 – Faaliyetler

Birçok yurt, öğrencilerin başkalarını tanımalarını ve kolejde yaşamın sosyal yönlerini keşfetmeleri için çeşitli etkinlik, faaliyet yapmaktadır.

Etkileşimli bir personel, kolej çocuklarının faaliyetsiz bir şekilde kendilerini evlerinde nasıl hissettireceklerini gerçekten anlar.

Öğrenci psikolojisini az çok tahmin ederler ve buna göre davranırlar.

 

8 – Taşınma Derdi Yok

Bir yurtta yaşadığınızda, bir yatağı, kanepeyi veya taşınması pahalı olabilecek diğer eşyaları taşımaktan endişelenmenize gerek yoktur.

Bunun yerine, elbisenizi ve kitaplarınızı kolayca taşıyabilir ve okula gitmek için yeterli eşyaları yanına alabilirsiniz.

Her ay ev sahibi ile yüz göz olmanıza da gerek kalmayacaktır. Gece geç saatlere kadar sesler çıkaran komşular gibi dertleriniz de olmayacaktır.

 

Yurtta kalmanın avantajları olduğu gibi dezavantajları da bulunmaktadır. Çünkü orası bir ev değildir ve aile evindeki kadar rahat olmayacaksınız. Üstelik her gün aynı rutin size sıkıcı gelebilir. Sizlere izolasyon gelebilir, çünkü her gün aynı yerde uyumak, ders çalışmak sizleri kısıtlayacaktır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir