Polonya Avrupa’da yüksek lisans eğitimi almak için en kaliteli ve ekonomik seçeneklerden birisidir.

Polonya’da yüksek lisans maliyetleri, İngilizce eğitim alabileceğiniz diğer seçeneklerle kıyaslandığında oldukça ekonomiktir. Polonya’da yüksek lisans ücretleri yıllık ortalama 2.700 – 4.500 Euro civarındadır. Eğitiminizi yerel dil Lehçe olarak almayı tercih ederseniz bu ücretler 1000 Euro’ya kadar düşebilmektedir. Oldukça ekonomik olmasının yanı sıra, Polonya üniversitelerinin çok geniş bir yelpazede yüksek lisans seçeneği sunması da diğer bir avantajdır. Polonya üniversitelerinde hem üniversite ücretleri hem de konaklama ve yaşam giderleri oldukça ekonomiktir.

Konaklamalar

Polonya’da yüksek lisans öğrencilerimiz için 4 farklı konaklama alternatifiyle karşılaşmaktayız.

Yeme içme konusunda içiniz rahat olacak!

Yaşam maliyetleri de oldukça ekonomik olan Polonya için birkaç örnek verelim, Polonya Parası Zloty’dir. 1 Zloty 0.95 TL değerindedir. Yani son dönemdeki dalgalanmalardan dolayı neredeyse 1 TL diyebiliriz. Birkaç örnek; 2017 yılında 1 adet McDonalds Bigmac Menu 13.95 Zloty civarındadır. Yani yaklaşık 13 TL. Aynı şekilde ortalama bir restoranda bir öğünü çorba, ana yemek, içecek ve tatlı olarak düşünecek olursak 15-25 Zloty vererek restorandan rahatlıkla çıkabilirsiniz. Bu da 12 -20 TL arasında gerçek, sizi bütün gün tok tutacak bir öğün yiyebileceğiniz anlamına geliyor.

Öğrenciye ekonomik ulaşım!

Ulaşım maliyetlerini de küçük bir örnekle açıklayalım; bütün gün sınırsız olarak her türlü toplu taşıma aracını kullanabileceğiniz günlük bilet tam:12 Zloty yani 10,5 TL, öğrenci 6 Zloty yani 5 TL dir… Öğrencilerimizin neredeyse hepsi bu sınırsız geçiş hakkı tanıyan kartların aylık olanlarından alırlar, aylık olarak alındığında günlüğü TL olarak 2,5 TL gibi bir rakama denk gelmektedir.

Kaldı ki burada bahsedilen fiyatlar Varşova fiyatlarıdır. Diğer şehirlerde daha da uygun fiyatlı yemek, konaklama ve ulaşım seçenekleriniz olacağını unutmayınız.

Türkiye’de eğitim almanın da bir maliyeti olduğunu unutmayın!

Her şeyden önce belirtmekte fayda var ki, Türkiye’de üniversite eğitimi almanın da bir maliyeti vardır. İster devlet üniversite, ister vakıf üniversitesinde okuyun, mutlaka üniversite öğrencisi olmanın belli masraflarıyla karşılaşacaksınız.

Polonya’da Yüksek lisans eğitimi almayı tercih edecek öğrencilerimize şimdiden başarılar dileriz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir