Work and Travel (WAT) programı, öğrencilere özel bir kültürel değişim programıdır.work and travel (çalış ve gez)Work and Travel, Amerikan hükümeti tarafından onaylanan ve desteklenen program, öğrencilerin 4 ay gibi bir süre içerisinde yaz tatilinde ABD’de çalışmalarını ve daha sonra isterlerse beşinci ayı seyahat için kalmalarını sağlıyor.

Programın amacı, harika bir deneyim kazanmak, İngilizceyi geliştirmek, kültür, gelenek ve yaşam tarzıyla tanışmak ve yeni arkadaşlar edinmektir.

WAT programı ilk yıldan itibaren öğrenci olarak kayıt olabilirsiniz ve böylece öğrenci dönemi boyunca Amerika’da birkaç kez seyahat edebilir ve çalışabilirsiniz.

Neden Work and Travel (Çalış ve Gez) Programını Seçmeliyim?

Work and Travel genel hatları ile ABD Hükümeti tarafından diğer ülkelerden gelen öğrencilerin Amerikan kültürünü, yaşam tarzını ve çalışma biçimini tanımalarını amaçlayan bir kültürel değişim programı olarak sunulmaktadır.

Program, Amerikalı öğrencilerin yanı sıra dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilerin birbirleri ile tanışmalarını ve ilişki kurmalarını sağlar.

Work and Travel Yabancı Dil Geliştirir mi?

Yabancı dil öğrenmek isteyenlerin genellikle ilk tercihi öğreneceği dilin konuşulduğu ülkeye gitmektir. Bir dili öğrenmenin ana unsuru o dilin konuşulduğu ülkeye gitmek ve pratik yapmaktır.

Tercih edilmesinin nedeni ise uygulamaya dayalı bir öğrenim sistemi olmasıdır. Buradan da anlayabileceğimiz gibi “Work and Travel programı” ile yabancı dilinizi geliştirebilirsiniz.

Bu program aynı zamanda eğitici olarak kabul edilir çünkü yabancı öğrencilerin İngilizcelerini öğrenmelerine ve geliştirmelerine olanak tanır. 

Work and Travel Programında Ne Kadar Kazanırım?

Programa katılan öğrencinin maaşı ve çalışma saatleri iş sözleşmesinde belirlenir. Bu durum öğrenciden öğrenciye göre değişiklik gösterebilir. Çalışma saatleri iş verenin yoğunluğuna göre değişebilir. Ne kadar çok çalışırsanız o kadar ücret alma şansınız da vardır. Work and Travel öğrencileri saatlik 8 – 9 USD kazanırlar.

WAT Programında İş Kısıtlaması Var mı?

Work and Travel öğrencisi birden fazla işte çalışabilmektedir. Esas olarak seçtiğiniz işi aksatmadığınız sürece mesaiden sonra veya farklı günlerde başka işlerde çalışabilirsiniz.

Work And Travel Başvuru Şartları Nelerdir?

Work and Travel programı başvuru şartlarını karşılıyor olmak oldukça önemli. Aksi takdirde hayalleriniz gerçekleşmeyecektir.

Work and travel başvuru şartları şunlardır; 18 – 26 yaş aralığında olmak, üniversitede tam zamanlı örgün eğitim almak ve orta seviye İngilizce konuşabiliyor olmaktır. Başvurunuzun onay alması ve seçilmeniz için akademik bot ortalamanızın 4 üzerinden 2 olması önemli bir detaydır.[/vc_column_text][vc_single_image image=”14868″ img_size=”full”][vc_custom_heading text=”Work and Travel Başvurusu Nasıl Yapılır?

Work And Travel Programını Tercih Etmeniz İçin 4 Neden

1-) Daha Uzun Seyahat Etmenizi Sağlar

Seyahat ederken çalışmak ya da çalışırken seyahat etmek oldukça zordur fakat work and travel programı bu imkanı size sağlamaktadır. Ayrıca  daha uzun süre seyahat ederek daha fazla yerleri görmenize imkan sağlarken para da kazanmış olacaksınız. Üstelik masrafları minimum düzeye indirerek hayatın tadını çıkaracaksınız.

2-) Size Daha Fazla Beceri Öğretir

Hiç şüphe yok ki, seyahat ederken bulacağınız işlerin çoğu muhtemelen evde yaptığınız işlerin türünden farklı olacaktır. Bunun nedeni, dünyanın başka yerlerinde fırsatların ve talebin de farklı olmasıdır.

3-) Size Daha Fazla Özgüven Verir

Yurtdışına ailenizden ayrı bir şekilde çıkmak size özgüven verdiği gibi aynı zaman sizi olgunlaştıracaktır. wat programı özgüveninizi geliştirecek ve istediğiniz süre hayatta neler başarabileceğiniz konusunda gözlerinizi açacaktır.

4-) Arkadaş Çevrenizi Geliştirir

Seyahat ederken çalışmak da harika arkadaşlar edinmenin harika bir yoludur. Bu özellikle yalnız seyahat eden veya etmek zorunda kalanlar için oldukça önemli bir nedendir. Çalıştığınız iş yerinde edindiğiniz arkadaşlıkların hayat boyunca kalıcı olması da sizin elinizdedir. İnsanlarla iletişiminizi ne kadar güçlendirirseniz “Work and Travel” sizler için o kadar keyifli olacaktır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir