Prag Film Okulu (Prague Film School)

Prag Film Okulu, sinema dünyasının temel kurallarının üzerinden eğitim vermektedir. Avrupa’da tanınan okulun mezun öğrencileri bugün sinema dünyasında tanınan profesyonellerdir. Okul programları ve fakülteleri ile tüm dünyadan öğrenci kabul etmektedir. Eğitim sistemi teorikten çok pratik üzerine yoğunlaşmıştır. Her yıl okuldan en az 30 film ile festivallere katılım sağlanmaktadır. En iyi festivallerden ödül sahibi olan Prag Film School öğrencileri sektörün içerisinde eğitim almaktadırlar. Okulda eğitim dili İngilizcedir, Film Çekimi, Film Kurgusu ve Belgesel şeklinde üç ayrı bölümde eğitim verilmektedir. Okul Prag’da bulunur ve Prag film çekimleri için oldukça elverişlidir. Öğrenciler okulu ve bulunduğu bölgesi film seti olarak kullanabilmektedirler. Eğitim Praxis odaklıdır. Okulda her yıl 400 film çekilmektedir. Öğrenci başına düşen çekim sayısı 30’a denk düşmektedir.

Okul eğitimler sırasında öğrencilerine; RED, Arri, Blackmagic, Canon ve Sony gibi ekipmanlar ile çalışma fırsatı sağlamaktadır. Okulun stüdyo arşivi öğrencilerin kullanımı için sürekli aktiftir. Çekim ekipmanlarının yanı sıra, montaj, ses ve ışık ekipmanları da öğrencilerin hizmetine sunulmuştur. Gabriel Paletz, Daniel Brown, Brian Caspe, Jakup Simünek, Masa Hilisin, Mika Johnson, Amy Huck, Neal Dhand, Martin Kolda, Steve Reverand, Neil Andrew Taylor, Robert Gottman, Diego Fandos gibi isimler tarafından dersler verilmektedir.

Neden Prag Film Okulu’nda eğitim almalısınız?

Prag Film Okulu Bölüm ve Ücretleri

Program Sömestr Yıllık Eğitim Ücreti
Film-making (Film Yapımı) / 2 Yıllık Program 4 € 16.880
Film-making (Film Yapımı) / 1 Yıllık Program 2 € 16.880
Film-making (Film Yapımı) / 1 Sömestrlik Program 1 € 10.290
Acting (Oyunculuk) / 2 Yıllık Program 4 € 16.880
Acting (Oyunculuk) / 1 Yıllık Program 2 € 10.290
Documentary (Belgesel Yapımcılığı) / 1 Yıllık Program 2 € 10.290

Prag Film Okulu Katılım Şartları

Prag Film Okulu’na katılabilmek için en az lise mezunu olmanız gerekmektedir. Okul aynı zamanda iyi derecede İngilizce biliyor olmanızı şart koşmaktadır. Öğrenciler akademik bölümlere kayıt yapabilmek için sektörde deneyim sahibi olmalı ya da portfolyo hazırlamalıdır. Avrupa’nın en ünlü sinema okullarından biri olan Prag Film Okulu’na başvuru için ELT danışmanları size profesyonel destek vermektedir.

Prag’da Konaklama

Şehre öğrenci olarak geldiğinizde kendi konaklama seçeneklerinizi kullanmanız gerekmektedir. Okulun kendine ait yurtları bulunmamaktadır. Okuldaki panolardan ev arkadaşı bulabilir veya şehirdeki diğer yurtlara göz atabilirsiniz. Okula dünyanın her yerinden öğrenci kabul edilmektedir. Okul arkadaşlarınız için ortak bir yaşam alanı oluşturmanız daha faydalı olacaktır. Şehirde eşyalı evler oldukça temiz ve uygun fiyatlıdır. Eşya alım-satım işleri ile uğraşmak ve onlar için bütçe ayırmak istemiyorsanız eşyalı evler sizin için uygun olacaktır.

Prag Şehri

Prag, Çek Cumhuriyeti’nin başkentidir. Ortalama 1,5 milyon insan Prag’da yaşamaktadır. Şehir Vitava Nehri üzerinde yer alır ve bu nehir şehri ikiye bölmüştür. Şehir Dünya Savaşları’nı atlatmasına rağmen yapısını korumuştur. 2004 yılında Avrupa Birliğine katılmıştır. Şehirde geçen para birimi çek kronudur. 10 çek kronu 1 Türk lirasına denk gelmektedir. Kısa hali CZK olan dövize ülkemizde kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Prag maddi yönden İstanbul ile benzeşmektedir. İstanbul’da ortalama aylık yaşam maliyetiz ile Prag’daki yaşam maliyetiniz aynı olacaktır. Prag’da mutfak alışverişi daha çok et ve et ürünleri odaklı olmanın yanı sıra sebze meyve ürünleri bolca tüketilmektedir. Et ürünleri uygun fiyatlıdır.

Prag’da hava oldukça güzeldir. Şehir, gezmek için her zaman hava şartları açısından uygun durumdadır. Eski şehir olarak bilinen şehir merkezi en çok ziyaretçi alan bölgesidir. Burada uygun alışveriş seçenekleri ve restoranlar bulunmaktadır. Ancak uygun fiyatlı alışveriş ve restoran seçenekleri için Old Town’ın arka ve ara sokaklarına bakılmalıdır. Şehirde tarihi yapılar da oldukça dikkat çekicidir. Bu sebeple Prag turistik bir şehirdir.

Şehirde toplu taşıma metro, otobüs ve tramvaylar ile yapılmaktadır. Metro ve tramvay ağı bütün şehri kaplamaktadır. Okula kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda şehirde çevrimiçi taksi hizmeti bulunmaktadır. Bizdeki Bitaksi uygulamasına benzer. Şehirde Uber’de hizmet vermektedir. Şehri iyice tanımadan taksi kullanmamanız tavsiye edilmektedir.

Prag Film Okulu

Prag Film Okulu
Prag Film Okulu
Prag Film Okulu
Prag Film Okulu
Prag Film Okulu
Prag Film Okulu
Prag Film Okulu
Prag Film Okulu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir