University of Plymouth – Plymouth Üniversitesi

Bugünkü statüsüne 1992 yılına kavuşan fakat tarihi geçmişi 1862 yılına kadar uzanan üniversite, İngiltere’nin Plymouth şehrinde yer almaktadır. Ülkenin en iyi üniversiteleri arasında gösterilen ve aldığı ödüller ve elde ettiği başarılı sıralamalar ile adından sıkça söz ettiren Plymouth Üniversitesi, İngiltere’de üniversite arayan gençler için en iyi seçeneklerden biri olarak öne çıkmaktadır. 20 binden fazla öğrencisi ve halihazırda 135 farklı ülkede 135 binden fazla mezunu bulunan üniversite sadece eğitim kalitesi ile değil sosyal imkanları, öğrenci destekleri ve sürdürülebilir bir üniversite olma yolunda attığı önemli adımlar ile de bilinmektedir.

Yurtdışı üniversite eğitimi için Plymouth’a geldiğiniz takdirde ülkenin en genç 10 üniversitesinden birinde okuma şansına sahip olacaksınız (Times Higher Education Young University Rankings 2019). Öğretim Mükemmeliyet Çerçevesi’nde (TEF) Gümüş (Silver) dereceye sahip olan üniversitenin yaptığı araştırmaların neredeyse %66’sı “dünyada lider” veya “uluslararası düzeyde mükemmel” olarak değerlendirilmektedir (Research Excellence Framework 2014).

Plymouth Üniversitesi bünyesinde 3 fakülte ve bu fakültelere birçok akademik okul bulunmaktadır. Farklı konularda araştırmaların yapıldığı ve eğitimlerin verildiği 8 enstitüsü bulunan üniversitenin birçok farklı alanda başka üniversite ve araştırma merkezleri ile de çeşitli ortaklıkları bulunmaktadır. Bu ortaklıklar sadece İngiltere’de değil, 30’dan fazla ülkede yürütülmektedir.

Plymouth, sahip olduğu tecrübe, modern teknolojiyi en etkin şekilde kullanması, her zaman öğrenciye değer veren yönetim anlayışı ile kariyer hedeflerinize ulaşmanız ve sadece eğitim anlamında değil sosyokültürel olarak da size çok verimli bir üniversite hayatı fırsatı sunmaktadır. Plymouth Üniversitesi’nin seçkin mezunları arasına katılarak daha iyi bir yaşam elde etmek için vakit kaybetmeden başvuru işlemlerine başlamalısınız.

Plymouth Şehri ve Öğrenci Yaşamı Hakkında

Bir sahil şehri olan ve sahip olduğu sosyal ve kültürel imkanları ile Plymouth’ta öğrenci olmak kesinlikle büyük bir ayrıcalıktır. İhtiyacınız olan her şeyi bulabileceğiniz şehirde, sessiz ve sakin vakitler geçirmek istediğiniz zaman da doğa ile iç içe bulunan gidebileceğiniz birçok yer mevcuttur.

Plymouth, hareketli gece hayatı ile de öne çıkan bir şehirdir. Şehirde akşam vakitlerinde gidebileceğiniz ve arkadaşlarınız ile keyifli vakit geçirebileceğiniz çok sayıda mekan bulunmaktadır. Bu mekanlar arasında alkollü ve alkolsüz olmak üzere birçok seçenek yer almaktadır. Bu mekanların dışında, çok yönlü bir şehir olan Plymouth’ta ziyaret edebileceğiniz çok sayıda tarihi yapı ve doğal güzellik de mevcuttur.

University of Plymouth bünyesinde katılım sağlayacağınız çok sayıda öğrenci kulubü ve topluluğu da yer almaktadır. Öğrenci faaliyetlerine de desteğini esirgemeyen Plymouth Üniversitesi’nde akademik eğitiminiz dışında da birçok konuda kendinizi geliştirebilir ve sosyal çevrenizi genişletebilirsiniz.

Öğrencilerine birçok konuda geniş bir hizmet sunan üniversitenin burs imkanları da bulunuyor. Hem lisans hem lisans üstü eğitimde alabileceğiniz burs seçenekleri, yarı zamanlı iş imkanları ve diğer finansal destekler için üniversitenin ilgili sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Plymouth Üniversitesi’ni öğrencileri gözünden incelemek isterseniz üniversitenin blog sayfasını incelemenizde fayda var.

Plymouth Üniversitesi’nin Bölümleri

Plymouth Üniversitesi’nin eğitim verdiği bölüm sayısı bir hayli fazla olmakla beraber bu sayı her geçen yıl artırılmaya çalışılmaktadır. Sağlıktan mühendisliğe, hukuktan sanata, tasarımdan işletmeye kadar birçok konuda aradığınızı bulabileceğiniz üniversite, geniş akademik kadrosu ile de dikkat çekmektedir. Bölümler arasında birçok iş birliğinin de yapıldığını ve ortak çalışmalar yürütüldüğünü belirtmekte fayda var. İngiltere’de yüksek lisans eğitimi almak veya bir lisans bölümünü tamamlamak isteyen öğrenciler Plymouth’a geldikleri zaman aşağıda belirtilen fakülteler, akademik okullar ve enstitüler bünyesinde eğitim almakta ve araştırmalarını bu birimler bünyesinde yürütmektedir.

Plymouth Üniversitesi’ne Başvuru ve Kabul Kriterleri

İngiltere’de üniversite okumak için Plymouth’un lisans bölümlerinden birine başvuru yaptığınız zaman üniversite sizden aşağıdaki kriterleri sağlamanızı beklemektedir:

İngiltere’de master yapmak için Plymouth’u seçtiğiniz takdirde, üniversite sizden geçerli bir lisans diploması talep etmektedir. Türkiye’de tamamlananan şu lisans bölümlerinin, üniversite tarafından İngiltere’deki yüksek lisans derecelerine denk olarak kabul edildiğini unutmayınız:

Üniversitenin İngilizce dil yeterliliği için talep ettiği sınav sonuçları ise şöyledir:

Plymouth’da Konaklama

İngiltere’de üniversite eğitimi ile ilgili öğrencilerin en fazla endişe duyduğu konulardan biri de konaklamadır. Fakat, Plymouth Üniversitesi’nde konaklama, sizin için bir problem olmaktan çıkmaktadır. Zira, üniversite, öğrencilerine ilk yıllarında konaklama garantisi vermektedir. Bunun için, üniversitenin, tercih listenizde ilk sırada yer alması ve başvuru tarihlerini kaçırmamanız gerekmektedir.

Üniversitenin bünyesine öğrencilerin bir otel konforunda konaklayabileceği çok sayıda öğrenci yurdu bulunmaktadır. Üniversite tarafından yönetilen tüm yurtlar, parlamento tarafından onaylanan Uygulama Kuralları uyarınca akredite edilmiştir. Yurt odalarının fiyatları sunulan imkanlara göre farklılık göstermektedir.

Eğer öğrenci yurtlarında kalmak istemezseniz, şehir içerisinde üniversiteye yürüme mesafesinde bulabileceğiniz çok sayıda konaklama seçeneği mevcuttur.

Plymouth Üniversitesi’ne Başvuru Tarihleri

Plymouth Üniversitesi’ne başvuru sürecinde ELT, size ihtiyacınız olan profesyonel desteği sunmaktadır. Bu süreç boyunca öğrenmek istediğiniz her detayı ve anlamadığınız her konuyu ELT sayesinde öğrenebileceksiniz. ELT’nin size özel olarak atadığı bir danışman, başvuru adımlarınızın her birinde sizin yanınızda olacak ve size her türlü yardımı sağlayacaktır. Başvuru işlemleriniz sonunda üniversiteden kabul aldığınız zamandan İngiltere’ye varışınıza kadar geçen bütün süreç en profesyonel şekilde planlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir