Yurtdışında gittiğiniz hafta ve/veya ay içinde yapmanız gereken bazı önemli işlemler, ülkelere göre değişmekle birlikte, genel olarak aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 

Üniversitelere bağlı yurtlar ise genellikle sadece üniversitede eğitim gören öğrencilere yer verebilmektedir ve bu yurtlarda uygun yer bulmak bir hayli zaman alabilmektedir. Bu sebeple, özellikle dil kursu öğrencileri ya özel pansiyon veya hostellerde veya tek başlarına kalabilecekleri stüdyo dairelerde veya 3-4 öğrenci bir olup ev kiralaması yaparak konaklama ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmaktadırlar.

Kayıt olduğunuz eğitim kurumu tarafından size sunulacak 1 aylık geçici konaklama hizmeti döneminde, yukarıdaki açıklamalara göre bütçenize uygun konaklama ayarlaması yapmanız gerekmektedir. Bununla birlikte dilerseniz, size 1 aylık geçici olarak ayarlanmış olan konaklama yerinde kalmaya devam edebilir ve böylece kendinize daha uygun bir yer bulana kadar zaman kazanabilirsiniz. Örneğin, Almanya-Hannover’de aylık 350 Euro, Londra’da aylık 550 GBP, New York’ta aylık 1,000 USD ve üzeri bir bütçeniz varsa şehir merkezinde bir konaklama ayarlaması yapmanız konusunda anlaşmalı eğitim kurumlarımız veya temsilciliklerimiz size yönlendirme ve bilgilendirme yapabilmektedir. Bu rakamların altında olan bütçeler için, anlaşmalı eğitim kurumlarımızın veya temsilciliklerimizin, yurtdışı şartlarında ve özellikle çok gelişmiş kozmopolit şehirlerde yönlendirme ve bilgilendirme yapabilmesi uzun zaman alabilmektedir ve bu tür konaklama yerlerinin genellikle şehir merkezinden uzak ve asgari standartların altında olabileceği unutulmamalıdır. Bununla birlikte, sonraki konaklama ayarlamalarınızda emlakçı komisyonu, depozito, kira peşinatı, kefillik ve benzeri giderlerinizden ve koşullardan anlaşmalı eğitim kurumlarımız veya temsilciliklerimiz sorumlu değildir.

Yurtdışındaki bir öğrenci olarak mali zorluk içinde olmanız, derslerinize karşı ilginizi azaltabilir ve bunun sonucu olarak derslerden gerekli verimi alamadığınız için eğitim sürenizin uzaması söz konusu olabilir. Bu durum, sizi ve ailenizi ileriki dönemlerde daha fazla maddi ve manevi zorluklar içinde bırakabilir. Bu sebeple, ailenizden veya yakınlarınızdan (mali sponsorlarınızdan) gerekli mali desteği talep etmekten çekinmemenizi ve doğru bütçe ile yola çıkmanızı tavsiye ediyoruz.

Yurtdışında eğitim alınacak her kurumda Türk öğrencilerle aynı ortamı paylaşmanız, aynı sınıfta olmanız söz konusu olabilmektedir. Sizinle aynı anadili konuşan (Türk, Azeri v.b.) öğrencilerle Türkçe konuşmamanızı, mümkünse sadece diğer ülkelerden olan öğrencilerle arkadaşlık kurup sadece bulunduğunuz ülkenin dilini konuşarak iletişimde bulunmanızı tavsiye ediyoruz. Eğitimizde başarı için çok önemli olan bu kriteri ciddiyetle göz önünde bulundurmalısınız.

Yurtdışında bulunduğunuz sürece sizin de gözlemleyeceğiniz gibi hedefine iyi odaklanmış, okuluna devamsızlık yapmayan ve okul dışında günde sadece 1-2 saat ders çalışan öğrencilerimiz, daha önce hiç yurtdışında bulunmamış olmalarına ve anadilleri dışında başka bir dilde eğitim görmelerine rağmen eğitimlerinde başarılı olabilmektedirler. Dolayısıyla, başarının sadece eğitim kurumuyla ilgisi olmamakla birlikte öğrencinin azim ve kararlılığının başarıda büyük payı olduğu unutulmamalıdır.

Ayrıca, bu adaptasyon döneminde ailenizle (yakınlarınızla) görüşmelerinizi belli aralıklarla devam ettirmenizi; onları yaşadığınız süreçlerden haberdar ederek merak içinde bırakmamanızı ve onlar olmadan da başarılı ve mutlu olabilmek, ihtiyaçlarınızı tek başınıza karşılayabilmek ve asıl önemli olan hedeflerinize ulaşabilmek icin ekstra gayret sarf etmenizi tavsiye ediyoruz.

Eğitim gördüğünüz ülkede başınıza olumsuz bir durum gelmesi halinde bulunduğunuz ülkenin Resmi Türkiye Temsilcilikleriyle (Büyükelçilik / Başkonsolosluk / Eğitim Ataşeliği / Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı vs.) irtibata geçmelisiniz. Bu kurumlarla iletişim konusunda sizinle ilgilenen danışmanımızdan gerekli yardımı alabilirsiniz.

Başarı dileklerimizle…

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir