Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT)’den Rekor Birincilik

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT), birbirini takip eden dokuz yıl boyunca QS Dünya Üniversiteleri Sıralamasında ilk sırada yer alarak tarihe geçti. Başka hiçbir üniversite üst üste bu kadar süre birinciliği devam ettirmemişti.

ABD Üniversitelerin Üstünlüğü Devam Ediyor

Listeden de anlaşılacağı gibi MIT, ABD’den tablonun en üstündeki konumun tadını çıkarmaya devam eden tek kurum değildir. Stanford Üniversitesi, Harvard Üniversitesi ve California Teknoloji Enstitüsü (Caltech), sırasıyla dünyadaki ikinci, üçüncü ve dördüncü sıradaki pozisyonlarını korumaktadır. İlk 10 üniversite içinde beş Amerikan üniversitesi bulunuyor.

Yale Üniversitesi, Columbia Üniversitesi ve Michigan Üniversitesi gibi üniversitelerde olduğu gibi geçen yıla göre bu yıl daha fazla ABD üniversitesi listelerdeki sıralamalarda yerini yükselterek dünyanın en iyi 20’sine daha fazla ABD üniversitesinin girmesini sağlamıştır.

İngiltere’deki En İyi Üniversiteler İstikrara Kavuşmuş Gözüküyor

İngiltere üniversiteleri için zor geçen birkaç yıldan sonra, 2022 sıralamasıyla istikrara geçişin sağlandığı gözükmektedir. Amerika’da olduğu gibi, ilk 10 içinde olan iki üniversitesi sıralamada geriye düşmesine rağmen, genelde UK üniversitelerinin daha fazla üst sıralara tırmanmaya başladığı görülüyor.

Bunlardan biri de Oxford bir önceki yılın listesinde Cambridge Üniversitesinin gerisinde olup ta bu yıl bu üniversitenin önüne geçen Oxford Üniversitesidir. Oxford’un bu yılki sıralamasında yükselişinden memnun kalan Rektör Yardımcısı Profesör Louise Richardson,  Bu sonucun, akademik kadrolarından ve Avrupa kıtası ve Dünya genelindeki araştırma ortaklarının yetenek ve kalitesinden kaynaklandığını ifade etmektedir.

Avustralya İçin Boş Bir Top 20

Geçen yıl Avustralya Ulusal Üniversitesi Down Under ilk 20’ye girerek Avustralya’nın dünyanın ilk 20’sindeki tek üniversitesi olmuştu. Ne yazık ki bu başarı uzun sürmedi, ANU bu sene dört basamak gerileyerek ilk 20’den düştü. Listede Avustralya için iyi haberler de var. Geçen yıla göre yedi Avustralyalı üniversiteden beşi ilk 100’deki konumlarını iyileştirdiler.

Toronto Kanada’da net çekiyor

Kanada, ABD’de okumak için cazip bir alternatif olmaya devam ediyor, ancak bu yıl Kanada üniversitelerinin çok büyük başarıları bulunmuyor. McGill Üniversitesi’nden beş sıra ileride olan Toronto Üniversitesi ülkede en yüksek dereceli kurum olmaya devam ediyor. Şu anda ilk 50’de üç Kanada üniversitesi olmasına rağmen, bir önceki yıllara göre Alberta Üniversitesi’nin bu yıl 90’dan 109. sıraya kadar düşmesiyle ilk 100’de başka bir kurum bulunmamaktadır.

 

Münih Teknik Almanya’nın En iyi Üniversitesi olmaya Devam Ediyor

Kıta Avrupası’nın en iyileriyle rekabet eden Alman üniversiteleri, bu yılki listenin ilk 50’si içinde yer alamamalarına rağmen üniversitelerinin neredeyse tamamında ücretsiz öğrenim vaadi uluslararası öğrenciler için cazibe merkezi olmaya devam etmektedir. Technische Universität München, ülkenin en iyi üniversitesi olmaya devam ediyor. İlk 100 içinde olan 3 Alman üniversitesi bir önceki yıla göre ikişer, üçer basamak ilerleyerek başarılarını arttırmışlardır.

İlk 500 ve ilk 1000 sıralamasına giren Türk Üniversitelerinin Sayısı Azaldı

Geçen yıla göre ilk 500 sıralamasına giren Türk üniversite sayısı 5’ten 2’ye geriledi. İlk 1000 sıralamasında ise geçtiğimiz yıl 11 üniversite listelere girerken bu yıl bu sayı 10’a düşmüştür. Bu yıl ki listenin başını Koç, Bilkent, Sabancı gibi vakıf üniversiteleri çekmektedir.

www.topuniversities.com

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir