Windsor Üniversitesi (University of Windsor)

Windsor Üniversitesi (University of Windsor), Kanada’nın Ontario bölgesindeki Windsor şehrinde faaliyetlerini yürüten, ülkenin prestijli üniversitelerinden bir tanesidir. Üniversite bulunduğu bölge bakımından, Kuzey Amerika’nın zengin sosyokültürel yapısını bünyesinde barındıran, kozmopolit toplum yapısının yansımalarının net bir şekilde görülebileceği en işlek şehirlerinden birisinde konumlanmıştır. Kanada’da üniversite araştırmaları yapanlar için; gerek bulunduğu bölge, gerekse uluslararası kabul gören kaliteli bir eğitime sahip olması, University of Windsor’u eşsiz bir alternatif haline getirmektedir.

Üniversitenin konumlandığı Windsor şehrinin en önemli avantajı, kasaba kültürü ile şehir kültürünü bir arada yaşatabilmesidir. Şehrin Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük şehirlerinden olan Detroit’e sınırının bulunması ve kendi bünyesinde kasaba şeklinde yapılanması, Kanada’da üniversite eğitimi almak için bulunan tüm öğrencilere hem Amerikan kültürünün bir eseri olan metropol şehir kültürünü, hem de daha minimal yapılanmanın eseri olan kasaba kültürünü bir arada yaşatmaktadır.

Kanada’da okumak isteyen öğrenciler için daha sakin ve güvenli olan Windsor’da kalabilmesi ve aynı zamanda çeşitli ihtiyaçlarını gidermek, büyük şehirlerin imkânlarından yararlanabilmek için Detroit’e geçebilmesi göz önünde bulundurulması gereken olumlu kriterlerden bir tanesidir.

Üniversitenin tarihçesine kısaca bakacak olursak, ilk olarak 1857 yılında “Assumption College” adı altında kurulduğu söyleyebiliriz. 1919 yılında verdiği eğitim ile öne çıkmaya başlamış ve 1963 yılında Kanada’nın en prestijli, en kaliteli, öğrenci merkezli eğitim anlayışını başarıyla sistemine entegre edebilmiş bir üniversite haline gelmiştir. Günümüzdeki güncel rakamlar ışığında üniversitenin lisans ve lisansüstü programlarında 16.500’den fazla kayıtlı öğrencisi bulunmaktadır. Üniversitenin köklü bir geçmişe sahip olmasının beraberinde getirdiği eğitim kalitesi ile onu, Kanada’da yüksek lisans yapmak ve Kanada’da üniversite eğitimi görmek isteyenler için cazibeli bir eğitim merkezi haline getirmektedir.

University of Windsor Başvuru Şartları

Kanada’da okumak isteyenler için dikkat edilmesi gereken en önemli husus, başvurulacak üniversitenin kabul kriterleridir. Aşağıdaki kısımda University of Windsor başvuru şartları hakkında lisans ve yüksek lisans olmak üzere detaylı bilgiler maddeler halinde sıralanmıştır.

Kanada’da üniversite eğitimi almak isteyenler için üniversitenin lisans kabul şartları:

Kanada’da yüksek lisans yapmak isteyenler için üniversitenin yüksek lisans kabul şartları:

University of Windsor Şehir ve Kampüs Bilgisi

Üniversite yaklaşık 125 dönümlük kampüs alanı ile, Kanada’nın en büyük kampus alanlarına sahip üniversiteleri arasına girmeyi başarmıştır.  80 farklı ülkeden gelen binlerce öğrencisi bulunan Windsor Üniversitesi, kampüs yaşamına büyük bir önem vermektedir. Farklı kültürlerden gelen bu öğrencilerin kaynaşmasını sağlamak adına ulusal ve uluslararası spor, sanat, müzik, proje etkinliklerine ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca yeşil alanların korunmasına da oldukça dikkat etmektedir. Kanada’da üniversite eğitimi almak isteyenler için eşsiz bir imkân sunan üniversite, aynı zamanda bulunduğu şehrin kasaba kültürü ile alternatifleri arasında avantajlı bir konuma yükselmektedir.

Şehrin Amerika Birleşik Devletleri’nin Detroit şehri ile sınır komşusu olması, şehirde yaşayanların hayatlarını kolaylaştırmakta ve metropol kültürünü de görmelerini sağlamaktadır. Büyük şehirlere olan yakınlığı, üniversitenin etkinliklerinin ses getirmesi, çalışmalarında uluslararası standartları yakalaması için hem teknik, hem düşüncesel destek vermektedir. Tüm bu özellikleri ile Kanada’da okumak isteyenler için iyi bir seçenek oluşturmaktadır.

University of Windsor Uzmanlaşılan ve Sunulan Programlar

University of Windsor programlar başlığına da göz atacak olursak, üniversitenin birçok dalda hem lisans hem de yüksek lisans programları sunduğunu görebiliriz. Ancak University of Windsor’un uzmanlaştığı alanlar şu şekilde sıralanabilir:

Windsor Üniversites’inin Bölümleri ve Eğitim Ücretleri

Bölümler (İngilizce) Sömestr Yıllık Eğitim Harcı
Lisans Bölümleri
İşletme Bölümleri 8 $26.000
Mühendislik Bölümleri 8 $28.500
Fen Bilimi Bölümleri 8 $23.500
Edebiyat Fakültesi Bölümleri 8 $23.500
Yüksek Lisans Bölümleri
İşletme Bölümleri 4 $23.500 – 28.500
Mühendislik Bölümleri 4 $23.500 – 28.500
Fen Bilimi Bölümleri 4 $23.500 – 28.500
Edebiyat Fakültesi Bölümleri 4 $23.500 – 28.500

Özetle Kanada’da üniversite eğitimi almak isteyen veya Kanada’da yüksek lisans yapmak isteyenler için University of Windsor (Windsor Üniversitesi), gerek kampüs hayatı, gerek eğitiminin kalitesi, gerek uluslararası çalışmaları, gerek konumu sebebiyle uluslararası öğrenciler için iyi bir üniversite seçeneğidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir