Siegen Üniversitesi (Universität Siegen)

Diğer Almanya üniversitelerine göre oldukça genç olan Siegen Üniversitesi, 1972 yılında kurulmuştur. Kuruluşundan bu yana dünyanın birçok yerinden öğrenci yetiştirmiş ve başarılı geleceklere adım atmalarını sağlamıştır. Disiplinlerarası çalışmaları ile ön plana çıkan Siegen, 2012/2013 öğretim yılı sırasında kapsamlı bir değişime gitmiştir. Lisans ve master programlarını geliştiren okul günümüzde 100’den fazla uluslararası üniversite ile işbirliği içerisindedir. Okulun rektörleri Prof. Ralf Schnell ve Dr. Holger Burckhart’tır. Rektörler 2007 ve 2011 yılları arasında okulu disiplinlerarası çalışmaları geliştirmek ve uluslararası kulvarda bilinen bir okul haline gelmek reformlar yapmışlardır.

Siegen Üniversitesi Kayıt

Siegen Üniversitesi kayıt kabulleri için gerekli şartları her yıl yenilemektedir. Bu hakkı saklı tutar. Dolayısıyla öğrencilerin kayıt olacakları sene kayıt kılavuzunu incelemeleri gerekmektedir. Haziran ve Temmuz ayları arasında yayınlanan kabul kılavuzuna uyulması gerekmektedir. Uluslararası öğrenciler için Siegen Üniversitesi Başvuru koşulları şunlardır; öncelikle YKS’den 4 yıllık bir üniversiteye yerleşme hakkı kazanmış olmanız gerekmektedir. Başvuru yapacak öğrencilerin B1 seviyesinde Almanca konuşabiliyor ve dili etkin bir şekilde kullanabiliyor olmaları gerekmektedir. Almancası B1 seviyesinden düşük olan öğrenciler için okul kapsamında Almanca hazırlık kursları bulunmaktadır. Bu kurslara katılabilmek için okuldan ön kabul almış olmanız gerekmektedir. Okula kabul edilmenin en önemli sebeplerinden biri Almanca hazırlayacağınız kabul mektubunuz olacaktır. Goethe, DSH ve TestDaF sınavlarının belgeleri veya Almanya’da almış olduğunuz bir kurs katılım belgenizin olması gerekecektir. Eğer sanat eğitimi almak için Siegen Üniversitesi’ni tercih ettiyseniz (Müzik ve Sanat Uzmanlığı Bölümleri) yetenek sınavına katılma zorunluluğu bulunmaktadır. Daha sonra çevrimiçi önkayıt yapmalısınız. Ön kayıt sırasında, diploma veya diploma sureti, öğrenciler için sağlık sigortası belgesi, Özgeçmiş vb. belgelerin kayıt sırasında verilmelidir

Siegen Üniversitesi Fakülteleri

Siegen Üniversitesi Bölümlerinden bazıları

Siegen Üniversitesi Yurtları

Siegen Üniversitesi yurtları 9 adet olup şehrin çeşitli bölgelerinde yer almaktadır. Okula başvuru yapılırken yurt başvurusunu da yapmanız gerekmektedir. Yurt başvuru formunun doldurulup öğrenci işlerine bırakılması gerekmektedir. Online başvuru sistemi maalesef bulunmuyor. Siegen Üniversitesi’nde okuyacak öğrencilerin kendilerine ait apartman dairesi bulması oldukça zordur. Bu sebeple okula başlamadan önce konaklama konusunun halledilmesinde fayda vardır. Yurt başvurusu sırasında öğrencilerden tek sefere mahsus 10 Euro başvuru ücreti alınmaktadır.

Siegen Şehri Hakkında

Siegen, çoğunluğunu öğrencilerin oluşturduğu bir nüfusa sahip. Köln’e yalnızca 2 saat uzaklıkta yer alıyor. Öğrencilerin öğrenim süreleri boyunca Almanya’nın tamamını gezebilme fırsatlarını sunacak bir bölge olan Siegen oldukça dağlık bir bölgedir. Almanya’nın her şehrinde olduğu gibi burada da bir düzen hâkimdir, kurallara uymayanlar sevilmezler. Şehirde iki adet merkez bulunmaktadır. Siegen ZOB ve Weidenau. Şehir merkezinden hareket eden otobüsler şehrin her bölgesine ve tren istasyonuna insan taşımaktadır. Siegen ZOB, alışveriş merkezlerinin, mağazaların ve kafelerin çokça bulunduğu bir merkez. En ünlü mekânları Cafe Barselona, Plan-B isimli kafelerdir. Küçük bir şehir olmasına rağmen bilinen ünlü kıyafet mağazalarını ve fast-food zincirlerini şehirde bulabilirsiniz. Şehir bisiklet ile kolaylıkla ulaşım sağlanabilecek bir şehirdir. Okula kayıt yaptırdığınızda şehir içinde ulaşımınızı rahatlatmak için bir bisiklet satın almanız tavsiye edilir. Şehir doğası ile ön plana çıkan bir şehir olduğu için bu şehirde gezmek oldukça keyif vericidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir