University of Sheffield (Sheffield Üniversitesi)

Russell Group’un prestijli üniversiteleri arasından tarihi 1828 yılında kurulan Sheffield Tıp Okulu’na uzanan The University of Sheffield, bir diğer deyişle Sheffield Üniversitesi, resmiyetini Tıp Okulu, Sheffield Teknik Okulu ve Firth College üçlüsünün bir araya gelmesi ile 1905’te kurulmuştur.

Tarihi gibi dünya çapındaki ciddi araştırmalara da ev sahipliği yapan Sheffield Üniversitesi, canlı bir öğrenci yelpazesiyle ve verdiği eğitimin kalitesiyle bilinmektedir ve İngiltere’de üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. Birleşik Krallık’taki üniversiteler arasında 2019 QS World University Rankings arasında 13. sırada, küresel çapta ise 75. sırada yerini alır. Öğrencilerine sunduğu araştırma ve eğitim imkanları sayesinde 144 farklı ülkeden 30 bine yakın öğrenciyi misafir etmektedir.

2018 Times Higher Education’a göre University of Sheffield dünya çapında en uluslar arası 50 üniversite arasındadır. #WeAreInternational ödüllü kampanyası ile uluslararası öğrencilerin topluma, şehre ve kültüre kattığı katkılara ve renklere dikkat çekmektedir. Bünyesinde 5 fakülte bulunan ve İngiltere’de master yapmak isteyen öğrencilerin de listesinde ismini altın harflerle yazdıran The University of Sheffield, Research Excellence Framework tarafından araştırmalarının %99’unun uluslararası düzeyde tanınması başarısı sayesinde ciddi oranda takdir toplamıştır ve dünyada öncü olarak ifade edilmiştir.

Kendini sürekli iyileştirmeye ve geliştirmeye giden Sheffield Üniversitesi, İngiltere’de üniversite okumak isteyen başarılı tüm öğrencilere şans vermek istediği için 2019 yılında başlayan pek çok uluslararası öğrenci bursları başlatmıştır. Başvuru yapmadan önce tüm öğrencilerin üniversiteden teklif almaları ve şartları karşılıyor olmaları gerekmektedir. Bu burslar şu şekilde karşımıza çıkıyor:

*%60 başarı ortalaması sağlandığı sürece lisans programlarının her öğrenim yılı ücreti üzerinden %50 indirim bursu, Sheffield Üniversitesi’nde lisans eğitimi almayı düşünen öğrencilerin tercih etmeleri için belirleyici bir etkendir.

*Sheffield Üniversitesi‘nde yüksek lisans eğitimi almayı düşünen öğrenciler için de eğitim programlarında öğrenim ücreti üzerinden %25 indirim bursu hakkı bulunmaktadır.

Bu iki burs programı dışında Student Funding Calculator (Öğrenci Finansman Hesaplayıcısı) üzerinden ikamet adresi, öğrenim görülecek eğitim alanı ve milliyetine kadar uluslar arası öğrencilerin özel olarak yararlanabileceği çeşitli burs seçenekleri bulunmaktadır.

Diş Hekimliği, Tıp ve Sağlık Fakültesi’ndeki bazı programların bu burslar kapsamında olmadığını belirtmemiz gerekiyor.

Öğrenciler için Sheffield şehrinde yaşam

Sheffield, Yorkshire’de bulunan bir şehir ve Birleşik Krallık’ta başarılı bir akademik eğitim sunan, aynı zamanda öğrenci hayatının keyifli yaşandığı şehirlerden biridir. Milenyum Sergi Müzesi’nde sanatsal çalışmaları inceleyebilir, Ruskin koleksiyonunu görebilirsiniz. Veya Fargate ve High Street mağazaları gibi pek çok mağazanın olduğu alanlarda alışveriş yapabilirsiniz.

Kültürel noktalar keşfetmek isterseniz Tudor Meydanı’nda Crucible Tiyatrosu, doğayla baş başa kalmak isteyenler için Winter Garden, Peace Gardens ve Botanik Bahçesi Sheffield’de gezilmesi gereken ilk üç yerdir. Yoğun öğrenci akınına uğrayan Sheffield’de festivaller ve gece hayatı da öğrencilik hayatını canlandıran bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır.

Öne Çıkan Bölümler

Öğrencilerinin tecrübelerine göre (2013 – 2018 Times Yükseköğretim Öğrenci Deneyimi Anketi) en iyi 5 Birleşik Krallık üniversite arasında gösterilen University of Sheffield öğrenci birliği ile 10 yıl üst üste aynı anketin 2009 – 2018 yılları arasında Birleşik Krallık’taki en iyisi olarak karşımıza çıkmaktadır. İngiltere’de üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler için üniversitenin 5 temel akademik fakültesi aşağıdaki gibidir:

İngiltere’de lisans okumak isteyenleri Sheffield Üniversitesi‘nde bekleyen öne çıkan bölümler şu şekilde:

İngiltere’de yüksek lisans düşünenler için Sheffield Üniversitesi’nde hem lisans hem de yüksek lisans programına dahil olan öne çıkan bölümler ise şu şekilde:

Sheffield Üniversitesi’ne Başvuru Şartları

Başvurunun yapıldığı ülkeden akademik şartlara ve İngilizce dil şartlarına kadar programlar farklılık göstermektedir. Bu açıdan üniversitenin sitesinden detaylı bilgiye erişebilirsiniz.

Lisans programları

Türkiye’den Sheffield Üniversitesi’ne başvurmayı düşünen öğrencilerin çoğunun bir hazırlık programı tamamlamaları gerekir. Ancak belirli okullardan gelen öğrenciler bir lisans programına giriş için direkt başvuru yapabilir. Bu durumda, okulun derecelendirme sistemine göre eğitimin son yılında yüksek bir akademik not ortalamasına sahip olmak şartı vardır.

A Level – En az 3 A Level sertifikasına sahip öğrenci adayları, lisans programlarına giriş için direkt olarak değerlendirmeye alınacaktır.
Uluslararası Lisans (International Baccalaureate) – Bu diplomaya sahip öğrenciler lisans programlarına giriş için direkt olarak değerlendirmeye alınacaktır.

İngiltere’de lisans düşünen ve Sheffield Üniversitesi‘nin programına başvuru yapmayı düşünen öğrencilerin başvurularını UCAS (Universities and Colleges Admissions Service) aracılığıyla teslim etmeleri gerekir.

Lisansüstü Programlar

Lisans derecesi – Türkiye’de tanınmış bir üniversiteden iyi bir lisans derecesine ve not ortalamasına sahip öğrenciler yüksek lisans programlarına kabul için direkt değerlendirmeye alınacaktır. Lisansüstü eğitim veya yüksek lisans programlarından birine başvuru yapacak öğrencilerin ise online başvuru formu doldurmaları gereklidir.

Bir lisans veya lisansüstü programa giriş koşullarını taşımayan öğrenciler üniversite bünyesinde yürütülen hazırlık veya master hazırlık programlarından birine katılabilir. Öğrenciler, seçilen program için İngilizce dil yeterliliğinin gerekmesi halinde Sheffield Üniversitesi’nin British Council onaylı İngilizce Dil Eğitim Merkezi’nde öğrenim görecekleri bir programa dahil olabilirler.
Sheffield Üniversitesi’ne başvuru, kabul ve gidiş sürecinizde 8 farklı şubemizden size en yakın olan şubeye ulaşarak 20 yıllık ELT tecrübeli profesyonel ekibimizden ücretsiz danışmanlık eğitimi alabilirsiniz.

Konaklama

İngiltere’de eğitim hayatına Sheffield Üniversitesi’nde devam etmeyi planlayan öğrenciler için Sheffield Üniversitesi birinci sınıf öğrencilerini konaklama garantisine alır. Üniversitede totalde 5.900’e yakın kişinin konaklamasını sağlayabilecek üç ayrı alan bulunmaktadır.
İngiltere’de üniversite hayatınızda bu üniversitede karşılaşabileceğiniz odaların büyük bir çoğunluğu ortak mutfak paylaşan özel banyolu odalar olarak görülmektedir. Bunlar dışında delüks büyük odalar, ortak banyolu odalar, stüdyo daireler bulunmaktadır. Şehir olarak Sheffield, öğrenci yaşam maliyeti olarak en düşük şehir olarak bilinmektedir.

Kampüs Hayatı

Yarı zamanlı iş imkanlarından restoran, bar, restoran, birlik ve akademik başarılara kadar sunduğu sosyal kampüs yaşamı ile de İngiltere’de üniversite eğitimi almak isteyenlerin vazgeçilmezi haline gelen Sheffield Üniversitesi’nin merkezi konumda bulunduğu şehir NatWest Öğrenci Yaşam Endeksi tarafından 2018 yılında En Ekonomik 10 Birleşik Krallık Üniversite Şehri arasında yerini almıştır. Yarım milyondan fazla insanın yaşadığı şehirden Londra’ya 2 saatte, Manchester’a ise trenle 45 dakikada ulaşım sağlanabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir