Work and travel deneyiminizden memnun kalmak için doğru bilgi ve beklentiler çok önemli.

ELT olarak Work and Travel programını en doğru biçimde sizlere anlatma ve sizleri Amerika’ya doğru beklentilerle, bilinçli olarak göndermeyi çok önemsiyoruz. Bu nedenle sizlere Work and Travel programının ne olduğu kadar “ne olmadığını” da detaylı olarak anlatma ihtiyacı duyduk. WAT programı, bilinçli olarak kullanıldığında gerçekten de eşi olmayan bir deneyimdir.

Work and Travel programı bazen yanlış anlaşılmaktadır. Bu program, her şeyi ile mükemmel organize edilip müşteri memnuniyeti yaratmaya çalışılan bir turistik gezi programı değildir. Bu programa katılan adaylar ABD de çalışma deneyimi kazanmak, bunu yaparken de aynı zamanda da kendi giderlerini karşılayarak Amerika’da kendi ayakları üzerinde kalarak yaşamak ve tatil yapmak isteyen üniversiteli öğrenciler olmalıdır.

İşverenler ve o işletmelerde çalışan diğer kişiler, gelen öğrencileri misafir olarak değil, çalışan olarak algılarlar; onlardan mesai saatlerinde üzerlerine düşen görevi en iyi ve verimli bir biçimde yapmalarını isterler. Bu işveren ve diğer çalışanlardan fazla bir misafirperverlik beklemek yersiz olacaktır.

work and travel wat ne değildir? wat ne demek

Work and Travel programına İngilizce öğrenmek için değil, İngilizce pratiği yapmak için katılmalısınız. İngilizce pratiğini çoğu zaman çalışırken değil, yabancı WAT öğrencileriyle ya da Amerikalılara arkadaş olup, onlarla sosyalleşirken geliştirebilirsiniz.

Work and travel programına ücret ödeyerek katılıyor olmanız, Amerika’da bir işyerinden sezonluk iş satın aldığınız ve işverenin size katlanmak zorunda olduğu anlamına gelmiyor. Seçtiğiniz iş için ne kadar yeterli ve uygun olduğunuzu öncelikle kendiniz çok iyi değerlendirmelisiniz. Size ve yeterliliklerinize uygun olmayan bir işe yerleştirilseniz dahi gidince ciddi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Work and Travel programında her şey her zaman mükemmel gitmeyebilir. Güvenlik olarak bir sorununuz olmayacaktır. Ancak bu temelde bir macera programıdır. Gerçek hayatta olduğu gibi, bu programda da işinizle, evinizle,iş arkadaşlarınızla vs,bir çok farklı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu sorunlar karşısında sponsor firmanızdan ciddi bir destek alacaksınız. Ama sizin de birçok sorunun üstesinden tek başınıza gelmeniz gerebilir. Bunlara hazırlıklı olmalısınız.

Dikkat!

ELT, Work and Travel programını abartılı garantiler ve sözlerle süsleyerek tanıtmaya şiddetle karşı çıkmaktadır. Work and travel programı bir danışmanlık şirketinin doğrudan müdahale edemeyeceği çok sayıda faktöre bağlıdır. Bu nedenle program süresince bazı aksaklık ya da sorunlar yaşanması çok doğaldır. ELT olarak, bu sorunları öğrencilerimizden programı gereksiz garantiler ve taahhütlerle süsleyerek gizlemeyi değil, öğrencilerimizi gerçek bilgilerle bilinçlendirmeyi ve etkin rehberlik hizmeti vermeyi ; bu sayede öğrencilerimizin doğru beklentilerle ABD ye gidip hayal kırıklığına uğramamalarını tercih ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir