University of Aberdeen (Aberdeen Üniversitesi)

Aberdeen Üniversitesi, İskoçya’nın Aberdeen şehrinde bulunan devlete ait bir araştırma üniversitesidir. Çok köklü bir tarihe sahip olan üniversitenin temellerinin 1495 yılında atıldığı biliniyor. Bu bağlamda, 500 yıllık bir tarihi bulunan üniversite, geçmişten aldığı güç ile yoluna kaliteli bir eğitim sistemi ve kendini her daim geliştiren stratejiler ile devam ediyor. Dünyanın en iyi 200 üniversitesi arasında gösterilen Aberdeen Üniversitesi, İngiltere’de ise ilk 30 üniversite arasında yer alıyor.

İskoçya’nın en eski üçüncü ve İngiltere’nin en eski beşinci üniversitesi olan Aberdeen Üniversitesi, ulusal ve uluslararası düzeyde çeşitli ödüllere layık görülüyor. 2019 yılında The Times ve Sunday Times Good University Guide tarafından İskoçya’daki en iyi üniversite seçildi. Bunun yanında, şimdiye kadar beş adet Nobel Ödülü, üniversite ile ilişkilendirildi.

İngiltere’de üniversite eğitimi denilince birçok kategoride en iyi seçeneklerden biri olan üniversite, 130 farklı ülkeden oluşan büyük bir topluluktur. 14500 öğrencisi bulunan üniversitede, bu sayının %51’ini kadınların oluşturması da ilgi çekici bir istatistiktir.

University of Aberdeen eğitim sistemi, 12 farklı okul aracılığıyla yürütülüyor. Lisans ve lisansüstü derecesinde çok sayıda bölümü bulunan üniversitenin akademik kadrosu, özellikle araştırmalar konusunda çok aktif olması ile biliniyor. Kendi alanlarında oldukça iyi sonuçlar doğuran araştırmalara imza atan bu kadro, hem ülkede hem de uluslararası düzeyde birçok üniversite, özel veya kamu kuruluşları ile çeşitli işbirlikleri yapıyor.

İngiltere’de üniversite okumak isteyen herkese birçok yönüyle hitap eden üniversitenin mezunlarının, kamuda veya özel sektörde çok iyi kurumlarda görev aldığı biliniyor. İngiltere’de en bilinen ve en doğru verilerin yer aldığı LEO dataset, 2017 yılında bu okulun verdiği Mühendislik ve Teknoloji mezunlarının İngiltere’de en yüksek maaşları aldığı raporladı.

Üniversitenin ayrıca 170 ülkede yaşayan 100 binin üzerinde mezun sayısı bulunuyor. Bu okulda okuyanlar, üniversitenin mezunları ile sosyalleşme, iletişim kurma ve yeni projeler üretme şansına da sahip oluyor.

Aberdeen Şehri ve Öğrenci Yaşamı Hakkında

Aberdeen, sadece öğrencilik yaşamı değil, her yönden dünyanın en yaşanılası şehirlerinden biridir. Tarihi ve doğal güzellikleri, eğlence ve gece hayatı, şehir içi ulaşımının kolay olması, yeme ve içme imkanlarının genişliği, gezip görülecek onlarca sayıda mekanının bulunması gibi konular, şehri oldukça cazibeli bir hale getiriyor. Bunun yanında Aberdeen, Royal Bank of Scotland Student Living Index (İskoçya Kraliyet Bankası Öğrenci Yaşam Endeksi) 2017’e göre İngiltere’nin en uygun fiyatlı ikinci öğrenci şehri oldu.

İngiltere’de üniversite arayanların şehir olarak ilk sıralarda değerlendirmesi gereken seçeneklerden biri olan Aberdeen’in çok hareketli bölgeleri olduğu gibi kırsal alanları ve sahil şeridi de bulunuyor. Bu bağlamda, özellikle yurtdışından gelen bütün öğrenciler, şehre çok hızlı bir şekilde adapte olabiliyor. Çok geniş sosyal imkânları bulunan ve yaşamı kolaylaştıran birçok olanağı insanlara tanıyan bu şehirde birbirinden farklı onlarca sayıda spor aktivitesi gerçekleştirmek de mümkün.

Aberdeen Üniversitesi Bölümleri

İngiltere’de yüksek lisans yapmak veya lisans eğitimi almak için Aberdeen Üniversitesi, birçok bölümü dünyesinde barındırması ve dünya standartlarının üzerinde kaliteli bir eğitim vermesi bakımından en iyi seçeneklerden biridir.

Aberdeen Üniversitesi Başvuru ve Kabul Kriterleri

Türkiye’den Aberdeen Üniversitesi’ne lisans seviyesinde bir eğitim almak için başvuran öğrenciler öncelikle Foundation Year denilen bir hazırlık yılını başarıyla tamamlamaları gerekiyor. Bu program hakkında daha detaylı bilgi için danışmanlarımız ile iletişime geçebilirsiniz.

Lisansüstü derecesine başvuru yapılacaksa 3,0-3,5 arasında bir diploma notu, İngiltere’de 2’ye denk olarak kabul edilir. 2,7-3,0 puan ise 2.2’ye denk sayılabilir.

University of Aberdeen Lisans Programları için İngilizce dil yeterliliği için başvuruda istediği puan kriterleri ise şöyle:

Eğer İngiltere’de master yapmak için bu üniversiteye lisansüstü bir program için başvuru yapılacaksa, üniversitenin ilgili bölümü, lisans derecesinde alınan notları ayrıca değerlendirmeye alabilir. Ayrıca, yukarıda belirtilen İngilizce puanlarının lisans derecesi için geçerli olduğunu lisansüstü eğitimi için bu puanların daha yüksek olduğunu belirtmekte fayda var.

Aberdeen’de Konaklama

Aberdeen Üniversitesi, yeni kayıt yaptıran öğrencilere başvuru tarihinin son gününe kadar iletişime geçilmesi halinde, üniversitenin sahip olduğu veya anlaşmalı olduğu kurumlar aracılığıyla konaklama garantisi veriyor.

Bunun yanında, şehirde aile yanında konaklama seçenekleri de mevcut. Eğer İngilizce’nizi geliştirmek ve İskoç yaşamı ve kültürünü daha yakından tanımak istiyorsanız bu konaklama türü de sizin için vazgeçilmez bir fırsat olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir