Zaman zaman çeşitli sebeplerle yurtdışına seyahat etmemiz gerekebilir. Böyle durumlarda İngilizce bilmediğiniz için endişelenmenize gerek yok. Çünkü yurtdışına çıkmak için her zaman ileri seviyede bir İngilizce bilgisine sahip olmanız gerekmiyor. İşte seyahat İngilizcesi de bunun için var. Seyahat İngilizcesi içerisinde yalnızca belirli kalıpları ve kelimeleri barındırıyor. Peki seyahat İngilizcesi nedir ve seyahat İngilizcesinde kullanılan kelimeler ve kalıplar nelerdir? Hep birlikte bakalım…

Seyahat İngilizcesi Nedir?

Eğer kısa süreli bir yurtdışı seyahatine çıkacaksanız ve çok iyi bir İngilizce bilgisine sahip değilseniz, bu durumda yurtdışında sizin için işleri kolaylaştıracak olan İngilizce kelimelere ve kalıplara seyahat İngilizcesi denmektedir. İngilizcenizin çok az olduğu durumlarda bile seyahat İngilizcesi sayesinde sorunsuz bir yurtdışı deneyimi yaşayabilirsiniz. Bunun için de ihtiyaç duyulan tüm İngilizce kalıpları ve kelimeleri öğrenmeniz gerekiyor. Tüm bu İngilizce kalıp ve kelimeler çok kısa süre içerisinde öğrenilebilir.

İlkokulda ya da ortaokulda alınmış olan temel seviyedeki İngilizce eğitimi seyahat İngilizcesi öğrenmek için yeterli olacaktır. Yani seyahat İngilizcesi öğrenmek için ekstradan özel bir eğitime ihtiyacınız bulunmaz. Bu yüzden yalnızca interneti kullanarak bile bunu rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Elbette seyahatlerinizden önce bunu bir eğitim kurumundan almak sizin için çok daha iyi olacaktır. Bu tamamen sizin tercihlerinize bağlı.

Seyahat İngilizce yurtdışı seyahati yapan insanların yurtdışındaki hayatını büyük ölçüde kolaylaştırıyor. Elbette öğreneceğiniz seyahat İngilizcesi, seyahatinizi ne amaçla yaptığınıza göre değişiklik gösteriyor olsa da temel kalıplar aslında aynı. Temel kalıplar içerisinde genellikle otel konaklamaları, restoranlarda yemek isteyebilmek ve ulaşımla ilgili kelimeler ve kalıplar yer alıyor. Tüm bu kalıplara sahip olduğunuzda artık yanınızda bir rehber olmadan da kolaylıkla günlük işlerinizi halledebilir, seyahatinizi iletişim anlamına sorunsuz olarak kapatarak ülkenize geri dönebilirsiniz.

Seyahat İngilizcesinde Yer Alan Kalıplar

Bugüne kadar seyahat sırasında kullanılan kelimeler ve kalıplar belirli araştırmalar ve istatistikler ile belirlenmiş durumda. Bu kalıp günlük yaşam ihtiyaçlarını karşılamak adına ihtiyaç duyduğunuz hemen hemen tüm İngilizce bilgisini size sunar. Elbette bu kalıplar arasında en temel bilgiler bile yer almaktadır. Seyahat ederken bilmeniz gereken İngilizce kalıplar şu şekildedir:

Bunlar elbette en temel İngilizce bilgilerini oluşturmakta. Tüm bu bilgileri öğrendikten sonra biraz daha ileri seviyedeki seyahat İngilizcesi kalıplarına geçiş yapabilirsiniz. Bu kalıplardan bazıları şu şekilde:

Eğer bu kalıplara sahip olursanız yurtdışında seyahat etmek sizin için çok daha kolay bir hal alacaktır. Nitekim ulaşım faaliyetlerinizde, yeme içmede ve konaklamada bu kalıplar size yeterince yardımcı olacaktır.

seyehat ingilizcesi nedir

Seyahat İngilizcesinde Sık Kullanılan Kelimeler

Elbette yukarıda saymış olduğumuz kalıpları öğrenmek çok önemli. Fakat bazen yalnızca bir kelime bile sizin için kurtarıcı olabilir. Bu yüzden tüm bu kalıpların dışında öğrenmeniz gereken bazı kelimeler de bulunuyor. Bu kelimelerin listesi ise şu şekilde:

Tüm bu kelimeler, sizin hayatınızı yurtdışı geziniz boyunca kolaylaştıracaktır. Elbette öğrenmeniz gereken İngilizce kelimeler bunlarla sınırlı olmasa da, yalnızca bunlar bile yeterli olabilir. Elbette siz yine vaktiniz elverdiği ölçüde boş vakitlerinizi yeni İngilizce kelimeler öğrenerek geçirebilirsiniz. Bu durum yolculuklarınız açısından son derece faydalı olacaktır.

Eğer isterseniz bu İngilizce kelimeleri bir not defterine ya da cep telefonunuza kaydedebilir ve gün içinde ara ara göz gezdirerek öğrenebilirsiniz. Fakat bir yandan herhangi bir eğitim kurumu ile anlaşabilir, hızlı ve kolay bir şekilde sahip olmak istediğiniz seyahat İngilizcesine sahip olabilirsiniz.

seyehat ve ingilizce seviyesi

Tüm bu basit kalıpların ve kelimelerin dışında, ihtiyaç duyabileceğiniz bazı kompleks cümleler de bulunuyor. Bu cümleleri öğrenmemiş olmanız sizin için büyük bir problem yaratmaz. Fakat öğrendiğiniz zaman işler sizin için çok daha kolay ilerler. Özellikle uçuş sırasında çok işinize yarayacak olan söz konusu cümleleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 

Lütfen elektronik eşyalarınızı tepsiye koyar mısınız?

Lütfen tüm elektronik aletleri ve cep telefonlarını kapatın.

Yemek ya da içecek ister misiniz?

El çantınızı görebilir miyim?

Pasaport ve biniş kartınızı görebilir miyim?

Onu lütfen başınızın üstündeki dolaba yerleştirebilir misiniz?

 

Bu liste çok daha fazla uzatılabilir. Elbette ne kadar çok şey bilirseniz, her şey o kadar kolay olur. Fakat en temelde yukarıda saymış olduğumuz kelimeleri ve kalıpları öğrenmek de yeterli olacaktır. Eğer tüm kalıpları ve kelimeleri tek başınıza öğrenmekte zorlanıyorsanız ve bununla ilgili olarak yardıma ihtiyacınız varsa, hemen bizimle iletişime geçebilir, bu konu hakkında destek ve bilgi talep edebilirsiniz. ITEBS olarak yurtdışı seyahatlerinizde size yardımcı olacak tüm hizmetleri vermekteyiz.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir