Prag Üniversiteleri

Prag’da üniversite okumak birçok açıdan eşsiz bir fırsattır. Prag, Avrupa’nın en gelişmiş ve akademik düzeyde en kaliteli üniversitelerine sahiptir. Ekonomik yaşam ve eğitim koşulları, sınavsız üniversite okuma imkanı, sosyokültürel çeşitliliği, ilk 500 içinde yer alan üniversitelere sahip olması, Prag’ın tercih edilmesinin temel nedenleridir.

Prag üniversiteleri sadece akademik ve bilimsel anlamda değil, aynı zamanda mesleki açıdan da en donanımla bireyleri yetiştirmeye devam etmektedir. Mezuniyetlerinin ardından Dünya’nın pek çok prestijli şirketinde çalışan, edindikleri yüksek eğitim, bilgi ve becerisiyle kendi şirketini kurup büyütenlerin olduğu Prag’ta yer alan üniversiteler şunlardır:

Charles Üniversitesi

Charles Üniversitesi
Prag’ın en gelişmiş üniversitelerinden olan Charles Üniversitesi, genellikle Prag Üniversitesi veya Karl Üniversitesi olarak da adlandırılır. Avrupa’nın 1348 yılında kurulmuş en köklü üniversitelerinden birisi olan Charles Üniversitesi, akademik alanda da bugün Avrupa’nın en ileri yayınlarını ortaya koyan üniversitelerden birisidir. Prag üniversiteleri arasında ayrı bir yere sahip olan Charles Üniversitesi gelişmişliği ve ileri düzey akademik kadrosuyla öğrencilerine pek çok meslekli gelişmişlik ve akademik bilgi imkanı sağlamaktadır. Bugün itibariyle Charles Üniversitesi’nde Hukuk, Felsefe, Sanat ve Matematik alanlarında ileri düzey eğitimler verilmektedir.

Charles Üniversitesi, Prag üniversiteleri arasında en gelişmiş Tıp eğitimi veren üniversitedir. Bünyesinde barındırdığı binlerce öğrenci arasından her yıl Dünya’da ses getirmiş çalışmalara imza atan, Avrupa’nın en tanınır doktor adaylarını yetiştirmekte ve akademik düzeyde mesleki eğitim vermektedir. I. Prag olarak adlandırılan Prag’ın merkezinde yer alan Üniversite, sosyal çevre ve yaşam alanlarına yakınlığıyla da Prag üniversiteleri arasında gözde konumdadır.

Bugün itibariyle Charles Üniversite’nde 58 bin öğrenci aşağıdaki bölümlerde eğitim almakta ve kariyerlerine birkaç adım önde başlamaktadır.

Charles Üniversitesi bölümleri ve fiyatlarıyla ilgili detaylı bilgi almak için tıklayınız

Prag Kimya ve Teknoloji Üniversitesi

Prag Kimya ve Teknoloji Üniversitesi
Çekya’da İngilizce eğitim veren en popüler okullardan biri olan Prag Kimya ve Teknoloji Üniversitesi 1952 yılında kurulmuş bir devlet üniversitedir. Prag Kimya ve Teknoloji Üniversitesi, hem lisans hem de yüksek lisans programlarıyla uluslararası öğrencilere kapılarını açmaktadır. Aynı zamanda Erasmus öğrencileri de değişim programlarıyla Prag Kimya ve Teknoloji Üniversitesinde eğitim alabilirler. Bunun dışında üniversitede doktora eğitimi de verilmektedir. Üniversitenin 4 farklı fakültesi mevcuttur;

Akademik eğitim olarak kimya biliminin alt dallarına yoğunlaşmıştır.

Üniversitede eğitim almanın temel şartlarından bir tanesi öğrencinin yeterli İngilizce seviyesine sahip olmasıdır. Başvuru yapacak öğrencilerin IELTS 5.0 veya TOELF IBT 80 skoruna sahip olması gerekmektedir.

Prag’da bulunan Kimya ve Teknoloji Üniversitesi, hem devlet üniversitesi oluşu hem de akademik kadrosu sayesinde QS World Ranking listelerinde ilk 400 içerisine girmeye hak kazanmıştır. Çekya’da ilk 1000 sıralamasında olan üniversiteler arasında ikinci sırada yer almaktadır.

Prag Kimya ve Teknolojisi bölümleri ve fiyatlarıyla ilgili detaylı bilgi almak için tıklayınız

Çek Teknik Üniversitesi

Çek Teknik Üniversitesi
312 yıllık köklü geçmişe sahip Çekya’nın en gelişmiş teknik üniversitesi olan Çek Teknik Üniversitesi, bünyesinde binlerce bilim insanı ve mühendis yetiştirmektedir. Bugün Amerika’dan, Avrupa’dan ve Asya ülkelerinden binlerce öğrencinin tercih ettiği Çek Teknik Üniversitesi, Prag üniversiteleri arasında teknik anlamda en iyi eğitim veren okuldur. Her yıl yetiştirdiği yüzlerce mühendis ve mimarları, Dünya’nın pek çok küresel firmasında çalışmakta, en güncel proje ve teknolojilere imzalarını atmaktadır.

Bünyesinde mühendislik ve teknik alanda akademik ve mesleki fakülteler barındıran Çek Teknik Üniversitesi, Prag üniversiteleri arasında akademik araştırma anlamında en başarılı yayınları yapan teknik okuldur. Avrupa’nın pek çok ülkesine mezun mühendislerini gönderen üniversite, söz konusu başarısı ve saygınlığıyla da Avrupa’da teknik anlamda en çok tercih edilen Prag üniversitelerinden biri olmaya devam ediyor.

Prag 6’da yer alan Çek Teknik Üniversitesi, prestijli mühendislik ve mimari firmalarının yakınında konumlanarak, bünyesinde barındırdığı öğrencilere, ileri teknoloji ve prestijli staj imkanları sağlamaktadır. Genç mühendis adayları henüz üniversitedeyken Dünya’nın en gelişmiş cihazlarına ve geleceğin teknolojisine yakından tanık olmaktadır. İnşaat mühendisliği alanında deprem ve dayanaklılık üzerine yaptıkları çalışmalarla birincilikler elde eden Çek Teknik Üniversitesi’nde aşağıdaki bölümler yer almaktadır:

Çek Teknik Üniversitesi ile ilgili detaylı bilgi almak için tıklayınız

Prag Ekonomi Üniversitesi

Prag Ekonomi Universitesi
Dilimize Prag İktisat Okulu olarak da çevrilen Prag Ekonomi Üniversitesi, Avrupa’nın ve Çekya’nın en başarılı ekonomi üniversitelerinden birisidir. Ekonominin öncüleri Adam Smith, Karl Marx gibi pek çok düşünür ve ekonomistin yayınlarını barındıran, akademik çalışma ve yayınlarıyla Avrupa’da ses getiren Endüstri 4.0 projelerine imza atan öncü okullardan birisidir. Ayrıca Prag Ekonomi Üniversitesi, Prag Üniversiteleri arasında en başarılı ekonomi ve maliye eğitimini veren üniversitedir.

Avrupa’nın en popüler dergilerinden olan Financial Times, Prag Ekonomi Üniversitesi’ni her yıl, en başarılı ekonomi okulları arasında göstermekte ve çeşitli ödül törenlerine davet etmektedir. Prag üniversiteleri arasında en gelişmiş sosyal bilimler eğitimini veren okul aynı zamanda Avrupa Komisyonu tarafından “ECTS etiketi” ve “DS Etiketi” ile sertifikalandırılmıştır. Her iki sertifika VŠE’nin yurtdışındaki üniversitelerle olan ortaklıklar açısından güvenilirliğini teyit etmektedir.

Çekçe, İngilizce ve Rusça dillerinde eğitim veren Prag Ekonomi Üniversitesi, her yıl bünyesinde Avrupa, Amerika ve Asya’nın pek çok ülkesinden gelen yüzlerce öğrenci yetiştiriyor ve mezuniyetlerinin akabinde yüksek akademik bilgi ve iş imkanıyla öğrencilerini tamamlıyor. Avrupa’da yayınlanan pek çok ekonomi dergisinin kaynakçası olan okul, bünyesinde barındırdığı Nobel ödüllü akademik çalışanları ile, öğrencilerine sadece geçmişin ve sanayi devrinin değil aynı zamanda bilgi çağının ve endüstri 4.0 çağının ekonomisini öğreterek, öğrencilerini geleceğe hazırlıyor. Bugün itibariyle bünyesinde:

Fakültelerini barındıran okul, alanında lider okullar statüsünde her yıl Londra Ekonomi Üniversite’siyle yarışmakta ve bilimsel doktrin ve çalışmalarıyla Avrupa’da nice ödüle aday gösterilmektedir. Tüm bu başarısının yanı sıra Prag Ekonomi Üniversitesi mezunları, Avrupa ve Amerika’nın en gelişmiş finans ve borsa şirketlerinde çalışırken, pek çok mezunu da silikon vadisinde kendi projelerini geliştiriyor.

Prag Ekonomi Üniversitesi ile ilgili detalı bilgi almak için tıklayınız

Çek Cumhuriyeti Yaşam Bilimleri Üniversitesi

Çek Cumhuriyeti Yaşam Bilimleri Üniversitesi
Çekya, tarım ve ziraat alanında Avrupa’nın en gelişmiş ve modern ülkelerinden birisi. Elbette bu gelişmişliği ve profesyonel çalışan kadrosunu Prag üniversiteleri arasında ziraat anlamında en iyi eğitimi veren üniversite olan Çek Cumhuriyeti Yaşam Bilimleri Üniversitesine borçludur. Çekya’nın en güçlü yönetim bilimlerine sahip okul, tarım ve ziraat anlamında ülkedeki en başarılı eğitimi veriyor.

Aynı zamanda ülkenin en gelişmiş devlet üniversitelerinden sayılan Çek Cumhuriyeti Yaşam Bilimleri Üniversitesi, alanında uzman ve işinin ehli ziraat mühendisleri, tarım ve çevre bilimcileri yetiştirmeye devam ediyor. Dünya’nın kıtlık ve susuzluk yaşayacağı problemlere karşın İsviçre ve Amerika bilim merkezlerinde yapılan araştırmalara her yıl onlarca Çek Cumhuriyeti Yaşam Bilimleri Üniversitesi akademik çalışanı ve mezunu davet ediliyor. Akademik bilgileri, gelişmiş öngörü ve tarım alanındaki faaliyetleri sayesinde sadece Avrupa’ya değil aynı zamanda Asya ve Hindistan bölgesine de en gelişmiş hizmeti Çek Cumhuriyeti Yaşam Bilimleri Üniversitesi veriyor.

Çekya’nın en büyük ekonomi ve yönetim fakültesi olan okulda 17 bin öğrenci eğitim görüyor. Her yıl Dünya’nın pek çok noktasından öğrenciye ev sahipliği yapan okulda:

fakülteleri yer almakta. Lisans, yüksek lisans ve doktora seviyesinde Avrupa tarafından kabul görmüş, en güncel tarım ve ziraat teknolojileri alanında öğrenci yetiştiren Çek Cumhuriyeti Yaşam Bilimleri Üniversitesi, Türkiye’den de pek çok öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Bugün ülkemizden Çek Cumhuriyeti Yaşam Bilimleri Üniversitesi’ne giden onlarca öğrenci, ülkemize döndükleri zaman tarım ve ziraat alanında en prestijli şirketlerde çalışma imkanı buluyor.

Çek Yaşam Bilimleri Üniversitesi ile ilgili detaylı bilgi almak için tıklayınız

Çekya'da konaklama

Çekya üniversitelerine başvuru: Okul başvurusu, ön kabul ve esas kabul, konaklama ayarlanması ve vize gibi süreçler göz önünde bulundurularak en geç temmuz ayının sonunda yapılmalıdır. Çekya’da üniversite eğitimi hakkında ücretsiz bilgi ve raporlama almak için ücretsiz bilgi formunu doldurabilir, ELT danışmanlarına telefon ya da email yoluyla ulaşabilir, size en yakın ofisimizi ziyaret ederek ücretsiz bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir