Romanya Asgari Ücret

Romanya Asgari Ücret

2022’de Romanya asgari ücret ne kadar?
2022’de tüm dünyada beklenmeyen enflasyon oranları yaşanıyor. Eurostat’tan elde edilen verilere göre yılın ikinci yarısında Romanya’da asgari ücret 516 avro olarak belirlendi. Bu ücreti ABD doları olarak hesaplayacak olsaydık, 2022’de Romanya’da asgari ücret 516 dolar olurdu.

Romanya öğrenim ücreti nedir?
2021’de Romanya’da ortalama iş maaşı 8980 lei’dir. Romanyalı işçilerin büyük çoğunluğuna 2.300 lei ile 40.000 lei arasındaki asgari ücret arasında ödeme yapılıyor. Romanya, Bulgaristan’dan sonra AB’de ikinci en düşük ortalama çalışan maaşına sahip. Romanya’da en düşük ücretler tekstil, hızlı tüketim ürünleri, tarım ve gıda sektörlerindedir. Romanya’da eğitim, sağlık ve yönetim yüksek ücretli sektörler arasındadır.

Rumen doktorun maaşı ne kadar?
Romanya’da bir doktorun ortalama maaşı 21.100 lei, genellikle 7.750 ile 35.600 lei arasında. Rumen doktorların yaşam koşulları ve gelirleri ortalamanın oldukça üzerinde olmasına rağmen, her yıl yüzlerce doktor daha iyi koşullarda yaşamak ve çalışmak için Batı Avrupa ülkelerine göç etmektedir. 2017 tahminine göre, Romanya dışında çalışan Rumen doktorların sayısı 15.000’i aştı. Romanya’da, tüm branşlardaki erkek doktorlar ayda ortalama 21.700 lei kazanırken, kadın meslektaşlar ayda ortalama 20.400 lei kazanmaktadır. Romanya’da kadın doktorlar, meslektaşlarından ortalama olarak %6 daha az maaş alıyor.

Nüfusta Yüzdelik Dilim             Aylık Gelir
%25 5230 ley ve daha azı
%50 9340 ley ve daha azı
%75 25700 ley ve daha azı
%99.9 40100 ley ve daha azı

Rumen diş hekiminin maaşı ne kadar?
Romanya’daki diş hekimliği maliyetleri 2021’de ortalama 21.000 lei, genellikle 10.300 ile 32.800 lei arasında olacaktır. Bir Rumen diş hekiminin maaşı, doğrudan deneyimleriyle ilgilidir. Romanya’daki erkek dişhekimlerinin ortalama aylık geliri, kadın dişhekimlerinden %7 daha yüksektir. Her yıl birçok Avrupa ülkesinden binlerce insan diş hekimliği hizmetleri için Romanya’ya gelmektedir.

Romanya’da bir sağlık çalışanının ortalama maaşı ayda 13.400 lei civarındadır.

Romanya’da bir mühendisin maaşı nedir?
Romanya’da bir mühendisin ortalama maaşı 8.190 lei, ancak çoğunlukla 3.770 lei ile 13.000 lei arasında. Romanya’da yüksek lisans derecesi ile çalışan mühendisler, sadece lisans derecesine sahip meslektaşlarının neredeyse iki katı kadar maaş almaktadır. Romanya’da kadın mühendisler, erkek mühendislerden ortalama %10 daha az maaş alıyor.

Rumen işçilerin maaşı ne kadar?
Rumen mavi yakalı işçilerin ücretleri sektöre göre değişmekle birlikte, ortalama 2790 lei’dir. Tekstil, gıda ve hızlı tüketim sektörleri en düşük ücretli sektörler olurken, petrol, havacılık ve enerji sektörleri en yüksek ücretli mavi yakalı sektörler.

Romanya’da herhangi bir işte çalışabilmek için öncelikle bir Romanya dış temsilciliğinden Romanya işçi vizesi alınması gerekmektedir.

Romanya’da hemşirelerin maaşı ne kadar?
Romanya’da ortalama hemşire maaşı 8.680 lei iken, ortalama maaş 5.570 ile 16.700 lei arasındadır. Romanya’da kadın hemşireler erkek hemşirelerden %7 daha fazla kazanıyor. Romanya’da hemşire ücretleri her 21 ayda ortalama %8 oranında artıyor. Bükreş, Romanya’da hemşireler için en yüksek ücretli şehirdir.

Romanya’da akademisyen maaşı ne kadar?
Romanya’da ortalama akademik maaş 11.800 lei, genellikle 6.350 ile 17.850 lei arasındadır. Romanya’da erkek akademisyenler kadın meslektaşlarından %6 daha fazla kazanıyor. Romanya’da öğretim görevlileri 20 aylık bir süre içinde ortalama %11 maaş artışı alıyor.

Romanya’da bir mimarın maaşı ne kadar?
Romanya’da bir mimarın ortalama maaşı 8.340 lei iken, genellikle 4.010 ile 16.000 lei arasındadır. Romanya’da kadın mimarlara erkek mimarlardan ortalama %10 daha az ücret ödeniyor. Romanya’da öğretim görevlileri 17 ayda ortalama %9 maaş artışı alıyor. Romanya’da inşaat alanında çalışan kişiler genellikle proje ikramiyesi veya yıllık ikramiye alırlar.

Romanya’da öğretmenlerin maaşı ne kadar?
Bir Rumen öğretmenin ortalama maaşı 11.800 lei olup, ücretler genellikle 4.570 ile 17.400 lei arasında değişmektedir. Romanya’da eğitim seviyesinin ve deneyimin artmasıyla birlikte öğretmenlerin geliri önemli ölçüde arttı. Romanya’da kadın öğretmenlere erkek öğretmenlerden %8 daha az ücret ödenmektedir.

Romanya’da işsizlik maaşı ne kadar?
Romanya’da işsizlik maaşı; işsizlik sigortası için 375 lei ve üniversite mezunları ve işsizler için 250 lei.

Romanya’da işsizlik maaşı alabilmek için, başvurunun işten ayrılma veya işten çıkarılma tarihinden sonraki ilk 12 ay içinde yapılması gerekmektedir. Romanya’da işsizlik maaşı alabilmek için 16 yaşından emeklilik yaşına kadar aktif olarak iş arıyor olmanız gerekir. Gelir düzeyi Romanya devletinin belirlediği sosyal göstergelerin üzerinde olanlar Romanya’da işsizlik maaşı alamazlar.

Romanya’da çalışan emekliler hariç, Romanya’da çalışan veya gelir elde eden Romen vatandaşları, Romanya yasalarının geçerli olduğu yurtdışında çalışan Romen vatandaşları, Romanya’da uzun dönem oturma ve çalışma izinleri olan yabancılar, işsizlik ödeneği altın sigortası almak zorundadır.

Romanya’da emekli maaşları ne olacak?
Romanya’da ortalama emekli maaşı 1.650 lei. Romanya’da emeklilik yaşı kadınlar için 61, erkekler için 65’tir. Yetersiz emekli maaşları nedeniyle Romanya’da birçok emekli çeşitli işlerde çalışmaktadır.

Romanya’da okumak için neye ihtiyacım var?
Romanya’da çalışmak için gerekli belgelerden bazıları listelenmiştir.

Yurtdışında eğitim almak istiyorsanız, Eurostar, Romanya’da çalışma vizesine başvurma konusunda tavsiyeler sunar. Eurostar danışmanları, Romanya’da üniversite işlemleriniz için size destek sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir