PTE Akademik (Pearson Test of English), dinleme, okuma, konuşma ve yazma olmak üzere dört dil becerisini değerlendiren, bilgisayar tabanlı bir İngilizce dil sınavıdır.

Sınav IELTS ve TOEFL sınavlarına  göre çok daha kolaydır. Kısa sürede sonuç alabileceğiniz bir sınavıdır.

YÖK tarafından eşdeğerliliği bulunduğundan alternatif bir sınavdır. Sınav sonucu yaklaşık 5 gün içerisinde açıklanması en büyük artısıdır.

pte sınavıSorular genellikle dinleme, okuma veya okuma, konuşma gibi 2 beceriyi test eder. Testin tamamı 3 saat süren tek bir oturumda yapılır ve güvenli bir test ortamında bilgisayar başında oturulur.

Sınavın konuşma kısmı bilgisayarda yapılır. Sesiniz kaydedilir ve işaretleme için gönderilir. Maliyet ülkeye göre değişmekle birlikte 150 – 210 dolar arasında değişmektedir. Academic, IELTS, TOEFL ve TOEIC gibi çok seviyeli bir sınavdır.

PTE Akademik Puanlarını Kimler Kabul Eder?

PTE Akademik sınavı, dünyadaki binlerce eğitim kurumu tarafından kabul edilir. Bunun dışında PTE Academic, vize amacıyla Avustralya ve Yeni Zelanda hükümetleri tarafından da kabul edilmektedir.

İngiltere, Avustralya, ABD ve Kanada gibi büyük İngilizce konuşan bir ülkede okumak için yurt dışına çıkmak isteyenler, İngilizce dilindeki etkinliklerini kanıtlamak için Academic sınavına girerler.

PTE Sınavı Türleri Nelerdir?

Pearson Dil TestleriPearson PLC grubunun bir birimi, İngilizce ana dilini konuşamayanların İngilizce dil becerilerini değerlendirmek için İngilizce yeterlilik testinin iki formatını uygulamaktan sorumludur. Bu iki test Academic ve PTE General‘dir.

PTE Akademik Sınavı

PTE Akademik sınavı, yıl boyunca bir üniversiteye veya kuruma kabul edilmek isteyen öğrenciler için yapılır. Sınav dört bölümden oluşur, okuma, yazma, dinleme ve konuşma. Akademik sınavının notları iki yıl süreyle geçerlidir.

PTE Genel Sınavı Ne Zaman Yapılır?

Genel Sınavı Mayıs, Haziran ve Aralık aylarında bir yılda üç kez yapılır. Genel gazetesi öncelikli olarak iki bildiriden oluşur; yazılı bir bildiri ve sözlü sınav.

PTE Genel Test puanları ömür boyu geçerlidir ve adayın iletişim becerilerini test etmek için kullanılır.

PTE Akademik Sınav İçin Uygunluk Kriterleri Nelerdir?

PTE Akademik kurulu tarafından belirlenen belirli bir kriter yoktur. Bununla birlikte, Akademik uygunluk kriterlerine göre, öğrencilerin sınav için göründüklerinde en az 16 yaşında olmaları gerekir.

Ayrıca, 18 yaşın altındaki adayların, Akademik testini vermek için ebeveyn onayı formu vermeleri gerekir.

Test Gününde Neler Beklenir?

Adayların sınavdan en az 30 dakika önce gelmeleri ve güvenlik önlemleri almaları gerekmektedir. Sınav formalitelerinin düzgün işleyişi için genellikle pasaport olan kabul edilebilir bir kimlik getirmeyi unutmamalıdırlar.

PTE Puanından Memnun Kalmazsak Ne Yapmalıyız?

Adayların, Puanları kendilerini memnun etmiyorlarsa, yeniden puanlama talep edebilirler. Ancak, PTE Academic bilgisayar puanlı bir test olduğundan, hata olasılığı oldukça düşüktür.

Sadece sesli cevaplar ve açık uçlu yazılı cevaplar değerlendirilir. Adaylar, yalnızca en son PTE Akademik Testleri için bir puanlama talebinde bulunabilirler. Puanın değişmesi durumunda, yeni puan önceki puanın yerine geçecek ve orijinal puan raporu yeni puanı yansıtacak şekilde yeniden yayınlanacaktır.

PTE testiniz ile ilgili sorularınız varsa, kalan sorularınız için en sık sorulan soruları inceleyin.

Doğru PTE sınavı nasıl seçilir?

PTE temel olarak iki türdür; PTE Academic, yurt dışındaki yüksek öğretim amacıyla, üniversiteler tarafından kabul görmektedir.

Genel, üniversiteler ve işverenler tarafından da kabul edilir ve İngilizce dil yeterliliğinin kanıtı olarak görev yapar ve çoğunlukla istihdam amacıyla kullanılır.

PTE akademik sınav sonuçlarını ne zaman alıyoruz?

Sonuçlar genellikle test tarihinden itibaren beş iş günü içinde çevrim içi olarak bulunur. PTE Academic sonuçları çevrim içi olarak yayınlanmaktadır.

Akademik öğrenci hesabınızdan da erişilebilir. İlk olarak, sonuçlara çevrim içi erişimle ilgili talimatları içeren beş iş günü içinde bir e-posta alacaksınız.

Bundan sonra, Pearson hesabınıza giriş yapmak için talimatları izlemeniz gerekir.

PTE, IELTS ve TOEFL sınavlarından hangisi daha iyi?

IELTS, PTE ve TOEFL İngilizce dil becerilerinizi Dinleme, Okuma, Yazma ve Konuşma gibi dört parametreye dayanarak değerlendirir. Şimdi asıl soru hangi testi yapmamız gerektiğidir?

Herhangi bir sonuca varmadan önce, gereksinimlerinizi veya tercihlerinizi dikkate almanız önemlidir. Buna göre bir sınav seçimi yapmalısınız.

PTE Akademik Sınavına kaç kez girebilirim?

Adaylar PTE Academic sınavına istedikleri kadar girebilirler.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir