Merhaba, ben Ege Gülce Hazal.

Lise yıllarımdan beri daha lisans olarak hangi bölümü okumak istediğimi bile bilmiyorken, emin olduğum tek bir şey vardı; günün birinde eğitim hayatımı Almanya’da sürdürebilmek. Bu ülkeye, bu ülkenin tarihine, kültürüne, sanatına olan hayranlığım, saygım, bu ülkenin bir parçası olma isteğim hep bir sonraki hedefimi belirleyen etken oldu yaşamımda.

Lisans eğitimimde Felsefe ve Psikoloji bölümlerini bitirdim ve Almanya’nın her iki alanda da akademik olarak dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olma özelliği, senelerdir hayalimde yaşattığım isteğimle de birleşince, Almanya’da yüksek lisans koşullarını araştırmaya başladım ve hayalim için somut bir adım atmış oldum. Ve tam da çift anadal yoğunluğu, tez süreci, stajlar ile lisansın son senesinin en yorucu ve güç zamanlarından geçerken fark ettim ki yurtdışında eğitim için gerçekten de bir rehbere, bir yol göstericiye ihtiyacım var.

Kendi tempomun yoğunluğu, Almanya’da yaşam ve eğitim hakkında en doğru bilgileri edinme arayışı, okul başvuru tarihleri, bürokratik işlemler ve daha nice belirsizlik insanı bir sarmalın içine çekip, karamsarlığa sürükleyebiliyor ne yazık ki.

İşte tam da bu noktada bir tavsiye üzerine ELT’ye mail atmam ile maceram başlamış oldu. Ülkemizdeki çoğu kurumun tavrı yüzünden geri dönüş alacağıma dair çok bir umudum yoktu açıkçası başlangıçta fakat şu anda danışmanım olan Koray Bey’in en kısa sürede geri dönüş yapması ile hem kendisi, hem de ELT ile olan dostluğumuz ve yolculuğumuz başlamış oldu.

O dönem içindeki yoğunluğumda, kendi başıma halletmeye çalıştığım takdirde aksaklıklar yaşayabileceğim, yanlışlıklar yapabileceğim ya da en basitinden okul başvuru tarihlerini kaçırarak Almanya hayalimi zorunlu olarak ertelemek zorunda kalabilecek olmam gibi başıma gelebilecek çoğu olumsuz ihtimali Koray Bey ve ELT‘nin yardımları ve yol göstericiliği sayesinde hiç yasamadan ardımda bıraktım.

Ege Gülce Hazal
Ege Gülce Hazal
Ege Gülce Hazal

Almanya’daki yaşam ve eğitim, bürokratik işlemler, vize sureci, kısaca yapılması ve bilinmesi gereken her şey en doğru bilgi ve yönlendirmelerle büyük bir hız içinde halloldu.

Normal koşullar ve işleyişlerde yardımcı olmak kolay olabilir fakat başıma gelen, beklenmedik aksaklıklarda da Koray Bey ve ELT daima en doğru çözümlerle bana yardımcı oldular ki, profesyonellik de sanırım böyle bir şey olsa gerek.

Bitmek tükenmek bilmeyen sorularımı her zaman güleryüzle, sonsuz bir zarafet, sabır ve titizlikle ve daima en kısa sürede yanıtlayan ve gerçekten de hayalimi gerçekleştirmeye çalıştığım, zaman zaman zorlu olabilen şu süreçte bana her zaman büyük destek olan başta akademik danışmanım Koray Bey olmak üzere tüm ELT ailesine teşekkürlerimi sunuyorum.

Almanya’da akademik hayatım için, yıllardır süregelen hayalim için nihayet bulunabilmek bana sonsuz bir mutluluk ve onur veriyor. Şu anda hep ait olmak istediğim yerdeyim ve hep hayran olduğum, yüzyılların felsefe, psikoloji, müzik, sanat, edebiyat, hangi alanları sayarsanız sayın, tüm bu kültürel birikimini barındıran topraklardayım.

Zorluklarına rağmen bu yola girmiş olmak gerçekten de önemli çünkü insan bazen hayatta bazı şeyleri yapmayı değil de yapmamayı göze alamıyor. Yıllar sonra dönüp baktığımda hayalim için adım atmamış olmak benim için dayanılmaz bir şey olurdu.

O nedenle benzer bir hayali/hedefi içinde taşıyan, ufkunu genişletmek, kendi içindeki sınırları yeni deneyimlerle, dünyayı ve kendini tanıyarak keşfetmek isteyen, kendini yolun kendisinde var eden herkes için tavsiyem hayallerine sadık kalmaları. Özellikle de tüm bu süreçte güvenebileceğiniz ve size yol gösteren, her zaman destek olan ELT gibi bir kurum, bir aile varken.

Saygılarımla…

Ege Gülce Hazal Ö.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir